Єдина українська церква в Литві – зруйнована

Найбільш визначним українським місцем у Вільнюсі є безумовно церква Святої Трійці, що розташована у самісінькому центрі литовської столиці. Церква була збудована у далекому 1594 році князем Констянтином Острозьким в подяку за перемогу над московським військом під Оршею, а відразу після з’єднання нашої Церкви з Апостольським Престолом саме тут розташовувався митрополичий осередок.

Тут жили і діяли митрополити М. Рогоза, Потій, В. Рутський. Юнаком прибув сюди Йосафат Кунцевич у 1604 році. Тут він провів довгих 20 років, пройшовши шлях від свічконосця до настоятеля манастиря і єпископа. Можна привести багато фактів з життя Святого Йосафата у Вільнюсі, та зазначимо лиш, що й дотепер зберігся бічний вівтар церкви Святої Трійці, де молився найбільший український Священномученик. Згодом церква і манастир стали центром Василіянського чину, тут постала одна з найвідоміших друкарень. Зрештою, перша граматика давньої української мови вийшла друком власне у Вільнюсі.

Впродовж століть церква Святої Трійці була заступницею українців і білорусів проти зазіхань Московської Церкви. Тому й не дивно, що відразу по захопленні Вільнюса і Литви за спеціяльним наказом царя Миколи І церква була зачинена. Але Провидіння Боже чувало навіть над нашою будівлею — ніколи не вдалося московським попам зробити тут свою церкву.

Впродовж років старовинну твердиню пристосовували під шпиталь, школу, навіть тюрму. Та найбільшої шкоди довершили комуністи за останні роки, фактично знищивши все внутрішнє упорядкування храму, що має 400-річну історію. Тому тепер в умовах демократичної Литви громада українців розпочала роботи по відновленню святині. Та не відомо, чи й за 20 років своїми силами вони спроможуться щось зробити, позаяк матеріяльні умови в Литві ще важчі, ніж на Україні, бо ця невелика республіка виборює незалежність в умовах економічної бльокади з боку СССР та постійних нападів на її кордони. Тому українці Литви, насамперед спираючись на власні сили, усе ж таки звертаються по допомогу до всіх українців світу. З допомогою церковних чинників у Ватиканському банку відкрито спеціяльний допомоговий рахунок для відбудови церкви Святої Трійці. Розуміючи, що увага всіх свідомих українців світу тепер прикута до подій на батьківщині — Україні, громада українців Литви сподівається, однак, що і її прохання буде ласкаво почуте.

Д-р Олександер Авраменко

Ваші ласкаві пожертви, запити чи листи чекаємо на адресу:

ВІДБУДОВА ЦЕРКВИ СВ. ТРІЙЦІ Жертводавцям надсилаємо посвідку на податок
Alexander Avramenko Collegio di San Giosafat Pessegiata di Cianicolo, 7
00 165 ROMA ITALIA
Konto (account) : 001 1 16513 В AA
Instituto per le opere di religiose (JOR)
Citta del Vaticano

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Свіжий номер

2 (477) 2020 2-2020-internet-web