Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Християнські в’язні в СССР У 1983-84 pp.

(Передруковано з «Вістей з Риму», квітень 1984 р.)

Під таким заголовком Кестон Коледж в Англії видав наприкінці 1983 р. книжечку (72 стор.) про в’язнів у СССР, які Христа ради є позбавлені волі. У вступних сторінках є короткий опис обставин релігійного життя в СССР — про причини й тактики переслідування, про різні віроісповідання, про самопомічні групи, що їх віруючі засновують. Дальше є інформації про закони, за якими найчастіше вірних засуджується, про місця перебування в’язнів (табори праці: звичайні, посилені, суворого режиму й особливі; тюрми: звичайні й суворого режиму; психіятричні заклади — божевільні тощо) з описом обставин в кожному з них. Особливо звертається увагу на те, які є в різних режимах можливості комунікації через пошту й одержування пакунків. Ці можливості зменшуються відповідно до суворости режиму: на засланні нема обмеження; у різних таборах кількість листів, що вони можуть на місяць писати, є: необмежена — 3, 2 або 1; а пакунків на місяць можуть одержати — 3, 2, 1 або жодного; у тюрмі звичайній можуть писати 1 лист на місяць, у суворого режиму — 1 лист на 2 місяці; в’язням у тюрмах обох режимів не доставляють пакунків.

Мета цього видання — саме заохотити читачів не забувати про цих в’язнів у молитвах, а також комунікуватись з ними поштою. Тому самі інформації про в’язнів є дуже схематичні, подаючи головно обставини ув’язнення і адреси їхні або родини. (Про майже всіх в’язнів Кестон Коледж має ширші інформації і їх радо доставить на кошт фотокопій і пересилки). Останні сторінки книжечки подають важливі вказівки, як писати до цих осіб. Всі вони є вже відомі владі як віруючі, отже, коротке, просте поздоровлення з-за кордону не наразить їх на неприємності. Подаються такі приклади привітів (по-російському): «Нехай збереже Вас Господь! З дружнім привітом! З Різдвом Христовим! З Новим Роком! Христос Воскрес! З Днем Уродин!

Дальші поради такі: не писати довші листи, аж поки не одержиться відповідь на картку. НІКОЛИ не заторкувати якісь політичні теми або якусь західню організацію хоч би інформативну чи харитативну, бо це може бути претекстом оскарження за «зв’язки із західніми антисовєтськими організаціями». Це важливе головно тепер, після нових посилених законів у цій ділянці (див. «Вісті з Риму» ч. З 1984 ст. Ліпше, звичайно, подавати свою зворотню адресу, бо інакше лист підозрілий. Якщо хтось має намір подорожувати до СССР, ліпше, щоб знайшов іншого, хто б написав би за нього. Радиться надсилати листи «реєстровані», за які можна дістати повідомлення про одержання.

Автори книжечки заохочують читачів, що навіть картка з коротким привітом може бути величезною підтримкою для цих в’язнів або їх родин, бо дає їм відчути, що християни у вільному світі не забувають про них, а навіть перед владою це є доказом, що про цих людей хтось знає і хтось ними цікавиться.

Це видання охоплює всіх відомих Кестон Коледжеві релігійних в’язнів у СССР, різних національностей, разом 307: 163 баптистів, 44 православних, 30 пентекостальників, 24 римо-католиків, 12 адвентистів, 11 невідомого віроісповідання, 6 українців греко-католиків, 5 вірмен, 5 лютеранів, 4 покутників, 2 грузинів і 1 методиста. В додатку поміщено ще 49 імен в’язнів, про яких немає докладних даних, хоч відомо, що вони були ув’язнені, а саме: 16 пентекостальників, 11 греко-католиків, 7 православних, 6 баптистів, 3 євангелика і 1 римо-католика.

Для інформації подається пояснення, що покутники — це група переважно мирян, які відлучилися від українців греко-католиків, тому що не вважають відповідним старатися за легальне визнання з сторони влади, бо бачать у совєтській державі антихриста.

В’язнів окреслено головно за віровизнанням, а не за національністю. З усіх 356 поданих імен можна би знайти майже 120 українців, судячи по прізвищу чи по адресі попереднього мешкання. В тому числі: баптистів — 56, пентекостальників — 23, греко-католиків — 17, православних — 11, покутників — 9, невідомого віровизнання — 2, адвентист — 1, євангелик — 1 і методист — 1. Неможливо нам на цьому місці помістити відомості про всіх тих українських ісповідників віри. Поміщуємо в українському перекладі з цього видання дані про всіх знаних греко-католиків і покутників, як також, для повнішого огляду християнського життя в сучасній Україні, про деяких в’язнів інших віроісповідань.

Увага: Скорочуємо тільки вичислювання артикулів Кримінального Кодексу УРСР, за якими поодинокі в’язні засуджені. Найчастіше це за релігійні провини (нелегальні зібрання, навчання тощо), політичні (писання, поширення або посідання нецензурованої літератури) або порушення публічного правопорядку (богослуження під голим небом або перед замкненою церквою) тощо.

БАЛУШ Григорій Іванович. Православний. Арештований і засуджений 1975 р. (оскарження і вирок невідомі) за те, що чинив опір проти замикання церков і заохочував молодих до священичого стану. Фінансовий Секретар Церкви у Львові. Загально вважають, що він одержав суворий засуд тому, що займався стараннями про відкриття церков. Адреса табору невідома.

БАТЬО Поланя. Покутники. Домашня адреса: СССР, УССР, Іршавський район, с. Довге. Арештовані в червні 1982 р. Вирок невідомий. Адреса табору: СССР, УССР, Тернопільська обл., с. Добрі Води, уст. ЄТ-322-63.

ДАНИЛЮК Іван Григорієвич. Нар. 2 січня 1938 р. Баптист. Пастор місцевої церкви. Жінка: Антоніна Олексіївна Данилюк. Адреса: СССР, 274018, УРСР, м. Чернівці, вул. Полетаєва 13-64. Арештований 1 серпня 1979 р. у Кучерові, Чернівецької обл. 29 серпня міліція його захопила, коли він правив хрищення. Засуджений 6 грудня 1979 р. на два і пів років табору звичайного режиму. Знову арештований 21 лютого 1982 р. у Великому Кучерові біля Чернівців. Суджений 10 травня 1982 р. і покараний на 5 років табору суворого режиму.

ДІДНЯК Марія Василівна. Нар. 29 квітня 1933 р. Баптистка. Заміжня, з дітьми. Чоловік: Василь Костянтинович Дідняк. Адреса: СССР, 327029, УРСР, м. Миколаїв, вул. Фрунзе 44-7. В 1978 р. її покарано на 50 рублів штрафу тому, що дозволила громаді вірних зібратися в шатрі, спорудженому біля її хати. Арештована 1 березня 1982 р. в Миколаєві. Засуджена 24 травня 1982 р. на три роки табору звичайного режиму (арт. 208: «Заохочування малолітніх до кримінальної діяльности).

ЕСИП Роман Степанович. Нар. 11 жовтня 1951 р. Український католицький священик. Арештований 11 березня 1981 р. Суджений в днях 20-28 жовтня 1981 р. львівським обласним судом і засуджений на 5 років табору звичайного режиму і З роки заслання. Служив богослуження і навчав катехизму в приватних домах і без дозволу у православних церквах. Всі (його) релігійні предмети передано львівському музеєві релігії й атеїзму.

КАВАЦІВ Василь Михайлович. Нар. 5 січня 1934 р. Український католицький священик. Арештований 18 березня 1981 р. Суджений в днях 20-28 жовтня 1981 р. у львівському обласному суді з вироком п’ятьох років табору звичайного режиму і трьох літ заслання. Перед арештом працював кочегаром. Служив богослуження і навчав катехизму в приватних хатах і без дозволу у реєстрованих церквах. Він частинно признався до вини, оскільки заявив, що він є священиком церкви, яка не є зареєстрована згідно з совєтським законом.

КВЕЦЬКО Дмитро Миколаєвич. Нар. 8 вересня 1935 р. Православний. Сестра: Марія Миколаївна Квецько. Адреса: СССР, УРСР, Івано-Франківська обл., Долинський р-н, сел. Слобода-Болехівка. Арештований 21 березня 1967 р. і засуджений у листопаді 1967 р. на п’ять років тюрми, десять років табору суворого режиму і п’ять років заслання. Його суджено за націоналістичну діяльність. Всю його власність сконфісковано. Адреса заслання: СССР, 665540, Иркутская обл., пос. Чунский, ул. Фрунзе 8-114.

КЛЕЩ Михайло. Нар. 1941 р. Греко-католик. Мистець. Дата арешту, суду і точний вирок невідомі. Засуджений за критику совєтської системи. В 1973 р. його перенесено з володимирської тюрми до Сичевського спеціяльного психіятричного шпиталю. В 1975 р. його перенесено до психіятричного Шпиталю в Івано-Франківську.

КОВАЛЕНКО Іван Федорович. Нар. 1923 р. Пентекостальник. Жінка: Олена Коваленко. Адреса: СССР, УССР, Донецька обл., Волновахський р-н, вул. Дружби, 40. Суджений 14 грудня 1982 р. у Волноваху і покараний на 5 років табору суворого режиму і 5 років заслання. Це вже його четвертий засуд — досі вже відбув понад 20 років покарань.

КУЗЬМЕНКО Петро Вартоломієвич. Нар. 9 грудня 1929 р. Баптист. Пресвітер незалежної баптистської церкви в Києві. Жонатий, має чотирьох дітей. Жінка: Лідія Атанасівна Кузьменко. Адреса: СССР, 252156, УРСР, Київ, вул. М. Жукова 21-54. Арештований 17 лютого 1983 р. під оскарженням, що дозволив у своїй церкві молитись за в’язнів. Засуджений 19 травня 1983 року на три роки табору.

ЛЕБЗАК Олександер Вікторович. Нар. 28 січня 1963 р. Баптист. Матір: Елла Яковлівна Лебзак. Адреса: СССР, 326860, УРСР, Херсонська обл., м. Берислав, вул. Колгоспна, 19. Арештований 18 травня 1981 р. Засуджений 14 червня 1981 р. на три з половиною роки табору звичайного режиму. Його оскаржено, що він вдарив і пробував укусити міліціонера, коли в дійсності останній його душив — 8 лютого 1981 p., коли міліція наскочила на групу молодих християн, що святкували уродини. Адреса табору: СССР, 326244, УРСР, м. Херсон — Гола Пристань, с. Стара Збурівка, уст. ЮЗ- 17-7-92.

МЕШКО Юрій Василієвич. Нар. 10 червня 1949 р. Баптист. Жонатий, має одну дитину. Домашня адреса: СССР, УРСР, Закарпатська обл., село Коритняни, вул. Карла Маркса, 1. Арештований 9 лютого 1982 р. і засуджений на 3 роки табору звичайного режиму, бо, як твердили, скрутив руку голові колгоспу, коли відбирав від нього свою книжку релігійних пісень.

МИХАЙЛЕНКО Анна Василівна, народ. 1935 р. Українка-католичка. Бібліотекарка і філолог. Сестра: Параскева Василівна Смаль. Адреса: СССР, УРСР, Одеська обл., Любашевський р-н, с. Агафевка. Арештована 20 лютого в Одесі й засуджена за антисовєтську діяльність. Суд почався в Одесі 18 листопада 1980 р. Засуджена на примусове психіятричне лікування. Спершу в харківському психіятричному шпиталі, а потім перенесено її до казанського спеціяльного психіятричного шпиталю. Адреса шпиталю: СССР, 420082, Татарская АССР, г. Казань, ул. Єршова, 49, учр. УЕ-148-ст. 6.

НАГІРНИЙ Анатолій Костянтинович. Нар. 14 листопада 1956 р. Баптист. Домашня адреса: СССР, 330009, УРСР, м. Запоріжжя, вул. Історична 38-53. Арештований 20 квітня 1982 р. Засуджений 15 червня 1982 р,. на 3 роки табору звичайного режиму. При обшуку його дому 19 травня сконфісковано велику кількість релігійної літератури. Адреса табору: СССР, 342228, УРСР, Донецька обл., Тельманівський р-н. пос. Мирне, уст. ЮЄ-312-1-3-31.

ПІДГОРОДЕЦЬКИЙ Василь Володимирович. Православний або греко-католик. Відомо з 1979 p., що відбув майже 30 років табору. Знову арештований наприкінці 1982 р. і засуджений на півтора роки табору.

ПОПОВИЧ Оксана Зенонівна. Народ. 2 лютого 1926 р. Православна з народження. Мати: Олена Йосифівна Попович. Адреса: СССР, УССР, м. Івано-Франківськ, вул. Павлика Морозова 15-1. Арештова­на 28 жовтня 1974 р.і засуджена на 8 років табору суворого режиму і 5 років заслання. Відбула таборовий засуд. Адреса заслання: СССР, Томская обл., Молчановскийр-н, с. Молчаново, ул. Дмитрова 71-1.

ПОТОЧНИХ Антін. Покутник. Арештований (п’ятий раз) в 1981 р. Священик і один з основників Покутників.

РЕБРИК Богдан Васильович. Нар. ЗО червня 1938 р. Греко-католик. Викладач радіоелектроніки. Тепер розведений із своєю жінкою Зінаїдою Михайлівною Ліштван. Її адреса: СССР, УРСР, м. Івано-Франківськ, вул. Галицька, 115-14. Має одну дочку. Арештований (вдруге) 23 травня 1974 р. і засуджений на 7 років табору суворого режиму і три роки заслання. Його зір є дуже слабий і хворіє на шлунок. Відбув таборовий засуд. Адреса заслання: СССР, 474230, Казахская ССР, Целиноградская обл., Кургалджинский р-н, пос. Кенбидайк.

РИНКЕВИЧ Йосиф Васильович. Правдоподібно православний священик. Арештований 1973 р. Адреса шпиталю: СССР, Белорусская ССР, Гомельская обл., Речицкий р-н, д. Борщевка, ОПБ№ 2, 1 отд.

РУСНАК Марія Семенівна. Віровизнання невідоме. Арештована влітку 1974 р. і засуджена на 5 років табору і 5 років заслання. Закінчила таборовий строк. Заслання відбуває в Красноярському краї, Богучанський район.

СКАЛИЧ. Член релігійної секти під назвою «покутники». Арештований зимою 1980 р. або пізніше. Активний між покутниками в місті Дрогобич, Львівської області. Під час арешту сконфісковано в його помешканні велику кількість української католицької літератури і понад сімсот поезій, видрукованих за кордоном. Засуджений за антисовєтську діяльність на табір суворого режиму. Адреса табору: СССР, 618263, Пермская обл., Чусовской р-н, пос. Кучино, учр. ВС-389-36-1.

СОЛТИС Ігнатій. Покутник. Домашня адреса: СССР, УРСР, Івано-Франківська обл., Бурштинський р-н, с. Васючин. Один з проповідників покутників. Арештований (четвертий раз) в 1980 р. Засуджений на 5 років табору суворого режиму.

ТЕРЕЛЯ Йосиф Михайлович. Нар. 1943 р. Греко-католик. Жонатий. Батько двох дітей. Жінка: Олена Тимофіївна Тереля. Адреса: СССР, 295212, УРСР, Закарпатська обл., Іршавський р-н, с. Довге, вул. 1 Травня, 9. Арештований в квітні 1977 р. за написаного відкритого листа до голови КҐБ з описом того, що він пережив у таборах і психіятричних шпиталях. Поновно запроторений у психіятричний шпиталь без суду чи дальших дослідів. Перенесений у вересні 1977 р. до Дніпропетровського спеціяльного психіатричного шпиталю, відтак до звичайного психіятричного шпиталю близько рідних околиць. Звільнений в 1982 р. Знову арештований 24 грудня 1982 р. Оснував з чотирма однодумцями «Ініціятивну Групу» для оборони прав віруючих і церкви; ця група домагається відновлення Української Католицької Церкви.

ТКАЧЕНКО Семен Федорович. Нар. 20 січня 1942 р. Пентекостальник. Жонатий, батько одної дитини. Жінка: Тетяна Степанівна Ткаченко. Адреса: СССР, УРСР, м. Дніпропетровськ, пос. Таромське, вул. Бібліотечна, 16. Засуджений 17 липня 1981 р. у Дніпропетровську на 5 років табору і 5 років заслання за релігійну діяльність.

УРЮПОВ Олег Федорович. Нар. 1956 р. Православний. Арештований 10 квітня 1981 р. у Києво-Печерській Лаврі. Він там був заховався на ніч з наміром відобрати дещо з мощей, які, він каже, мають належати вірним, а не державному музеєві. Його інтерновано в психіятричному шпиталі ім. Павлова у Києві.

ЮРКІВ Михайло Максимович. Нар. 1941 р. Пентекостальник. Пресвітер місцевої громади. Організував акцію за право емігрувати для групи пентекостальників в його районі. Жонатий, має троє дітей. Жінка: Малвіна Михайлівна Юрків. Адреса: СССР, УРСР, Закарпатська обл., Хустський р-н, с. Рокосово, вул. Гагаріна, 36. Арештований 23 грудня 1977 р. після обшуку його дому. Засуджений 14 серпня 1978 р. на 7 років табору під закидом розтрачування державної власности. Інші джерела подають, що його засуджено на 13 років за привласнювання державного майна: він відповідав за постачання дров до колгоспу. Начальники колгоспу свідчили про його невинність. Адреса табору: СССР, УРСР, Донецька обл., м. Макіївка-1, уст. ЮС 312-32.

* * *

Список осіб, про яких немає докладних даних, хоч відомо, що вони були ув’язнені:

БОЙКО А. Православний. Дата арешту й суду, оскарження й вирок — невідомі. В 1966 р. була вістка, що він відбував присуд у таборі за релігійну діяльність. Рівнож дійшла вістка, що він був засуджений на розстріл в 1969 р. Доля невідома. Остання таборова адреса: СССР, РСФСР, Мордовская АССР, Ладыжино, п-я 128-39.

ВАСИЛИНА Роман Андрієвич. Греко-католик. Родом із Львова. Арештований 15 липня 1973 р. за друкування й поширення греко-католицьких книжок. Переплетник, Дата суду, оскарження й вирок — невідомі.

ГРЕНЬ Михайло. Греко-католик. Арештований в 1974 р. Дата суду, оскарження й вирок —невідомі. Адреса табору невідома.

ГУНДЗА Олекса. Греко-католик. Народжений 1940 р. Арештований у Львові 1976 р. за виготовленя релігійного матеріялу.

ДАНКІВ Іван. Греко-католик. Арештований 1974 р. Дата суду, оскарження й вирок — невідомі, ув’язнений за релігійну діяльність. Інженер. Адреса табору невідома.

ДМИТРЕНКО Софрон. Греко-католик. Арештований восени 1973 р. в Коломиї. Перебував у Івано-Франківській тюрмі. Дата суду, оскарження й вирок — невідомі. Священик, але є підозріння, що він єпископ. Адреса табору невідома.

ІВАСЮК Михайло Федорович. Нар. 1898 р. Покутник. Залізничник з Лісків, Коломийського району, Івано-Франківської области, Україна. Арештований і суджений в 1971 або в 1972 р.

ІВАСЮК Софія Ільківна. Покутниця з Лісків, Україна. Арештована і суджена в 1971 чи в 72 pp.

КЛЮЧИК Антін. Греко-католицький василіянський священик, Львівської области. Арештований (вдруге) восени 1973 р. Дата суду, оскарження й вирок — невідомі.

КОВАЛЬСЬКА. Греко-католичка. Мати Олекси Гундзи. Арештована у Львові в 1976 р.

КУЗЬМА Евфрозина Василівна. Греко-католичка. Дата арешту й суду, оскарження й вирок — невідомі. Монахиня, співосновниця таємного манастиря у Львові. Адреса табору невідома.

МЕНДРУН Р. Греко-католик. Учитель музики. Кандидат на греко-католицького священика. Родом із Львова. Дата арешту й суду, оскарження й вирок — невідомі. Адреса табору невідома.

НОВАК Йосиф. Греко-католицький священик. Арештований 1974 р. за відправлення богослужб у таємному манастирі у Львові. Дата суду, оскарження й вирок — невідомі. Адреса табору невідома.

ТИМОФІЇВ Петро. Покутник. З України, Івано-Франківська область, Коломийський район, с. Ліськи. Дата арешту й суду, оскарження й вирок — невідомі. Адреса табору невідома.

ТРУХАН Марія. Покутниця. З України, Тернопільська область, Зборівський район, с. Вільшанська. Арештована 1973 р. у с. Середній, Калушського району, Івано-Франківської области і суджена в Калуші на початку 1974 р. Вирок невідомий. Адреса табору невідома.

ЦАП Марія. Покутниця. З України, Тернопільська область, Зборівський район, с. Вільшанська. Арештована 1973 р. у с. Середній, Калушського району, Івано-Франківської области і суджена в Калуші на початку 1974 р. Вирок невідомий. Адреса табору невідома.

ШУХ Катерина Григорівна. Греко-католичка. Дата арешту й суду, оскарження й вирок — невідомі. Монахиня, співосновниця таємного манастиря у Львові. Адреса табору невідома.

Імена інших українських в’язнів за віру, про яких тут не поміщено даних (після імени подано в скороченні їх віровизнання):

Адамчук Мик. (Пе) Антонов Ів. (Ба) Антонов Пав. (Ба) Бакуліч Анатоль (Пе) Балуш Григ. (Пр) Батурін Мик. (Ба) Березовський Вас. (Ба) Бессараб Павло (Пе) Богомаз Петро (Пе) Бойко Микола (Ба) Бондар Лідія (Ба) Борка Юрій (Пе) Ватрич Денис (Пе) Власенко Вол. (Ба) Гаврилюк Мик. (Пе) Галецький Рост. (Адв) Германюк Степан (Ба) Голуб Василь (Ба) Гомон Віталій (Ба) Дешко Мих. (Ба) Донченко Любов (Ба) Журба Григ. (Ба) Загуменний Владисл.(Пе) Заяць Вячеслав (Ба) Зінченко Павло (Ба) Іващенко Яків (Ба) Карпук Віктор (Ба) Кирилюк Анатоль (Ба) Кирилюк Іван (Ба) Когутанич Онуфрій (Пе) Кондратюк Тимотей (Пе) Лакотош Павло (Ба) Литовченко Віктор (Ба) Литвиненко Леонід (Пе) Лук’яненко Лев (Пр) Лященко Борис (Ба) Малахов Геннадій (Ба) Маркевич Веньямин (Ба) Марченко Станислав (Ба) Матвійчук Іван (Ба) Машницький Петро (Ба) Молдован Іван (Пе) Назаревич Антін (Ба) Олійник Петро (Ба) Остапович С. (Єв) Павлів Олексій (Ба) Павлюк Павло (Пе) Палій Вас. (Ба) Пастернацький Мик. (Пе) Перебіковський Олег (Ба) Пиріч Вас. (Пе) Піпченко Сергій (Мет) Поганич Антін (Мет) Поліщук Мик. (Ба) Прокопчук Мик. (Ба) Пушков Євгеній (Ба) Ратушинська Ірина (Пр) Рубленко Анатоль (Ба) Румачик Петро (Ба) Руснак Марія (невід) Сверстюк Євгеній (невід) Сонавчан Вас. (Пе) Стус Василь (невід.) Тимчук Вол. (Ба) Туркевич Вас. (Ба) Фенчак Вас. (Ба) Филипишин Віктор (Ба) Хайло Вол. (Ба) Хлівний Мих. (Пе) Холоденко Георгій (Ба) Цапко Віталій (Ба) Чабан Павло (Ба) Чепець Іван (Ба) Шабура Іван (Пе) Шешенко Василій (Ба) Шилюк Василій (Пе) Шкикавий Богдан (Ба) Яцюк Василій (Ба)

* * *

Книжка ще збагачена різними листовними свідченнями з совєтських тюрем і таборів, як і численними фотографіями в’язнів. В додатку залучена географічна мапа з позначенням тюрем , психіятричних шпиталів і концтаборів СССР, де віруючі караються. З цієї мапи слідує, що пропорційно найбільше таких карних закладів знаходиться на території України.

* * *

Пресова служба Кестон Коледж з 9 лютого 1984 р. подала вістку, що з 24 грудня 1983 р. Йосиф Тереля відбув свою кару. Чи він на волі — наразі невідомо.

* * *

Кестон Коледж існує вже 12 років з метою інформувати світ про віруючих в СССР і заохочувати до міжнародніх починів солідарности з ними. Це він виконує насамперед через численні видання і через періодичний інформативний бюлетень. Його адреса:

KESTON COLLEGE
Heathfield Road
Keston, Kent
BR2 6BA England

Поділитися: