Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Богом бережена земля

Стрий – мала батьківщина теперішнього глави Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішого Святослава Шевчука. Стрийську гімназію свого часу з відзнакою закінчив майбутній глава УГКЦ Мирослав-Іван Любачівський. Стрий – єпископський осідок однойменної єпархії Львівської митрополії, яку сьогодні очолює преосвященний Тарас Сеньків.

Національно і духовно свідомі, активні – так можна охарактеризувати вірян Стрийської єпархії, однієї з наймолодших єпархій УГКЦ. Духовно багата – це про саму єпархію. А багата вона християнською спадщиною минулих століть, адже на її землях збереглися численні пам’ятки сакральної культури. Найвідоміші та найстаріші з них, безперечно, Святоуспенська Унівська лавра (XVI століття), городоцький монастир францисканців (1419 рік), стрийський катедральний храм Успіння Пресвятої Богородиці, зведений у XVI столітті, і десятки інших давніх дерев’яних та мурованих святинь.

Окрім них, найбільшою цінністю єпархії, її вірних є десять чудотворних ікон – Бориницька, Борусівська, Вербицька, Воледовголуцька, Дроговизька, Жидачівська, Кохавинська, Ліська, Тучнянська та Унівська.

Землі, які тепер входять до складу цієї єпархії, дарували нам сімох з двадцяти семи блаженних новомучеників українського народу: священиків Петра Вергуна, Омеляна Ковча, Андрія Іщака, Романа Лиска, Олексія Зарицького і преподобних сестер Тарсикію Мацьків та Лаврентію Гарасимів.

Стрийську єпархію як окрему церковну одиницю утворили порівняно недавно – влітку 2000 року. Першим її архипастирем став владика Юліан Гбур, який очолював цю єпархію до 2010 року. З того часу й донині єпископське служіння тут здійснює преосвященний Тарас Сеньків.

До кінця Другої світової війни територія єпархії входила до складу Львівської та Перемишльської єпархій і незначною мірою Станіславівської. З поділом Західної України між СРСР та Польщею вони опинилися по різні боки кордону, а з ліквідацією УГКЦ в 1946 році – й закону. Упродовж десяти років (з часу виходу Церкви з підпілля і до початку нового тисячоліття) теперішні землі Стрийської єпархії перебували в складі єпархії Львівської.

«Цього року Стрийська єпархія святкує тринадцятиріччя. Кожна людина з віком росте і розвивається те ж саме можна сказати про нашу єпархію, на парафіях якої будують нові храми, створюють нові спільноти, служать як старші, досвідчені священики, так і молоді, щойно висвячені, на яких Церква покладає велику надію. І звісно, тут варто наголосити на важливій ролі мирян у формуванні єпархіальної спільноти, які своєю працею, своїми талантами, молитвою, пожертвами творять живі парафіяльні спільноти на місцях. І хоч ця єпархія ще молода, на її парафіях живе Бог, який у своїй любові провадить кожного дорогою до неба.

Якщо ж говорити про саме місто Стрий, його околиці, то воно було і є культурно-просвітницьким центром Галичини, який свого часу подарував Україні та Церкві великих провідників і світочів: отця Андрія Бандеру, отця Остапа Нижанківського (відомого композитора), отця Олексу Бобикевича та інших», – розповів владика Тарас Сеньків.

 

Поділитися: