Про журнал

Коротка інформація

Журнал «Патріярхат» – часопис, заснований групою активних мирян греко-католиків, членів Українського Патріархального руху, який зародився на підтримку діяльності Патріарха Йосифа Сліпого в 1963 році у США. Журнал став провідним церковним виданням українських мирян греко-католиків та протягом 35 років був містком єднання між різними куточками світу, де проживають вірні УГКЦ. З 2002 року редакцію часопису перенесено в Україну, з того часу вона знаходиться на Святоюрській горі у Львові.

Видавець

Українське Патріярхальне товариство у США / Тhe Ukrainian Patriarchal Society in the USA

Гасло

За єдність Церкви й народу

Історія

У травні 1967 року Товариство «За патріархальний устрій Української Католицької Церкви» (засноване 1963 року у США з метою втілення патріархальних ідей Блаженнішого Йосифа Сліпого) видало перший номер свого інформаційного бюлетеня «За Патріярхат». До 1972 року бюлетень був квартальним виданням Товариства і виходив у Філадельфії. З 1972 року і до 2002 року журнал уже виходив щомісяця.

Перший редактор – Степан Процик (офіційно це вказано щойно у №2, 1968). Він редагував «За Патріярхат» до №7, 1974. Після нього видання готували колегіально: Василь Пасічняк, Леонід Рудницький та Михайло Топорович. У цей час адреса редакції – містечко Моррістаун (Нью-Джерсі).

З першим номером 1977 року редакцію очолює згаданий Василь Пасічняк, а вже третій номер цього ж року видає Микола Галів, який спочатку – виконувач обов’язків і, щойно з шостого номеру 1979 року й аж до 2002 року – головний редактор.

Десять років журнал виходив під назвою «За Патріярхат». З приходом нового головного редактора у 1977 році назву журналу змінено на «Патріярхат». Тоді ж редакцію перенесли до Нью-Йорка.

У 2002 році редакцію видання переміщують в Україну, до Львова. Новим редактором стає Петро Дідула, який працює над «Патріярхатом» до 2009 року.  

Наступним головним редактором став Анатолій Бабинський, який перебрав керівництво журналу з виданням третього номеру 2009 року. Його каденція тривала до третього номера 2018 року.

На весні 2018 року новим редактором часопису став Володимир Мороз, Ph.D.

Тематика

Засновуючи журнал Патріярхальне товариство мало на меті якнайширше інформувати світову українську громадськість про перебіг доволі складного діалогу між ватиканськими чиновниками та Патріархом Йосифом Сліпим у справі визнання за Українською Католицькою Церквою права на самоуправність – Патріархат. Крім цього чимало обсягу видання присвячувало внутрішньому протистоянню прихильників та противників патріархальної ідеї. Особливої уваги редакція надавала проблемам асиміляції українців, латинізації чи теж русифікації.

Упродовж «українського» періоду діяльності журнал вибирає матеріали за двома основними напрямками: поглиблення у читача розуміння церковної ідентичності Київської Церкви в сопричасті з Римом на тлі життя й історії інших Східних Церков та аналіз суспільно-релігійних подій сьогодення.

Редакційна рада:

Голова редакційної ради – д-р. Андрій Сороковський (Голова Українського патріархального товариства в США)

Рома М. Гайда,
Петро Дідула,
Люба Кіндратович,
Роман Кравець,
Леся Крип’якевич,
Мирослав Маринович,
Ігор Матушевський,
о. Петро Ґаладза,
д-р Леонід Рудницький,
Богдан Трояновський,
Анатолій Бабинський.

Редакція:

Володимир Мороз, Ph.D. – головний редактор
Світлана Бабинська – заступник головного редактора