Latest Issue

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором
Друзі України під міжнародними прапорами миру на мітингу у Берні

Підтримка нашої боротьби в листах закордонних друзів

Із моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого цього року приятелі, добродії та жертводавці Фонду святого Володимира у Львові, який очолює Ігор Матушевський, особисто йому, його заступниці Лесі Крип’якевич та іншим активістам фонду почали надсилати листи моральної підтримки у драматичний для всіх нас час. У цьому номері публікуємо з незначними скороченнями приватних місць невелику частину цих листів.

Їхніми авторами були переважно громадяни Австрії, Німеччини, Швейцарії, які вже більш ніж 25 років підтримують діяльність авторитетної благодійної інституції в Україні і також заангажовані в церковну та суспільну діяльність на своїй батьківщині. Передусім відзначу слова підтримки – при уважному читанні ви зауважите в них глибину дружби з керівниками, активістами і волонтерами Фонду святого Володимира незалежно від того, хто є автором: священник, мирянин чи мирянка. Поміж рядків помітна тривога за долю друзів із фонду і загалом наших громадян під час цієї смертоносної війни, постійні нагадування про можливу допомогу з їхнього боку. Її з початку повномасштабного вторгнення ще активніше надають і окремі особи, і інституції. Окрім слів підтримки, є в цій кореспонденції слова співчуття з приводу загибелі Артемія Димида, внука Лесі Крип’якевич, зокрема в листах Маргарет на адресу Ігоря Матушевського.

Однією з провідних точок, яка поєднує нас із авторами цих листів, є цінність життя. Життя, яке так жорстоко може бути понівечене, покалічене, знищене країною-терористкою, яку, як ми знаємо, з 2014 року частина країн ЄС намагалася «примирити» з нами винятково зі страху потенційних економічних втрат. Та коли ці втрати почали вимірюватися десятками тисяч життів українців, до керівників цих країн почало приходити певне прозріння. Натомість автори листів показують свою категоричність і безапеляційність стосовно можливого компромісу з росією та засуджують головного винуватця тієї драми, що розпочалася 24 лютого. Особливо про це свідчать листи отця Якоба Фьорґа із Зальцбурга, які отримав фонд. Отець Якоб називає речі своїми іменами в листах до католицьких медіа, російських дипломатів у Німеччині. Особливо вражає його богословська аргументація в листах на адресу православного єпископа у Відні, передусім про суд Божий над злочинцем із Кремля. Зараз у медіа лунає небезпідставна критика висловлювань Папи Франциска у війні проти України, а ці листи отця  Фьорґа показують відвагу й категоричність католицького священника, як теж його добру обізнаність в окремих воєнних подіях. Зі свого боку Петер і Урсула Штраубе з Німеччини апелюють до міжнародних безпекових документів, які не виконуються в стосунку до України, й усвідомлюють, що тільки вигнання росіян із нашої землі є запорукою миру.

Друзі Фонду святого Володимира із Pulse of Europe, європейської громадянської ініціативи, переконані, що ми не маємо права на воєнну поразку, інакше під загрозою буде вся Європа й цивілізований світ. Своєю допомогою та діями, як і всі інші автори опублікованих листів, вони наближають нашу Перемогу над Злом.


24 серпня 2022 року

Мир і свобода

Дорогий Ігоре, дорога Лесю, дорога Аніто, дорогий  Михайле, дорогий Петре, дорогий Марку, дорога родино, всі ви дорогі!

Сьогодні 31-ша річниця Незалежності України та звільнення від радянського/російського панування та гніту, який тривав кілька десятиліть і спричинив передусім насильство, експлуатацію та смерть. Понад 90% українців у 1991 році проголосували за державну самостійність та суверенітет України – у Будапештському меморандумі від грудня 1994 року їх підтвердили та гарантували, між іншим, США, Великобританія, Франція та Китай, а також росія. Натомість 28 років тому Україна як третя за величиною ядерна держава здала до росії всю свою ядерну зброю. Чи це була помилка? Це запитання поставив Райнхард Паппаї на благодійному вечорі на користь України, який відбувся на початку квітня цього року в соборі Баутцена. Чому ця угода, виконання якої є зобов’язуючим згідно з міжнародним правом, не завжди знову згадується?

Тепер ми знаємо, як мужньо та самовіддано, не тільки з моменту повномасштабного російського вторгнення (сьогодні минає рівно пів року) українські воїни та громадяни, часто ціною власного життя, захищають свою Батьківщину і заразом демократичні цінності вільного суспільства, не лише своєї країни. Гасло «Путін, іди додому» мусить стати девізом і метою під час цієї загарбницької війни. Видається, що Путін досі має велику підтримку своїх співгромадян, передусім на чолі російської православної церкви. Коли, врешті, Папа Франциск приїде до Києва? Чи знову Папа Римський сам став жертвою ватиканської дипломатії?

Ми часто думаємо про вас, молимося за мир і визволення вашої країни та сподіваємося на швидку зустріч. Будьте здорові, всього найкращого та теплих побажань, також від імені всіх миролюбних людей, особливо тих осіб з «Екуменічного Собору Бауцена», які є на вашому боці,

 Ваші Петер та Урсула Штраубе

*Доктор Петер Штраубе ‒ активний мирянин, громадський діяч з м. Бауцен, очолює «Екуменічний Собор Бауцена».


Знищення культури і голод

28 травня 2022 року

Лист адресований Kathpress та іншим католицьким медіа в Австрії

Ексцеленціє! Завдяки ORF громадськість інформують про знищення культури, що є «частиною геноциду». Я не можу уявити, щоби президент путін відчував сором. Він відповідальний за неймовірно жахливі дії: масове руйнування доріг, мостів і цілих локацій, збройні атаки та руйнування медичних установ і лікарень, бомбардування шкіл та інститутів, розкрадання великої кількості зерна, яке є власністю України, тому сьома заповідь «Не кради» не відома росіянам. Вимушене переселення мільйонів людей, забруднення повітря та ґрунту, вбивство людей є зневаженням Бога Творця. За все це доведеться відповідати на земному суді. Навіть якщо Володимир Путін цього не хоче визнавати, йому не уникнути Божого суду. Там він більше не зможе спотворювати правду і вигадувати брехливі історії. Там йому вже не допоможе навіть патріарх Кіріл.

Ще є питання: чи буде в неділю вестися війна? Це святотатство, грубе порушення третьої заповіді.

 З побажаннями миру для України, о. Якоб Фьорґ, Зальцбурґ

*о. Якоб Фьорґ, 1940 р.н. ‒ активний католицький священник у Австрії, один із довголітніх добродіїв та жертводавців Фонду святого Володимира у Львові. Kathpress ‒ одна з впливових католицьких пресагенцій Австрії. ORF ‒ одна з найпотужніших австрійських радіостанцій.


7 липня 2022 року

Ти не маєш права вбивати

Лист адресований єпископу Віденському і Австрійському РПЦ Алексію (Заночкіну)

Високоповажний єпископе! Вбиті люди у Харкові та Краматорську – це сьогоднішнє повідомлення. А Путін і далі хоче вести війну. Як йому дозволяє це робити совість? «Ти не маєш права вбивати» означає ось це: «ти не маєш права свідомо вбивати». Чи зможе Володимир Путін встояти на Божому суді? Той, хто ненавидить і вбиває ближнього, сам має гріх перед Богом. Прошу Вас отямити Володимира Путіна! Тоді ви зможете врятувати велику кількість людей.

З побажаннями, сповненими надії, о. Якоб Фьорґ

*П’ята заповідь (Вих. 20,13 і Втор. 5,17) ‒ так звана заборона вбивати двічі ‒ має місце в Старому Завіті у контексті Божого об’явлення ізраїльському народу. В дослівному перекладі заповідь звучала б так: «Не вбивай!» З інших уривків Старого Завіту (наприклад Втор. 19,11; 22,26) випливає те, що тут назване вбивство беззахисної жертви і підступний намір злочинця.


13 липня 2022 року

Псевдорелігійне виправдання війни

Лист адресований єпископу Віденському і Австрійському РПЦ Алексію (Заночкіну)

Високоповажний єпископе Російської Православної Церкви! Ось вагомий голос G2W щодо псевдорелігійного виправдання війни. Це вже не треба коментувати. Це можна було б добре здійснити, лише негайно припинивши війну та вибачившись перед українським народом.

З побажаннями, сповненими надії, о. Якоб Фьорґ

*У повідомленні G2W (липень 2022 р.), на яке посилається автор листа, поданий коментар кардинала Курта Коха ‒ голови Папської ради сприяння єдності християн стосовно псевдорелігійного виправдання війни з боку патріарха Кіріла. Кардинал Кох висловився так: «Єрессю» є те, що патріарх «наважується легітимізувати жорстоку й абсурдну війну в Україні з псевдорелігійних мотивів».


26 липня 2022 року

Війна з невинними – рівняння на Cталіна, здається, не змінилося

Лист на адресу російського посольства в Німеччині

Брехня Росії має системний характер

Росія у війні з Україною надсилає туманні сигнали. В п’ятницю російський уряд підписав у Стамбулі угоду, яка дозволить Україні постачати своє зерно у світ. Блокада в Чорному морі може буде знята ‒ такою є обіцянка росії. Менш ніж за 24 години росіяни вдарили ракетами по Чорноморському узбережжю України, в порт Одеси, після чого в очах світу домовленість у Стамбулі одразу втратила свою цінність.

Голод як засіб шантажу

Атака росіян на Одеський порт – це ляпас безпосередньо в саме обличчя: в обличчя всіх тих, які намагалися домовитися. В обличчя Генерального секретаря ООН Антоніо Гутьєрреша, в обличчя президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана, який ще у суботу видавався найуспішнішим посередником.

І це сигнал мільйонам людей, які залежать від українського зерна: нам до вас байдуже. Якщо це служить нашим цілям, то ми можемо вас морити голодом. У зв’язку з цим має настати усвідомлення, що кремль використовує зерно (подібно до газу) як засіб шантажу. Ймовірно, він хоче домогтися послаблення санкцій і зупинки військової допомоги Україні. Отже, щоб Захід прогнувся. І якщо це не спрацьовує, тоді кремль застосовує свій резерв.

Гротескна брехня та суперечності

Крок вперед і крок назад, уявні поступки, які пробуджують надію, але після якої настає відхід від попереднього чи відбуваються повторні атаки, – це все стає нормою. Тут напрошуються паралелі з гуманітарними коридорами, які потім не надають або їх раптово атакують. Мета цього – викликати максимальну тривожність і максимальну невизначеність. Свідченням того, що російський уряд не зацікавлений в експорті зерна з України, є атаки впродовж останніх тижнів на українські сховища й резервуари. Українські поля спалюють або розграбовують. У той же час росія нагромаджує пшеницю, щоби спровокувати зростання її вартості, як це підозрює президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. Після цього Росія може експортувати зерно з іще більшою вигодою для себе. Отже, твердження Росії, що порт Одеси могли нищити український корабель і американська зброя, є системними. Війна Росії проти України ґрунтується на гротескній брехні так званої денацифікації країни. В неділю міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що вони націлені повалити українську владу всупереч своїм попереднім заявам.

Довіра втрачена

Руйнування житлових будинків з численними жертвами серед мирного населення виправдовують нібито військовими цілями. Ці виправдання розраховані на внутрішню аудиторію, але й за кордоном сіють сумніви. Найочевидніша брехня передусім спрямована на залякування. Вона є сигналом того, що Росія встановлює власні жорстокі правила і не рахується з усіма іншими правилами. Все це треба було б узяти до уваги, закликаючи до переговорів з Росією. І, може, настане навіть той день, коли Росія стала б залежною від цього так, щоб її сприймали як серйозного супротивника. Але потім довіра до неї втрачається.

 о. Якоб Фьорґ


25 вересня 2022 року

Закінчити війну в Україні – заклик Папи Франциска

Лист адресований єпископу Віденському і Австрійському РПЦ Алексію (Заночкіну)

Високоповажний єпископе Російської Православної Церкви у Відні! 25 вересня Папа Франциск знову гаряче молився за припинення війни в Україні: «О, Маріє, Царице миру, потіш страждальний український народ і подай силу волі лідерам націй, щоб зараз знайти дієві ініціативи для припинення війни». Якби патріарх Кіріл також вимагав припинення цієї війни, це було б великим екуменічним знаком і ще більшою надією для України.

 З нетерпінням щодо відповіді, о. Якоб Фьорґ


23 жовтня 2022 року

Лист активістів із Гільдесгайма на підтримку України

Дорогі прихильниці і прихильники Pulse of Europe, дорогі приятельки і приятелі Європи, дорогі жительки і жителі Гільдесгайма,

[…] Останні кілька місяців минули під впливом війни. Хоча в деяких громадян нашої країни виникає відчуття, що війна стає повсякденним явищем, ми могли б чітко від неї дистанціюватися!

Так, у Німеччині ми також відчуваємо на собі наслідки війни, наприклад щодо цін на енергоносії. Та що там вищі ціни порівняно з нашими українськими друзями, які майже 250 днів тіло й душу віддають на захист своєї країни і нашої європейської свободи?

Звичайно, наша надія на мир в Україні та припинення жахливої війни залишається беззаперечною. #StandwithUkraine означає стояти пліч-о-пліч з Україною!

Для нас зрозуміло: Україна не повинна програти війну, інакше буде кінець Європі!

З боку федеральної управи, до якої належать Піа та Костянтин, зараз планують публічну кампанію, яку ми зобов’язані вам представити невдовзі.

Гасло кампанії – «Європа для України і Україна для Європи!»

[…] В останні вихідні вересня відбулася щорічна регіональна зустріч Pulse of Europe. Цього разу ми поїхали до Праги, щоби знову зустрітися з багатьма відомими «генераторами ідей». Після останньої зустрічі в Гільдесгаймі минулого року ці вихідні знову були дуже перспективними для нашого руху.

Ми обмінялися ідеями з місцевими групами з Берліна, Штутґарта, Мюнхена, Дармштадта, Франкфурта-на-Майні, Відня (Австрія), Хай-Вікомба (Великобританія) та Оффенбурґа […] і розробили ідеї та пропозиції в межах багатьох дискусій. У центрі уваги також були, окрім національних парламентів, результати конференції про майбутнє Європи, на якій представником Німеччини працювала наша членкиня правління Стефані з Франкфурта.

[…] Ми також плануємо подію на кінець цього року, на яку запросили нашу українську подругу Ірину. В межах магістратури вона разом із однокурсницею зняла документальний фільм Heller Weg («Копійчана дорога»), який показує одного українця, що ділиться спогадами про російську в’язницю як місце тортур на українській землі. Ми хотіли б показати вам фільм у Гільдесгаймі, а потім поговорити з Іриною про поточну ситуацію в Україні. Щойно дата буде визначена, а умови з кінотеатром обговорені, ми негайно зв’яжемося з вами та сподіваємося на активну участь! А поки що наші думки з нашими європейськими друзями з України та бажаємо вам гарних осінніх днів!

 Із побажаннями, сповненими європейських надій, Константин Гербріх, Піа Гольштайн, Анна-Олена Лоренц, Магдалена Гербріх

*Pulse of Europe ‒ європейська громадянська ініціатива, заснована у Франкфурті-на-Майні наприкінці 2016 року. Її мета – заохотити громадян Європейського Союзу публічно висловлюватися на користь пан’європейської ідентичності.


24 лютого 2022 року

Мої думки присутні майже постійно з вами, в Україні. У мене щойно була телефонна розмова з Урсулою Мерц. Вона хотіла знати інформацію, якою я володію, і передусім вона пропонує будь-яку допомогу, яку може надати. То що ми можемо зробити?

Ми підтримуємо вас, ми пропонуємо вам нашу допомогу ‒ фінансову, гуманітарну, але наші двері також відчинені для всіх вас. Скажіть, чого від нас потребуєте, ми намагаємося діяти. Cудження про те, ким є путін і що він робить, тепер стало очевидним тут навіть для найостанніших. Ця людина хвора і далека від будь-якої реальності, вона живе у власній «бульбашці», а тому загрожує всьому світу, не тільки Україні.

Ми молимося за вас. Твої повідомлення я поширив серед багатьох друзів.

З найкращими побажаннями Вам і всім Вашим, Урс

*Урс Бішлер – член правління фундації «Ведмідь і Лев» (Швейцарія).


21 березня 2022 року

Наступна B+L подорож в Україну

Дорогий Ігоре,

Я сподіваюся, що в тебе і твоїх близьких усе добре. Як тобі відомо, ми планували поїздку в Україну з 8 по 22 квітня 2022 року через Ужгород до Львова, далі в Одесу і Миколаїв. На жаль, цей план провалився. Винуватець цього фіаско тобі відомий, він живе у Москві. Тепер ми вже запланували пізніші дати: з 24 вересня до 6 жовтня 2022 року (приблизно). Звичайно, це все ще під питанням і невизначене, але ми хотіли б надіслати вам знак, що хочемо приїхати до вас якнайшвидше. […]

Наступна відправка допомоги до Львова вже запланована. […] Ми завжди думаємо про вас і бажаємо вам швидкого миру, припинення бомбардувань, обстрілів та вбивств.

 З повагою, Урс


10 жовтня 2022 року

Дорогий Ігоре!

Як Ти там і всі ви у Львові? Я дуже переживаю за Тебе і за всіх вас. Маємо новини, що Львів обстрілюють гранатами (насправді ракетами. – Перекл.). Зараз ми здійснюємо невелике паломництво з п’яти парафій до статуї Богоматері у Фельді та молимося за вас і благаємо Богородицю про допомогу, щоб настав мир. Я є дуже близькою вам, я Маргарета Ох, я щаслива і відчуваю полегшення! Будь ласка, скажіть нам, що вам потрібно. Ми зробимо це для вас.

У глибокому єднанні з вами, Маргарета Маєр

*Маргарета Маєр ‒ активна мирянка у всіх міжнародних конгресах, екуменічних ініціатив. З початку повномасштабного вторгнення Росії організовує збір необхідних речей і засобів для друзів в Україні.


19 червня 2022 року

Шановний Ігоре!

Це жорстоко, страшно, незрозуміло. Думка про цього молодого, сповненого радості хлопця (Артема Димида. – Перекл.), який став жертвою війни, викликає у мене смуток і злість. Плачу разом із Лесею, Іванкою, Михайлом і його родиною. Я молюся за вас. Я перебуваю майже з вами!!! Що я можу для вас зробити? Ігоре, будь ласка, міцно обійми Лесю від мене.

Дякую за повідомлення. Ця нелюдська війна приносить лише страждання, невимовний біль і руйнує родини, душі людей.

Я з вами, Маргарет


23 червня 2022 року

Шановний Ігоре!

Добре, що я змогла взяти участь у похороні Артемія завдяки вашим світлинам та відео. Коли я слухала колискову, яку Іванка співала для сина, то розплакалася. Тоді до мене підійшла моя маленька внучка Карлотта і запитала: «Бабусю, чого ти плачеш?» Потім ми разом плакали. Я щойно переглянула довге відео. Я глибоко зворушена. В останню дорогу його проводжало так багато людей. Гідне і зворушливе визнання. Але це так страшно, що Артемій мав померти. Знаєте обставини цього?

 Вітаю тебе сердечно, Маргарет


10 червня 2022 року

Дорогий Ігоре!

[…] Я думаю про вас щодня, страждаю з вами і молюся за мир. Війна така жахливо жорстока, де ти береш сили її витримувати? Адже, знаючи тебе, ти завжди переживаєш за інших людей, які потребують допомоги. Ти дуже чутлива людина. Як добре, що ти є!!!

[…] Що я можу для вас зробити? Ми вже зібрали багато пожертв, будь ласка, скажіть мені, що ми можемо зробити?

Обіймаю тебе дуже міцно, Маргарет

Share: