Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Єпархія Покуття, Гуцульщини і Буковини

Герб Коломийсько-Чернівецької єпархії

2013 року Божого Коломия від-значатиме 20-літній ювілей створення у місті єпархії УГКЦ, що іменується Коломийсько-Чернівецькою з єпископським осідком у Коломиї. 12 липня 1993 року Бла женніший Мирослав Іван Любачівський, Верховний архиєпископ і кардинал (1984 – 2000 рр.), повідомив про створення в лоні Укра-їнської Греко-Католицької Церкви нової Коломийсько-Чернівецької єпархії.

« Всемогучий Господь ласкавим оком зглянувся на долю всієї Української Церкви і Народу, і прийшов час волі та свободи. Подобалося Святому Духові і нам скликати в городі Львові у архика- тедральному соборі святого Юрія 16 – 31 травня 1992 року Синод єпископів Української Греко-Като- лицької Церкви в Україні і на поселеннях сущих, і зваживши на нові обставини, які наступили на землях Київської і Галицької митрополії та нашій батьківщині Україні, й тому, що душпастирська второпність підказувала нам конечність створення нових єпархій на території розлогої Галицької митрополії, подобалось Духові Святому і нам створити нову Коломийську єпархію і прилучити до неї ще осідок богоспасаємого міста Чернівців так, що твориться нова Коломийсько-Чернівецька єпархія, яка входитиме у склад Галицької митрополії і буде суфраганною Львівській архиєпархії», – йшлося у зверненні Блаженнішого. Рішен-ня Синоду благословив Святіший Отець Іван Павло II Папа Римський.

З його благословення першим Правлячим архиєреєм новоство- реної Коломийсько-Чернівецької єпархії став Владика Павло Васи- лик, ісповідник віри, довголітній в’язень радянських тюрем, ініціатор і лідер виходу УГКЦ з підпілля. 31 жовтня 1993 року відбулося становлення Коломийсько-Чернівецької єпархії та інтронізація єпископа Павла Василика на Правлячого ар- хиєрея цієї єпархії. Владика Павло за часів підпілля у багатьох містах і селах засновував церковні громади. Багато разів у Преосвященного відбирали ризи і літургійні книги, погрожували арештом. А він відповідав: «Заберете в мене ризи, мені нові пошиють. Не даєте нам церкви, а ми маємо сотні, бо кожний дім української католицької родини є для нас». До кінця своїх днів іспо- відник віри, багаторічний в’язень совєтських таборів Павло Василик невтомно трудився для поширення науки Христа і духовного зросту ввіреної йому пастви, розбудови церковних структур та вишколу гідного духівництва.

13 травня 2003 року Папа Іван Павло ІІ номінував отця-митрата. Володимира Війтишина (тепер він митрополит Івано-Франківський) єпископом-коад’ютором Коломийсько-Чернівецької єпархії. Чин архиєрейської хіротонії 15 червня 2003      року здійснив тодішній Глава УГКЦ Блаженніший Любомир кардинал Гузар. Співсвятителями були владики Павло Василик і Софрон Мудрий. Закінчив свій життєвий шлях владика Павло Василик 12 грудня 2004 року Божого на 79 році.

2 червня 2005 року номінований єпархом Коломийсько-Чернівецьким УГКЦ отець-митрат Микола Сімкайло. Єпископська хіротонія владики Миколи відбулася 12 липня 2005 року – на празник святих первоверховних апостолів Петра і Павла – в катедральному соборі Святого Воскресіння, що в Івано-Фран-ківську. Головним святителем був митрополит Перемишльсько-Вар-шавський владика Іван Мартиняк, співсвятителями – владики Володимир Війтишин та Софрон Мудрий.

Уведення на престол Коломийсько- Чернівецької єпархії владики Миколи Сімкайла відбулося 13 липня 2005 року, на празник Собору святих апостолів. «Найбільше багатство нашої єпархії – це наші люди, а нашим найбільшим завданням є те, щоб усі вони були на небі! Нікого насильно туди не відправляємо, але працюємо для спасіння кожного нашого вірного», – каже жартома єпископ Микола Сімкайло.

В єпархії працюють сестри-слу- жебниці, сестри-вікентійки, сестри святої Анни, сестри-мироносиці та згромадження сестер Воскресіння Христового. В Дорі діє монастир Студійського уставу, до якого щороку на свято пророка Іллі прибувають паломники з цілої єпархії та з-поза її меж. У високогірному селі Дземброня монахи-василіяни заснували скит. Окрім них, на території єпархії у Карпатах мають скит і брати монастиря святого Теодора Студита з Колодіївки. В Яремчо- му – місійне згромадження святого Андрія.

«У наших Семаківцях народився блаженний Миколай Чарнецький, сподіваємось облаштувати там невеличке паломницьке місце, а в Космачі, звідки походить блаженний Омелян Ковч, хочемо заснувати невеличкий музей», – ділиться планами єпископ Миколай. За шість років архиєрейського служіння для розвитку єпархії він зробив чимало. Вдалося розвинути харитативне служіння, при єпархії знайшли допомогу інваліди, діти-сироти, люди похилого віку, а також налагодити систематичну душпастирську працю з молоддю.

Наближається історична для єпархії подія – освячення катедрального собору Преображення Христового, яке здійснить Глава УГКЦ Блаженніший Святослав Шевчук 19 серпня 2012 року.

Поділитися: