Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Гість Львівської Богословської академії – проф. Роман Шпорлюк

2 червня 1999 року у Львівській Богословській Академії відбулась зустріч з директором Українського Наукового Інституту Гарвардського Університету проф. Романом Шпорлюком на тему: «Польща в українській історії (1770-1840 pp.). Студентам Академії було запропоновано історичний екскурс щодо питання україно-польських стосунків, а також аналіза місцезнаходження України в європейській історії окресленого періоду.

Професор Роман Шпорлюк — відомий історик, автор багатьох наукових статтей та монографій на теми української історії, зокрема, в наукових колах відомою є його книга «Між комунізмом і націоналізмом» про зародки філософії комунізму і націоналізму в XIX ст. Оригінальним є підхід автора до вивчення української історії, де постійно наголошується на історичних зв’язках України з іншими народами, зв’язках, що тривали століттями. У багатьох творах проф. Шпорлюка йдеться про творення модерної української нації і української держави з перспективи ширшого контексту еволюції модерних європейських народів.

Народжений у Гримайлові Тернопільської области професор Роман Шпорлюк на початку тридцятих років виїхав до Польщі, де закінчив теологічні студії. Згодом навчання в Оксфордському університеті, де його науковим керівником став відомий політісторик Ісайя Берлін, переїзд до CШA, та захист докторату з політичної історії. Займає посаду в Мічманському університеті, викладаючи російську та східно-европейську історію XIX-XX ст. З 1990 року Роман Шпорлюк — професор катедри історії України ім. Михайла Грушевського у Гарвардському університеті.

Свого часу Роман Шпорлюк був науковим керівником Івана-Павла Химки — теперішнього професора Альбертського університету та викладача Львівської Богословської Академії.

«Я дуже вдячний за запрошення виступити в цій авдиторії, — говорить проф. Шпорлюк. — Мушу зізнатися, що разом зі своєю родиною я під великим враженням від усього того, що бачу у Львівській Богословській Академії, те, що ви робите тут, викликає пошану і подив. Визначально, що тут працює колектив людей, викладачі молодшого і старшого покоління, що мають спільну мету. Наш Український Інститут як, думаю, і Гарвардський університет в цілому, дуже зацікавлені в співпраці з такою установою, як ваша. Дозвольте вам побажати подальших успіхів».

Студії української історії в неукраїнському середовищі — це складний процес, особливо зважаючи на багатогранність проблем історії країни, як довгий час вважали (і часто продовжують вважати) провінцією іншої країни, її «окраїною». Виникає проблема, як переконати іноземних студентів у тому, що їм потрібно і чому їм потрібно вивчати цю історію, що вона, окрім того, що цікава, ще й надзвичайно важлива для того, щоб пізнати східньоевропейську історію взагалі. Як професор, я вважав своїм обов’язком визначити Східну Европу таким чином, щоб у ній було місце і для України», — зазначає проф. Роман Шпорлюк.

Відділ інформації та зовнішніх зв’язків ЛБА.

Поділитися: