Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Семінари Ост-Європа – українська складова

У невеличкому німецькому селі Шмохтітц, неподалік Дрездена, в культурно освітньому центрі «Бенно-Гауз» з 9 по 13 листопада 2014 року проходив ХХ щорічний семінар «Ост-Європа». Досить символічно, що семінар, котрий об’єднує численних представників західно- та східноєвропейських країн, відбувається на землях, де мешкають лужицькі серби, маленький слов’янський етнос, який опинився в «оточенні» західних європейців, але оточенні дбайливому.

Започаткував семінари д-р Ганс-Йозеф Нюхель, багатолітній діяч Християнсько-демократичної партії Німеччини, колишній бургомістр Кельна, учень Конрада Аденауера, приятель Гельмута Коля. Він, як політик, зростав у доброму русі християнських демократів. Доктор Нюхель був одним із президентів міжнародного руху чоловіків католиків «Unum omnes» (Щоб всі були одно). Цей рух має своє представництво в ООН, а його головне бюро розташоване у Ватикані.

Члени «Unum omnes» дбають про глибину знань (вивчення документів Церкви), пізнання своєї країни з наступним «діагностуванням» проблем і виробленням пропозицій щодо їх вирішення, впровадження у життя Соціального вчення Католицької Церкви тощо.

Коли першим віце-консулом Австрії у незалежній Україні став Роман Крип’якевич,він звісно, часто їздив у робочих справах до Відня, Грацу, знайомився з різними людьми, зокрема з християнськими демократами. Участь Романа Крип’якевича у «Літніх академіях» християнських інтелектуалів в Австрії, щорічних «Католицьких днях» (кількаденні зустрічі активних мирян католиків Австрії, Німеччини та Швейцарії), а в 1995 році – в семінарі «Ост-Європа» в «Бенно-Гауз» відкривала можливості для України. В першому семінарі разом з Романом Крип’якевичем брали участь історик Ярослав Дашкевич та пані Аніта Прокопович, яка на той час працювала у канцелярії Блаженнішого Мирослава Івана Любачівського. На семінари Фонд св. Володимира зазвичай делегував людей, які могли якнайкраще презентувати Україну, серед них варто згадати історика Олега Турія, Мирослава Мариновича, Ярослава Дашкевича, отця Андрія Михалейка.

Результатом успішної співпраці з Фондом святого Володимира стало урочисте прийняття його в 2000-му році у Люксембурзі у дійсні члени «Unum omnes». Слід зазначити, що учасником «Unum omnes» може бути лише одна організація від конкретної країни.

Семінар 2014 року був ювілейним, адже удвадцяте зібрав мирян задля обговорення суспільних питань, обміну досвідом, напрацювань для подальшої діяльності. Відбувся він під гаслом «25-ліття падіння Берлінської стіни». Крім українців свої держави представляли Німеччина, Австрія, Бельгія, Люксембург, Нігерія, Словаччина, Чехія, Румунія, Литва, Болгарія, Франція, Угорщина, Хорватія, Швейцарія, Польща.

Українська делегація складалася з двох священиків о. Михайла Городиського, о. Михайла Димида і трьох мирян: Марка Калиняка, Аніти Прокопович і Лесі Крип’якевич. Підчас семінару українці звітувати про ефективність участі в «Ост-Європа» Семінарах від 1995 р., та про ряд проектів Фонду святого Володимира, започаткованих і здійснених в Україні завдяки участі в цих семінарах. В доповідях Фонду була представлена коротка історія періоду незалежності, 25-річчя виходу з підпілля та розвитку структур Церкви протягом останніх років.

На жаль, перебуваючи у спільноті християнських політиків українські учасники не сподівалися побачити у збірнику, виданому до ювілею «Unum omnes» мапу країн дійсних членів організації, на якій наша держава була представлена без Криму. Організатори вибачились і переробили цей матеріал, але інцидент став доказом того, що європейські друзі не мають правильного уявлення про стан справ в Україні та користуються облудними джерелами в Інтернеті. Щоправда, ця помилка теж відкрила можливість у вечірні години, винятково поза програмою надати повну інформацію про Україну. Члени української делегації зробили презентацію великоформатних фотографій Революції Гідності авторства Климентії Димид, слайд-шоу та розповіді про Майдан його безпосереднього учасника отця Михайла Димида. Доповідь засвідчувала про базові європейські цінності Майдану: гідність, християнське обличчя Майдану, відсутність ненависті і помсти. Це все та молитва матері, яку зачитала німецькою Доріс Кістерс, до сліз зворушило багатьох чоловіків, а наприкінці Ганс-Йозеф Нюхель підійшов до українців-учасників і сказав, що матиме зустріч з панею Меркель, яка є його приятелькою, попросивши підготувати тези для розмови з нею про Україну.

Для деяких учасників – правда про Україну була дуже незручною, адже християнин мусить давати власну дієву відповідь на події, що спричинює вихід із зони комфорту.

Попри все, участь у Семінарах це завжди нагода пізнати мирянські рухи у Європі, це здійснення успішних практичних проектів Фонду св. Володимира: «Центр Родини» у Львові, рух «Відповідальне батьківство», проект «Діалог поколінь», цикл міжнародних конференцій «Християнин і політика» на теми: «Гідність людини в однострої», «Церква і держава», «Християнство і демократія», «Християнство і політичні партії» (1996-2002). Конференції організовані на базі УКУ, Інституту державного управління при Президентові України, Університету внутрішніх справ, Львівської політехніки. Організація цих конференцій була б неможливою без семінарів у Шмохтітц та безпосередньої участі друзів з «Unum omnes».

Семінари розглядають важливі суспільні і соціальні проблеми з позиції християнської віри, а можливість щирого спілкування представників різних європейських країн має сьогодні велике значення для повернення посткомуністичних держав у світ демократії.

Поділитися: