І знову мова про зміну календаря

Здавалось, що справа, за яким календарем нам святкувати, за юліянським чи григоріянським, більше не поверне, але, на жаль, дійсність виявилась іншою. Здавалось, що вже не буде пресій на мирян, щоб переходили на григоріянський календар, а може скоріше треба б сьогодні говорити про те, щоб деякі парафії повернули з поворотом на юліянський календар.

В останньому часі редакція одержала низку телефонів у справі переходу з старого юліянського на новий григоріянський календар. Нас поінформовано, що в цій справі вийшов з єпископської канцелярії у Стемфорді «Обіжний лист», звернений до всіх Душпастирів Стемфордської єпархії, підписаний єп. Василем , щоб вірні тих парафій , які святкують за старим юліянським календарем, перейшли на новий григоріянський календар, бо в цьому 1990 році є одинока нагода це зробити. В чому ця нагода полягає, хіба одинокий Владика знає. Це з одної сторони не є жодна нагода, а з другої — таких нагод буде ще без кінця і міри.

Деякі парохи відчитали цього «Обіжного листа» єп. Василя і також роздали, як летючки. А деякі не тільки що цього листа не читали і не згадували про нього. Звичайно, ці останні, які не читали і не згадували, знають добре, що це зайва і не потрібна річ, що такий лист ховається до кишені і про нього не говориться і не згадується.

На нашу скромну думку, згадуваний лист є зайвий, він не на часі і під жодним оглядом не видержує критики. Властиво, про які святкування іде мова? Ми ж дуже добре знаємо, що тут в США ми святкуємо один день у році і є це Різдво Христове, а всі інші свята однаково святкують за новим і за старим календарем, себто всі ідуть до праці, а на Службу Божу ідуть ввечері або вранці. Христове Воскресіння святкують тільки в неділю. Про ялинки і подарки і т.д. не має найменшого значення з нашими святкуваннями. Підписаний владика намагається сказати, що служіння за новим стилем приносить більшу славу Богові та спасіння наших душ». Не треба бути навіть богословом, щоб сказати, що кожне служіння, чи за старим, чи за новим календарем приносить однакову славу Богові та однаково діє на спасіння наших душ. Не збираємось тут аналізувати цього листа чи тільки вказати на його недоречності. Лист є не на часі і зайвий. Краще про нього забути і проблеми такого чи іншого календаря не порушувати під сучасну пору.

В іншому випадку ці питання викличуть зайву і безпотрібну суматоху у Стемфордській єпархії. Хто це буде лагодити? Ось у Боффало миряни терпеливо чекають вже кілька років на полагодження справи з отцем, який вважає, що ми живемо у середньовіччі. Треба лагодити проблеми там, де вони є і не шукати нових.

М. Г.