Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Делегатський з’їзд УПСО

У вівторок, 16 лютого ц.р., в Домус Маріє, в Римі, відбувся делегатський з’їзд Українського Патріярхального Світового Об’єднання (УПСО), в якому взяли участь 31 делегат з 41 мандатами. На з’їзді були заступлені наступні країни: Австралія, Англія, Аргентіна, Бельгія, Канада, США і Франція. З’їзд розпочато молитвою. З’їзд відкрив і привітав делегатів та присутніх гостей голова УПСО, проф. Петро Зелений. Після цього обрано президію для керування нарадами у складі: д-р Богдан Лончина — голова, інж. Теодор Кудлик і мґр. Микола Когут — заступники, мгр. Богдан Климовський і Теодор Цвікула — секретарі. З’їзд одержав письмові привіти, що їх було прочитано, а також з’їзд привітало багато організацій безпосередньо.

З’їзд вибрав номінаційну комісію у складі: Р.Данилевич, Іван Равлюк, о. мітр. Іван Шевців, Володимир Кальваровський і Оксана Бережницька. До верифікаційної комісії увійшли: Володимир Пушкар, Теодор Кудлик, Анна Кармазин, Василь Маркусь і М. Бахмат. До резолюційної комісії обрано: Мирослав Лабунька, Ілля Дмитрів, Іван Хома, Микола Галів і Кирило Митрович.

Протокол з останнього з’їзду прочитав Маркіян Шептицький, його прийнято без завваг.

В дальшому слідували звіти членів уступаючої управи. Загальний звіт склав голова, проф. Петро Зелений. Він подав загальне внутрішнє і зовнішнє тло, на якому розвивалась вся праця УПСО. Підкреслив, що розкиненість членів управи по різних країнах утруднювала вести справно працю, але незалежно від цього управа УПСО і в тих обставинах діяла і робила, що тільки було у її спроможностях. Кирило Митрович подав звіт секретаря. Він відмітив всі важливіші події, які йому доводилось здійснювати з рамени УПСО. Він не тільки накреслив те, що було зроблене, але також подав деякі сугестії і перспективи на майбутнє. Володимир Пушкар подав обширний фінансовий звіт УПСО. Його звіт був надрукований, і всі учасники його одержали. До поданих числових позицій подав свої пояснення, як також підкреслив, що не всі наші складові частини УПСО вчасно і взагалі відгукувались на наші листи і звернення. Крім цього, В. Пушкар склав фінансовий звіт за журнал «Патріярхат». Подав, як проходить кольпортаж журнала, скільки примірників в поодиноких країнах розходиться, які є труднощі, як також відмітив, що не всі кольпортери вчасно розчисляються. За редакцію журнала «Патріярхат» звітував головний редактор Микола Галів. Він підкреслив, що «всі ви, напевно, читаєте журнал і є знайомі з його змістом, знаєте його недоліки і труднощі». У свойому звіті він підкреслив і наголосив те, чого не можна прочитати в журналі, вказав на різні труднощі та запропонував, щоб з’їзд вибрав кращого редактора. На закінчення подякував всім членам редакції і співробітникам, назвавши деякі імена за їх щиру, безперебійну та віддану співпрацю.

В дальшому слідували короткі звіти поодиноких країн і місцевостей: Іван Хома — Едмонтон, Канада, Анна Кармазин — Австралія, Богдан Климовський — Монтреаль, Канада, інж. Теодор Кудлик — Англія, Микола Когут — Бельгія. Звіт з переведеної контролі прочитала Оксана Бережницька і запропонувала уступаючій управі уділити абсолюторію.

Над звітами розвинулась досить широка і жвава дискусія, в якій взяли участь: Іван Хома, Максим Бахмат, Ілля Дмитрів, Костелина, Роман Осінчук, пані Карапат, Микола Когут, Богдан Климовський, Василь Маркусь, Микола Галів й інші. В дискусії порушено багато цікавих питань. Найбільше було порушувано питання ситуації нашої Церкви на терені Великої Брітанії. Це справді жаль, що досьогодні єп. А. Горняк не спромігся хоч на жест. Стаття, що появилась в «Кетолік Гералд», є незаперечним виявом злої волі єп. А. Горняка. В дискусії викристалізувалось багато цінних думок.

Отець Іван Гриньох подав коротку інформацію, що Богословське Наукове Товариство відбуло свою сесію, на якому о. д-р Іван Хома виголосив цікаву доповідь про екзархати в Росії. Поруч з цим він привітав від Товариства з’їзд УПСО; о. Іван нагадав, що в 1936 році відбувся ювілейний з’їзд, що його скликав Митрополит Андрей, в якому взяли участь всі наші єпископи і багато наших науковців. На з’їзді була прийнята надзвичайно цікава резолюція, яку для ілюстрації прочитав. Резолюція стосувалася прав і обряду нашої Церкви.

З’їзд уділив абсолюторію уступаючій управі. Кирило Митрович в імені резолюційної комісії прочитав текст резолюцій, який за малими додатками і поправками прийнято. Після цього о. Іван Шевців з рамени номінаційної комісії прочитав склад нової управи УПСО: Богдан Лончина — голова, Василь Колодчин — секретар, Анатоль Ромах — скарбник, Теодор Кудлик, Сидір Тим’як, Юрій Венгльовський, Володимир Кальваровський — заступники голови. Члени Головної Ради: Оксана Бережницька, Рома Гайда, Роман Данилевич, Ілля Дмитрів, Василь Качмар, Мирослав Лабунька, Роман Смик, Василь Маркусь, Юрій Даревич, Микола Кушпета, Іван Хома, Михайло Хом’як, Богдан Климовський, Михайло Василик і Теодор Цвікула. Контрольна Комісія: проф. Петро Зелений, Іван Равлюк, Дарія Кузик, Леонід Рудницький і Роман Осінчук. Товариський суд: Юрій Старосольський, Володимир Бачинський, Ярослав Ломаґа, Андрій Гарасовський і Михайло Марунчак. В вищеназваному складі з’їзд вибрав керівні органи УПСО на чергову каденцію. З’їзд виніс окрему подяку для проф. Петра Зеленого і вибрав його почесним головою УПСО.

По жвавому обміні думок коротке слово сказав новообраний голова — Богдан Лончина, в якому він подякував за вибір та довір’я і просив всіх до співпраці. На цьому наради з’їзду УПСО були завершені.

Поділитися: