Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Інститут історії Церкви поділився інформацією з журналістами

Чи не вперше цього разу трохи привідкрилися його сховки, адже дотепер інформація, яка накопичувалася впродовж п’яти років, використовувалася виключно у наукових цілях. Дванадцятого березня в конференц-залі Інституту (приміщення ЛБА) відбулося перше засідання наукового семінару на тему «Церква і мас-медіа в Україні, 1939-1988 роки», до проведення якого також прилучився новостворений Інститут релігії і суспільства. Цього разу нам, журналістам, які працюють у релігійній сфері, науковці-історики розповідали про католицькі видання, які друкувались в Галичині ще до окупації її радянським режимом, про малотиражні видання підпільного періоду й найпоширеніший і найнадійніший тоді метод передачі інформації — усний. Цікава дискусія розгорнулася навколо православних видань радянського періоду, зокрема, «Православного вісника». Журналістів цікавило чого ж в них було більше: агітації за православ’я чи справді духовних публікацій, з яких могли почерпнути священики і миряни. Аналізувався період горбачовської «перестройки», розвиток сучасних католицьких видань та представлення церковної тематики в світських мас-медія.

Журналістам церковних видань «Мета», «Вірую», «Надія Церкви», радіо «Воскресіння» Агенції релігійної інформації, видавництва «Свічадо» та світських видань «За вільну Україну», «Експрес», радіо «Львівська хвиля», телепередачі «Спадщина», викладачам факультету журналістики Львівського держуніверситету імені Франка цікаво було почути цей історичний фактаж, а також поділитися за чашкою кави своїми міркуваннями, досвідом роботи і проблемами. Не дивно, що захід, заплянований на дві години, затягнувся. Як сказав отець-доктор Михайло Димид, ректор ЛБА, організатори здивовані тим, що зібралася така чисельна публіка. Отже, тема актуальна і потребує обговорення.

Справді, вперше були запропоновані для широкого загалу (а в залі були присутні не лише журналісти) результати напрацювання Інститутом, які мають не тільки теоретичне значення. Вони потрібні для розуміння сьогоднішніх проблем і тенденцій розвитку взаємин між Церквою, державою і суспільством в Україні. Ці матеріяли Інститут історії Церкви представляє і в міжнародному дослідженні становища християнських Церков Центральної і Східної Европи в умовах тоталітарних режимів, зініційованого о. Проф. Паулем Цулєнером з Віденського університету за дорученням Ради Европейських Єпископських Конференцій під патронатом кардиналів Франца Кеніга (Відень) та Мілослава Влка (Прага).

Надія Пастернак

Поділитися: