Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Інститут Східньо-християнських Наук ім. Митрополита Андрея Шептицького діє у Львові

В Чікаго при Чікагській Богословській Академії від кількох літ діє та веде виховно-богословську працю Інститут Східньо-християнських Наук ім. Митрополита Андрея Шептицького. Промотором постання цього Інституту був о. д-р Андрій Чировський, молодий, багатонадійний, енергійний теолог-науковець, який в цьому ж Інституті працює як професор-викладач.

24 травня ц.р. едмонтонська громада мала нагоду довідатись обширніше про працю Інституту та про пляни на майбутнє від його директора о. д-ра А. Чировського. Сталось це з нагоди його побуту в Едмонтоні.

Отець Чировський гостив в Едмонтоні вже кілька разів. За кожним разом його побут тут не обмежувався до якоїсь одної тільки специфічної функції. І тим разом не було інакше. До двох основних обов’язків, які шановний гість взяв на себе, щоб послужити громаді, він радо погодився ще й на третій, на публічну зустріч з доповіддю. Зустріч відбулася стараннями єпархії Братства Українців-католиків та Українського Патріярхального Т-ва у Едмонтоні 24 травня 1990 р. в залі УНО. Було біля 150 осіб. Голова БУК мгр Гр. Порохівник, представляючи о. Чировського, відмітив як талановитого, здібного науковця в ділянці богословії.

Отець Чировський розказав про основні завдання Інституту, з рамени якого він мав нагоду в днях від 5 до 16 березня 1990 р. відвідати вперше свою львівську Епархію, для якої тому 10 років висвятив його св. п. Патріярх Йосиф.

Завданням Інституту є виховати студентів богословії із знанням східнього благочестя, зокрема українського, і дати українському народові не тільки добрих священиків, душпастирів, але й професорів, науковців.

Завданням Інституту є створити трьохмільйоновий залізний фонд, відсотки з якого покриватимуть ввесь його річний бюджет. Над цим працює вже фінансова комісія, головою якої є Петро Кулій, а першим меценатом цього фонду в Едмонтоні став Володимир Паік, який склав на Інститут 26 тис. дол.

Другим завданням є доплив студентів. Зголошень є більше, ніж місць, то ж треба переводити селекцію. Першенство матимуть вибрані студенти з України, їм треба здобути акредитовані наукові ступені, щоб відтак вони в Україні стали до праці як науковці, викладачі-професори богословських наук. Немає богословських підручників, Святого Письма. Народ спрагнений Божого слова, голошеного та писаного.

За час несповна двотижневого побуту у Львові о. Чировський дав акредитований 30-годинний курс на тему: «Святоотцівська догматика донікейської доби». Курс відбувався в церкві Преображення. Пересічна участь — 150 осіб. Учасники слухали викладів з великою увагою. Отець Чировський виступав з доповіддю у Львівському Університеті, де говорив до понад тисячної авдиторії. Учасники ставили так багато питань, що на всі не зміг відповісти. Після доповіді до о. Чировського підійшов Є. Сверстюк і сказав: «Сьогодні, отче, з найбільшою сатисфакцією я слухав Вашої доповіді, бо з цього місця, де Ви голосили Боже слово, я як студент цього Університету, наслухався безліч «наукових» богохульних викладів про неіснування Бога».

Також о. Чировський говорив про Христову Церкву в Медичному Інституті. Його просили робітники найбільшої львівської фабрики «Електрон» доповідати для них. У своїй розповіді він відмітив про свої однотижневі місійні проповіді, яких кожного дня слухало понад 7 тисяч вірних. Про працю т. зв. Чотиристоронньої комісії сказав, що була безуспішна через різні крутійства представників РПЦ та УПЦ, чого представники Ватикану владики М. Марусин та С. Сулик не сподівались і на що не були приготовані. Це використали перші та прямо вдались до обману других. Край тим крутійствам положили наші владики в Україні на чолі з Високопреосвященним Митрополитом Володимиром, який покинув наради, заявляючи, що не буде брати ніякої участи в них, доки УГКЦ не буде юридично визнана радянським урядом та доки РПЦ не проголосить т.зв. Львівського собору з 1946 р. неканонічним. Свою розповідь о. Чировський ілюстрував кадрами з відео-стрічки. Між іншим майже повністю передав слухачам слово-звернення до українців діяспори Митрополита Володимира.

Після розповіді були питання в основному про процес відродження УГКЦ та УАПЦ. Відповідаючи на ці питання, о. Чировський накреслив невтішну картину цього процесу. Вечір закінчив словом подяки о. Чировському від імени БУК та Патріярхального Т-ва Іван Хома, голова Т-ва. Піснею «Боже, вислухай благання» закрито вечірку.

Іван Хома

Поділитися: