Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Блаженніший митрополит В. Стернюк був гостем на З’їзді українського Патріярхального Товариства у Філядельфії

В суботу, 25 травня 1991 року, у Філядельфії відбувся чотирнадцятий з черги з’їзд Українсь­кого Патріярхального Товариства в США. З’їзд відкрила, провівши молитву, і привітала учасників — делегатів і гостей голова управи Українського Патріярхального Товариства Рома Гайда. Спершу Рома Гайда висловила кілька думок до проблем і завдань з’їзду. Для керування нарадами з’їзду обрано президію у складі: Мирослав Лабунька — голова, Дарія Кузик і Олександер Пришляк — заступники голови, Ярослав Волощук й Ігор Гайда — секретарі. З’їзд вибрав комісії: верифікаційну, номінаційну, статутову і резолюційну.

За проведену працю звітували голова Рома Гайда, організаційний референт Олександер Пришляк, фінансовий референт Ярослав Білинський, секретар Василь Никифорук, за редакцію журнала «Патріярхат» — Микола Галів, а за адміністрацію — Володимир Пушкар. В загальному звіти були інформативні, так що учасники могли собі виробити правильний образ з проведеної праці. Звичайно, праця не була легкою і були труднощі.

В міжчасі на з’їзд завітав Достойний Гість зі Львова, Блаженніший Митрополит і Містоблюститель Володимир Стернюк у супроводі о. крилошанина Ярослава Шуста, о. мітрата Зенона Злочовського і о. канцлера митрополичої канцелярії у Львові — Йосифа, студита. Блаженнішого Володимира Стернюка привітав голова президії Мирослав Лабунька, а також голова УПСО Василь Колодчин і голова Рома Гайда. При цьому дорогому і мило баченому Гостеві, їх Блаженству, Блаженнішому Володимирові вручили дар любови і подарували ікону Матері Божої.

Блаженніший Митрополит Володимир зворушливими словами подякував за теплі й сердечні привітання і висловив щирий привіт з’їздові та побажав успішних нарад. При цьому Блаженніший Володимир сказав, що у своїй нелегкій праці все старався йти слідами Митрополита Слуги Божого Андрея Шептицького і Патріярха Йосифа. Зокрема підкреслив і подякував учасникам з’їзду за те, що Товариство піддержує ідею українського патріярхату, бо це благородна і свята ідея.

«Мені так потрібно вас там, на Україні… Мені приємно бути разом з вами, молитись і піддержати тих, які стараються і турбуються за долю нашої Церкви. Маю сумні вістки зі Львова. Там є недобре… Мені казали негайно повертатись, але я на це собі не можу позволити», — сказав Блаженніший і додав:

«Наша Церква стоїть на мучениках, але не на амбіціях. Нам предсказав Митрополит Шептицький, що наша Церква буде знищена, але вона відродиться і буде розвиватись у сяйві Божої слави. Патріярх Йосиф був гідним наслідником свого попередника».

В тому часі від імени Українського Патріярхального Світового Об’єднання Василь Колодчин і від Українського Патріярхального Товариства в США Рома Гайда вручили д-рові Володимирові Пушкареві грамоту особливого признання за віддану працю як адміністраторові журнала «Патріярхат». Також таку грамоту вручено редакторові журнала «Патріярхат» Миколі Галіву. Нагороджених грамотами благословив Блаженніший Митрополит Володимир Стернюк.

Звіт з переведеної контролі праці управи склав Теодор Крочак, відмітивши, що уступаюча управа провела вагому працю і заслуговує на уділення довір’я з признанням. Над заслуханими звітами відбулась коротка дискусія, після якої уступаючій управі визнано довір’я. Юліян Головчак за верифікаційну комісію подав звіт з перевірки попереднього протоколу тринадцятого загального з’їзду, не знайшовши неточностей, і запропонував протокол прийняти. Пропозицію прийнято.

Важливою точкою з’їзду був звіт номінаційної комісії, за яку реферував Олександер Пришляк, а до якої, крім згаданого, належали: Василь Колодчин, Оксана Бережницька і Микола Галів. Після різних домовлень і говорень устійнено і обрано управу УПТ-ва у наступному складі: Рома Гайда — голова, Олександер Пришляк, Василь Никифорук, Василь Колодчин, Микола Галів, Володимир Пушкар, Леонід Рудницький, Роман Андрушків, Наталка Ґавдяк, Оксана Бережницька, Сидір М. Тимяк, Любомир Калинич — члени управи. Контрольна Комісія: Теодор Крочак, Іван Крих, Роман Левицький, Іван Дзівак, Ярослав Білинський. Товариський Суд: Мирослав Лабунька, Микола Кунинський, Юліян Головчак, Роман Ярош і Андрій Дякун.

Деякі зміни статуту реферував Олександер Пришляк. Довша і у деяких випадках безпредметна дискусія вив’язалась над питанням, чи зняти точку статуту про Раду Мирян, яка вже від більше, як десять років, не обиралась і не діяла, але, незалежно від цього, на вимогу кількох осіб і для святого спокою залишено цю точку.

Резолюції реферувала д-р Стефанія Бережницька, яка подала загальні рамки й основні точки резолюцій, які з’їзд прийняв з тим, що остаточну редакцію і оформлення перебрала на себе новообрана управа разом з Резолюційною Комісією.

Слід підкреслити, що з’їзд письмово привітали Митрополит Степан Сулик, Владика Василь Лостен і Владика Роберт Москаль. Усно склали привіти: Блаженніший Митрополит Володимир Стернюк, о. парох церкви св. арх. Михаїла у Філядельфії Зенон Злочовський, від УПСО Василь Колодчин, від Товариства «Св. Софія» Леонід Рудницький, від радіо програми «Голос мирян» у Філядельфії, від Товариства «Лемківщина» Теодор Царик та поодинокі відділи УПТ-ва.

На закінчення нарад з’їзду перевибрана голова Рома Гайда подякувала за вибір президії з’їзду за керування та філядельфійському відділові за уможливлення відбуття з’їзду та в кількох реченнях накреслила майбутнє праці управи Т-ва. Молитвою, яку провів о. Зенон Злочовський, закінчено наради з’їзду.

Після вечері відбувся у тому самому приміщенні, де відбувався з’їзд, на Факс-Чейсі у Сестер Василіянок, панель на тему проблеми Української Католицької Церкви під сучасну пору.

Панель відкрив і ним керував Леонід Рудницький. Привітав учасників на вечорі і представив панелістів. Перший виступив Микола Галів, який говорив на тему: «Відношення УКЦеркви до УАПЦ, УПЦ, РПЦ і Римо-католицької Церкви у Польщі». Тому що доповідь буде надрукована; не подаємо висловлених доповідачем думок. Другим з черги панелістом виступив Василь Колодчин, який говорив на тему: «Візія українського католицького мирянського руху», яку також друкуємо в журналі.

Третім панелістом виступив Борис Ґудзяк, який говорив на тему: «Мирянський рух в Україні, пережиття породжує структуру». На вступі доповідач підкреслив, що говорить в імені тієї генерації, себто молодшої, якої немає тут, на цьому форумі. «Я відчуваю ваш жаль до цієї генерації, яка виявилась байдужою до цих життєвих проблем нашої Церкви», — сказав доповідач. В дальшому доповідач підкреслив особливо критичний час, коли рішається доля нашої УКЦеркви на далеке майбутнє. Ми не можемо не використати цієї унікальної нагоди. Доповідач звернув увагу, що ми сьогодні є напередодні великого свята П’ятидесятниці за старим стилем. Подав глибокий зміст цього свята та його богословське значення. Зокрема підкреслив вияв і силу Святого Духа, що творить одну і нероздільну Трійцю, себто Триєдиного Господа. Борис Ґудзяк з закінченими богословськими студіями представив ці проблеми цікаво і зрозуміло. Передбаченим коментатором до панелістів був Мирослав Лабунька. Він підкреслив, що не міг перед панелем запізнатись з текстом проголошених доповідей, тому йому тяжко їх скоментувати. Він тільки торкнувся богословських питань Бориса Ґудзяка, які доповідач представив правильно і вдало. Над заслуханими виступами панелістів і коментатора відбулась дискусія. На закінчення керуючий панелем Леонід Рудницький подякував панелістам і коментаторові за виголошені доповіді та всім присутнім за участь.

Микола Галів

Поділитися: