Блаженніший Патріярх Мирослав-Іван візитував Австралію*

Журнал «Патріярхат» за травень ц.р. інформував, що український Рим шостого березня відпровадив Блаженнішого Патріярха Мирослава-Івана на візитацію українців у Австралії. Після візитації минулого року Бразілії, Арґентіни, Парагваю і США, цього року Австралія була четвертою візитацією Глави Української Католицької Церкви. Наступною візитацією буде Канада.

Восьмого березня у ранніх годинах прилетів Патріярх Мирослава-Іван до міста Перту, Австралія, де його привітав єпарх Австралії, Нової Зеляндії і Океанії Владика Іван Прашко разом з парохом у Перту о. Володимиром Волочієм та вірними.

Того ж самого дня Патріярх Мирослав відправив св. Літургію, відвідав українську школу, заохочував дітей до науки і зустрівся з українською громадою. Тут же, в Перту, Блаженніший Патріярх Мирослав відвідав церкву УАПЦ св. Миколая, де його по-братньому привітав хлібом і сіллю о. Валентин Мовчан у присутності багатьох вірних українців — православних і католиків.

Отець Валентин Мовчан відправив Молебень до Ісуса Христа, під час якого попросив Блаженнішого Мирослава прочитати св. Євангеліє і молитву до Ісуса Христа. Молебень закінчено молитвою «Боже Великий…». Після Молебня цю небуденну історичну подію продовжено у церковній залі, де Блаженнішого Мирослава вітали й гостили. Гостину приготувало Православне Сетрицтво. Дружньо-братня атмосфера наповняла всіх присутніх великою надією спільного приготування для відзначення тисячоріччя українського християнства.

Кульмінацією візитації Блаженнішого Мирослава у Перту була відправлена торжественна архиєрейська Служба Божа, на якій були присутніми архиєпископ Перту Віліям Фолей, о. В. Мовчан. о. І. Чоколіч, о. Б. Смок, о. І. Ляйол і господар-епарх Владика Іван Прашко. Дияконував о. В. Волочій. Блаженніший Мирослав виголосив змістовну проповідь, присвячену 1000-річчю хрещення Руси-України. Після св. Літургії Блаженніший Мирослав довершив посвячення біля церкви триметрового хреста, присвяченого відзначенню 1000-річчя хрещення Руси-України.

Заходами української громади відбувся бенкет на пошану Блаженнішого Мирослава. 10 березня Блаженніший Мирослав у асисті Владики Івана Прашка і о. В. Волочія склали візиту губернаторові на Західню Австралію Браянові Биркові.

Блаженніший Мирослав відвідав українську громаду у Нордгамі, де відправив св. Літургію і виголосив проповідь. В середу, 12 березня, Блаженніший Мирослав у асисті Владики Івана відлетів до м. Аделяйди, де у вечірніх годинах вітала їх українська громада на чолі з о. мітр. Ігорем Шпитковським. В Аделяйді Блаженніший Мирослав затримався до 17 березня. В тому часі Блаженніший Патріярх відправив Молебні, св. Літургії, відвідував українські організації й установи, манастир Сестер-Василіянок, був гостем архиєпископа-емерита Глінсона. Також відвідав сусідні українські парафії, у яких відправляв святі Літургії.

В четвер, 13 березня, Патріярх Мирослав у м. Вейл відправив архиєрейську Службу Божу, а також довершив садження європейського дуба на пам’ятку візити у Аделяйді. Того ж дня у вечірніх годинах відбулась зустріч з Патріярхом Мирославом, у якій взяли участь миряни, латинські священики і також був гостем архиєпископ Леонард Фокнер. Господарем зустрічі був інж. Орест Полатайко. Під час візитації у Аделяйді українська громада улаштовувала в його пошану спільні зустрічі, прийняття і бенкети. 16 березня у вечірніх годинах відбувся бенкет на пошану Блаженнішого Мирослава у залі Українського Народнього Дому, у якому взяло участь 400 осіб. В програмі бенкету також була мистецька частина, у якій співав церковний хор під проводом Стефана Місяйла, жіночий хор «Ластівка» під диригентурою Галі Чубатої, хор «Гомін» під диригентурою Й. Кліша й молодечий хор під диригентурою сестри Кикилії, ЧСВВ. Програмою керував д-р Роман Новосівський. Патріярха Мирослава вітали різні українські організації міста Аделяйди, серед привітів був привіт від УАПЦ (о. Плічковський). На закінчення дякував Блаженніший Мирослав за увагу до нього, за щиру гостину та за всі привіти.

Дальша дорога Патріярха Мирослава провадила до резиденції Владики Івана Прашка в Мельборні. 17 березня у вечірніх годинах на мельборнському майдані зустріли Блаженнішого Патріярха Мирослава-Івана священики, миряни та представники різних українських установ і організацій (біля 600 осіб). Першим привітав Блаженнішого Мирослава канцлер Владики Івана Прашка о. Іван Бовден, а після цього слідували поодинокі представники різних організацій. Тут же, на летовищі, Блаженніший Мирослав дав інтерв’ю кореспондентові ЕйБіСі. Приїзд Патріярха Мирослава фільмувала телевізійна станція ЕсБіЕс.

Блаженніший Мирослав відвідав губернатора Вікторії. Зустріч була тепла й цікава. Губернатор розпитував про життя українців у Австралії. Крім цього відвідував українські організації та установи. Зустрічався з кореспондентами преси й телебачення. Відвідував українські парафії, церкви, відправляючи Молебні й Служби Божі.

Про побут Блаженнішого писала австралійська преса, також інформувало телебачення та радіо. (Одну і статтей, що була надрукована в Сіднеї друкуємо в оригіналі).

Український Мельборн не менш величаво вітав Патріярха Мирослава-Івана, який відправляв архиєрейські Служби Божі, виголошував змістові проповіді та підкреслював свої пляни праці, у яких включив «Завіщання» світлої пам’яти Патріярха Йосифа. Разом з тим закликав вірних нашої Церкви, щоб йому допомагали у здійсненні цього історично непроминального «Завіщання»…

Кульмінацією візитації Блаженнішого Мирослава була неділя 23 березня. О десятій годині ранку відбулась торжественна Служба Божа, яку відправив Патріярх Мирослав у сослужені Владики Івана і священиків, дияконував о. Петро Стецюк, який зараз перебуває у Австралії. Літургія була передана телевізійними апаратами до двох інших катедральних заль, бо катедра не могла помістити всіх мирян. Багато вірних приступило до Святого Причастя.

Слід підкреслити, що під час всієї візитації у Австралії Блаженнішого Мирослава вітали як Патріярха». Так його все титулує і поминає у св. Літургіях Владика Іван Прашко. Це варто мати на вазі. Прийде час, що Апостольська Столиця визнає Патріярхат Української Католицької Церкви. Треба лля цього працювати і мати терпеливість. Блаженніший Мирослав-Іван з своєї сторони робить потрібні спроби, щоб патріярхат нашої Церкви був визнаний Апостольською Столицею.

Цього ж 23 березня у вечірніх годинах відбувся величавий концерт на пошану Патріярха Мирослава-Івана з багатою мистецькою програмою при участі понад 800 осіб. В мистецькій частині брали участь: Катедральний хор під дириґентурою мґра Куціля , молодечий катедральний хор під диригентурою О. Тарнавської із скрипковим сольо д-ра Ігоря Якубовича. Школа бандуристів ім. Лесі Українки під мистецьким керівництвом д-ра Якубовича, танцювальний ансамбль СУМ «Верховина», мішаний хор Осередку СУМ Черемош» під диригентурою М. Костюка, чоловічий хор «Чайка» під диригентурою Степана Кореня. На закінчення співали з’єднані хори під керівництвом М. Костюка, що виконали «Боже, великий, єдиний…». З переліку учасників-виконавців програми видно, що концерт був багатий, на мистецькій висоті. Кінцеве слово подяки висловив Блаженніший Патріярх Мирослав.

Бенкет на пошану Патріярха Мирослава відбувся в суботу 22 березня в залі Українського Народнього Дому. Господарем бенкету був ред. Юрій Веґльовський, який в імені учасників бенкету, яких було понад 300 осіб, привітав Блаженнішого Патріярха Мирослава-Івана та попросив провести молитву.

Прийняття приготовили пані з Братства, а обслуговували дівчата з Молодечого катедрального хору, СУМ і Пласту. Під час бенкету Блаженнішого Патріярха Мирослава вітали від різних організацій та установ. Кінцеве слово мав сам Патріярх Мирослав, який подякував за щиру гостину й теплі привіти і при тому побажав Владиці Іванові Прашкові й всім присутнім многих літ.

Крім названих місцевостей Блаженніший Патріярх Мирослав-Іван відвідав також Сідней та інші осередки українського поселення, де його не менше величаво і щиро вітали, про що писала українська й австралійська преса.

Справді, візитація Блаженнішого Патріярха Мирослава-Івана в Австралії залишиться надовго в пам’яті мирян і в загальному у всіх українців у Австралії. При цій нагоді всі миряни у Австралії мали нагоду відчути, що Блаженніший Мирослав активно старається продовжувати ідеї св.п. Патріярха Йосифа.

* Цей огляд написаний на основі інформацій з Австралії і українського тижневика «Церква і життя».

Свіжий номер

5 (492) 2022 OBKLADYNKA_sajt