Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Історичні пам’ятки

Часто в розмовах чуємо згадки про «історичні пам’ятки». В пересічного громадянина той вислів асоціюється з чимсь старим — пожовклі листки газети, книжки чи пергамени, старі документи, грамоти, відзначення і т. п.

Як ті «історичні пам’ятки» зберігаються, хто їх зберігає, хто їх описує, яка їхня вартість?

Коли історія твориться, то звичайно мало хто звертає увагу на документацію, хіба одиниці свідомі короткотривалости якоїсь події. В державних народів все, що виходить друком, пересилається до офіційного збереження чи бодай до віднотування.

Не так є у нас. В Україні режим зберігає те, що потрібне йому до звеличування партії, а на еміграції хоч існують музеї, то охочих посилати пам’ятки сучасности мало, а ще менше є тих, що «за гаряча» збираються реєструвати їх відповідними виданнями.

Загально знаним був визначний український філателіст-публіцист, пок. Юліян Максимчук, який помер тому декілька років, що з великою запопадливістю енциклопедиста реєстрував всі українські філателістичні видання, як державні, так і приватні.

Заісновують «історичні події», які сьогодні захоплюють нашу громаду і які ще довгі роки будуть темою розмов, дискусій, досліджень та аналіз. Такою історичною подією стала дата приїзду до Риму з більшовицького заслання в лютому 1963 р. теперішнього Патріярха-Кардинала Йосифа Сліпого. Вже сьогодні є неможливо зібрати всі пам’ятки, пресові повідомлення, зв’язані з особою нашого Патріярха.

Все ж таки знайшлась група людей, колекціонерів і філателістів, які запопадливо почали визбирувати пам’ятки.

Одним з таких колекціонерів, а заразом дослідником тієї історичної, пам’ятної події є — д-р мед. Роман Смик. Він не тільки збирає, він дуже часто творить пам’ятки, пов’язані з особою Блаженнішого Йосифа. Видає стяжки, відзнаки, філателістичні картки й коперти. Деякі коперти були вислані до Патріярха Йосифа з різних країн світу, а це доказ, скільки то звеличників Блаженнішого Йосифа привітали Його з різними Його ювілеями. Вже така збірка коперт являється гарною і цікавою історичною пам’яткою.

Якраз завдяки д-рові Смикові наша Церква, а також церковно-мирянські організації відмічують кожну поїздку Блаженнішого, чи кожну річницю і імпрезу, зв’язану з Його особою.

Це одна сторінка праці д-ра Смика над документацією «історичної події». Не менше важною працею д-ра Смика є докладна реєстрація тих всіх пам’яток. Під час останніх святкувань 90-річчя Блаженнішого в Римі д-р Смик передав свою 72-сторінкову (ще вповні не закінчену) працю під назвою «Блаженніший Патріярх Йосиф у філателістичних і пропам’ятних виданнях Помісної УКЦ».

Та праця появилась як додаток до «Вістей з Риму» з років 1977-79. Вона стане колись історичною пам’яткою історичної події.

Д-р Р. Смик з систематичністю науковця не тільки реєструє-ілюструє, але й подає всі потрібні інформації про відзнаку, коперту, ленту. картку чи світлину.

Для майбутнього історика й дослідника це буде настільна книга, без якої йому не обійтися.

Треба радіти, що великі й вагомі події, зв’язані з особою Патріярха Йосифа, знайшли за­вдяки д-рові Смикові свою документацію і реєстрацію.

Сподіваємося, що,його праця заохотить інших до подібної реєстрації подій з нашого громадського, політичного й релігійного життя.

Письмо Патріярха Йосифа

Ч. 10675 82
Ватикан, 15 березня 1982.

Високоповажаний Пан Д-р Роман Смик, ЗСА

Слава Ісусу Христу!

Високоповажаний Пане Докторе!

Велике Спасибі Вам за цінний дарунок і за молитви в день мого 90-ліття. Ваша «Філателістична збірка», Вами зладжена і присвячена моїй особі, є висловом Вашої відданости ідеї Патріярхату і Помісности нашої Церкви. Остане вона пам’ятним документом про наші спільні змагання і зусилля поставити велику справу наших Батьків і нашої минувшини на денне світло для забезпечення майбутности поколінням, що по нас прийдуть. Спасибі Вам за це!

Благословення Господнє на Вас і Вашу Родину!

+ ЙОСИФ, Патріярх і Кардинал

Поділитися: