Дарина Морозова, «Покажи мені людину». Антропологія Антіохійської школи та її спадщина у Київській традиції

Вислів одного з літературних героїв Умберто Еко: «Книги розповідають про інші книги» сміливо можна застосувати до монографії Дарини Морозової «Покажи мені людину», і не лише застосувати, а й доповнити: «Книги розповідають про інші книги, в яких люди розповідають про інших знаменитих людей та про цікаві речі». Цей твір про антіохійське богослов’я – дійсно вагомий вклад у скарбницю вітчизняної науки про маловідомі факти історії розвитку одного з найвпливовіших у свій час центрів християнської думки, про його впливи на Україну та про зв’язки між центрами філософії та духовності.

Монографія складається з чотирьох розділів, у першому з яких «Забута столиця та її школа» авторка досить вміло і «барвисто» розповідає про історію Антіохії, про найважливіших персонажів, які відіграли важливу роль у її філософсько-богословському середовищі, про саме древнє місто з його визначними пам’ятками та про його особливості.

Книга справді цікава. Дарина Морозова вміло, сміливо і з новітнім альтернативним підходом розповідає про патристичну епоху з точки зору сьогодення, впевнено прокладаючи мости між двома епохами. Подає багатющий спектр різних імен-прізвищ відомих патрологів, мислителів та інших учених, виражаючи власний погляд на антіохійське богослов’я без упереджень, із намаганням об’єктивно висвітлити різні думки, підходи і погляди.

Перед читачем по-новому спливають відомі постаті, які свого часу відіграли певну роль у церковній історії: це передовсім один із ранніх письменників і отців Церкви, священномученик Ігнатій Богоносець – єдиний із апостольських мужів, кого пізніші патристичні автори цитували саме як богословського авторитета, а не як історичне чи моральне джерело. Це також відомий і улюблений усіма святитель, автор Божественної літургії Іван Золотоустий з його широкими поглядами: практичністю, антропоцентризмом, універсалізмом, збалансованістю між духовним і матеріальним. Це і несправедливо засуджений після смерті Теодор Мопсуєтський, і відомий «єретик» Несторій, якого насправді непросто назвати єретиком, якщо істотно вникнути в подробиці його вчення, а також інші персонажі.

Повністю статтю читайте у паперовому варіанті.

Свіжий номер

4 (491) 2022 OBKLADYNKA_sajt