Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Документальний збірник УМХ

У мемуаристиці, що торкається нашого життя періоду Другої світової війни та років, що їй передували, як і тих, що її традиції успадкували, центральне місце займають окремі особи. їм придаються прикмети героїзму і того всього, що виносить їх понад поверхню загального пливу життя. Рідко коли мемуаристи схоплюють загальні настрої і чин цілого покоління, що, може, інстинктивно відчували майбутнє й ілюстрували похід націй вперед.

Такі думки насуваються, коли берете до рук мемуарний збірник «Українська Молодь Христові» (1933-1988).

Може, відчуваючи надходячу грозу Другої світової війни, українське громадянство Галичини пригорнулось до руху, що має назву Католицька Акція. Поширення діяльности цього руху виявилось співпрацею світського громадянства, кажемо тепер мирян, з церковною ієрархією.

Мета того руху — поширити і поглибити християнські засади в практичному житті.

— Як же ж це є?

В обличчі зудару сил комуністичного з бурхливою хвилею гітлерівського динамізму голосити християнські засади — чи це було реальне відчуття дійсности?

Майбутній розвиток подій є найкращим суддею!

Вулицями Львова в травні 1933 р. проходила могутня маніфестація УМХ (Українська Молодь Христові). Це була подія, якої не сподівались ні політичні діячі, ні адміністрація польського уряду, ні революційні кола гілки галицького націоналістичного руху. Проте ця акція мобілізувала релігійні національні почування цілого народу: міста і села, дорослих і молодь, громадські інституції і політичні кола.

У перспективі часу добачуємо, що це було закріплення морального гарту народу в переддень грози воєнного конфлікту, в якому галицькі землі були незначним переходовим об’єктом.

Закликати до тої участи молоде покоління галицької України в акції УМХ — це уявити готовість зберігати християнські принципи в назріваючім конфлікті Заходу зі Сходом; Заходу християнського, ліберального зі Сходом атеїстичним, диктаторським.

Хоч у майбутньому виявилось, що це був конфлікт агресії тих самих двох антилюдських систем.

Під теплим подувом травневої погоди 1933 р. вулицями княжого города Львова проходили під прапорами Католицької Акції ряди громадянства, переважно молоді, маніфестуючи релігійно-національні почування. Було їх понад сто тисяч.

Маршуючі ряди викликали приховані національні потенції із співом: «Ми хочемо Бога, Він наш батько, хочемо Бога, Він наш цар…». Не могло бути сумніву, що це були алегоричні бажання, стремління справедливого вільного життя.

Очевидно, ця маніфестація не могла не викликати спротиву польської адміністрації. Обмеження польської адміністрації та декрети поліції не змогли пригасити розмах мирної маніфестації. Були спроби з боку малого кола націоналістичного екстремістського фронту негативно настроювати молодь до участи в цій релігійно-національній маніфестації.

Однак маніфестація проходила многолюдно, величаво.

«Свято УMX, — пише один автор, — належить до одного з найвеличавіших свят, що їх віднотувала дотеперішня історія Львова».

Картини того свята, програма поширення Католицької Акції змальовані барвно, прикрашені ілюстраціями у виданні української католицької єпархії в Пармі, США — «Українська Молодь Христові, 1933-1988 р.». Це видання, 464 стор., появилось друком у 1991 р.

Видання, старанно і ефективно зредаговане д-ром М. Гриневичем, пригадує знаменні пам’ятні документальні дані подій К.А. (Католицької Акції) років 1933-1988 в Галичині і поза нею, де опинились скупчення українського населення.

Зміст видання розміщений в 13 розділах. В них з’ясовано історію Католицької Акції, маніфестацію УМХ, ставлення до неї уряду польської республіки і українського громадянства, голод на Україні, організація і публікація української католицької молоді у світі, відзначення хрещення України-Руси в 950-річчя.

Автори видання, оголошуючи документальні дані про події релігійної діяльности КА в Галичині і на еміграції, пригадали вагу і значення керівних кіл галицької України до традицій християнського виховання, до співпраці світських і церковних кіл, що дають успіх у національних змаганнях України.

Б. К.

Замовлення слати: Ukrainian Catholic Diocese
of St. Josaphat in Parma 5720 State Rd.
P.O. Box 347180 Parma, Ohio 44134-7180

Поділитися: