Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Активна участь Української Католицької Церкви в моліннях за єдність християн

Почавши від закінчення Другого Ватіканського Собору (1963), щороку, від 18 до 25 січня відбуваються моління за єдністю християн. Під час цього періоду католики, православні, англікани й протестанти моляться до одного й спільного Господа за єдність усіх християн. Де можливо, всі збираються разом, а деколи ці моління відбуваються окремо, в поодиноких церквах.

Українська Католицька Церква взяла активну участь у відзначеннях цьогорічного тижня молінь за єдність християн.

В центрі католицького світу, в Римі в неділю, 22 січня, з нагоди цього тижня молінь, Італійське Державне Телебачення транслювало святу Літургію у візантійському українському обряді із нашого собору Святої Софії, яку відслужив і проповідь виголосив архиєпископ Мирослав Марусин, Секретар Ватиканської Конгрегації для Східніх Церков; співслужили з ним ректори українських папських семінарій отці Софрон Мудрий і Михайло Пришляк, ректори Українського Католицького Універси­тету й Колегії Святої Софії, отці Іван Хома й Іван Музичка та інші. Дияконував в українській та італійській мовах наш молодий ієромонах з Польщі, отець Василь Медвідь, який чимало збагатив цю відправу своїм мелодійним тенором.

Відомий ватиканський маестро церемоній, сеньйор Бенедетто Нардачі перед транслюванням коротко з’ясував історію собору Святої Софії та Українського Католицького Університету, сказавши, що їх заснував світлої пам’яти Кардинал Йосиф Сліпий, коли прибув до Риму після 18-літнього ув’язнення в сибірських таборах. Сеньйор Нардачі також влучно вияснив і переклав на італійську мову наші молитви та гимни, а кінооператор із професійним відчуттям освітлив справді чудово розмальований іконостас і храм Святої Софії в Римі, ввесь у золотих і блакитних кольорах, що гармонійно зливались із багатством архиєрейських та священичих риз.

Італійські глядачі із ентузіязмом коментували після транслювання цієї візантійсько-української святої Літургії. «Це був корм для душі й тіла, бо також захоплював око своєю красою», — заявили вони.

25 січня 1989 р. пополудні Папа Іван-Павло II прибув до римської базиліки святого Павла, щоб відправити урочисту Святу Літургію на закінчення тижня молінь за єдність християн. У відправі взяло участь 10 кардиналів, 30 архиєпископів та єпископів, делегації англіканської, лютеранської, вальдійської та православної Церков, як також понад 7,000 вірних. У проповіді Святіший Отець підкреслив болючий факт поділу між християнами, що зранив історію Церкви. Потім папа говорив про важливість діялогу, про те, що в наші дні, за особливою ласкою Святого Духа, в серцях християн різних віросповідань відновилось бажання первісної єдности Христової Церкви, бажання подолати давні й нові поділи та непорозуміння. При цьому Іван-Павло II особливо підкреслив, що ніколи не зможемо здійснити єдности, відкидаючи правду. Різні богословські діялоги між представниками різних християнських віроісповідань повинні прямувати до єдности у правді, а шлях примирення — це шлях правильного проповідування, постійної катехизи та поглиблення богословського вчення оживленого екуменічним надхненням.

Моління за мир продовжувались до наступної неділі, тобто до 29 січня 1989 p., а саме: в неділю, 29 січня ввечері, Архиєпископ Мирослав Марусин відправив Святу Літургію у візантійсько-українському обряді в польському костелі Святого Станіслава Костки в Римі, де виголосив змістовну проповідь, що її друкуємо на іншому місці.

Поділитися: