Доповідь інженера Івана Гречка у Трентоні

Визначний церковний діяч, голова Комісії Свободи Сумління при Львівській організації Руху і співредактор часопису «Віра Батьків» інж. Іван Гречко загостив до Трентону дня 9 грудня 1990 р. із доповіддю про сучасне положення Української Греко-католицької Церкви в Україні. Приїхав він у товаристві голови філядельфійського відділу Патріярхального Т-ва п. Івана Криха та його сина інж. Омеляна.

В цей день також відзначено 15-річчя патріярхату Української Католицької Церкви і вшановано Патріярха Йосифа, який шість років тому відійшов у Господню вічність.

Святочні Сходини у прибраній по-мистецькому інж. І. Микитином залі започатковано відспіванням «Боже, вислухай бажання…» під проводом п. Івана Головки, а також Молитвою за прославу Патріярха Йосифа.

Після короткого вступного слова святочну доповідь виголосив інж. Гречко. Інформуючи присутніх про стан Греко-католицької Церкви в Україні, шановний доповідач підкреслив, що під сучасну пору є понад 700 питомців, з того понад 300 у Львівській Семінарії. Множество цих покликань є дуже відрадним фактом, бо в Україні відчувається великий брак священиків. Багато із них мусять обслуговувати по три, а то й чотири парафії, при складних умовах транспортації.

Для семінарії дуже потрібно богословських книг, молитовників, підручників історії Церкви в Україні тощо. Потрібно також фондів на відновлення житлового приміщення і на кошти, зв’язані з їх наукою та удержанням. Якщо йде про книжки — то старші люди могли б дарувати свої бібліотеки, бо тепер є можливість ті книжки пересилати в Україну, де вони є дуже потрібні.

Справа різниці віровизнань властиво не повинна бути великою проблемою, бо на розлогій землі України для всіх є місце. Коли буде українська держава — то багато справ унормується, хоч покищо тепер є деяке ворогування, получене з неправдивою пропагандою і наклепами.

Українських греко-католицьких парафій є приблизно 1450, а автокефальних є біля 800. Існує також біля 200 парафій, які ще не вирішили свого опреділення.

Для ієрархів Греко-католицької Церкви в Україні, священиків і вірян дороговказом у їхній діяльності є Патріярше Завіщання. Отже, наслідника Патріярха Йосифа будуть торжественно вітати у Львові як Патріярха.

Митрополита Андрея Шептицького і Патріярха Йосифа уважають за святих, хоч чужа церковна влада ще їх не визнала.

Очолений інж. Гречком Клюб Української Греко-католицької Інтелігенції дбає про поглиблення християнського світогляду серед членів та широкого кола вірян, роблячи цю місійну працю в заступстві перевантажених обов’язками священиків. За кілька років, коли вже закінчать студії теперішні питомці, ситуація зможе значно поправитись.

Після цієї незвичайно цікавої доповіді присутні звертались до інж. Гречка із запитами, на які він давав влучні відповіді й пояснення. На закінчення в імені Трентонського відділу Патріярхального Т-ва зложено шановному доповідачеві найсердечнішу подяку.

Відспіванням «Ще не вмерла Україна» закінчено ці святочні сходини, хоч присутні ще довго не розходились, обступивши дорогого гостя з України.

У висліді звернення обдарувати нашу Церкву з нагоди Різдва Христового започатковано того вечора збірку на поміч Греко-католицькій Церкві в Україні. Зібрану протягом трьох слідуючих тижнів суму $1,208.00 переслано 30 грудня 1990 р. до Централі Патріярхального Товариства в США.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Свіжий номер

2 (477) 2020 2-2020-internet-web