«Катехизація має заторкнути не лише розум, а й серце»

«Зростання у вірі це безконечний процес, і цього потребує кожен християнин незалежно від того, чи він єпископ, священник, чи мирянин», – вважає Назар Дуда, заступник голови Патріаршої катехитичної комісії УГКЦ, директор Катехитично-педагогічного інституту УКУ.

Катехитична комісія стала однією з перших церковних структур, які УГКЦ створила в перші роки після виходу з підпілля. За цей понад 30-річний період комісія у співпраці з Катехитично-педагогічним інститутом УКУ опрацювала й опублікувала велику кількість біблійних і катехитичних матеріалів, зокрема координувала працю з написання Катехизму УГКЦ «Христос наша Пасха» і Катехизму УГКЦ для молоді «Ми йдемо з Христом», який вийшов друком торік.

Назар Дуда розповідає про те, яке значення мають ці документи для життя вірян і як відбувається підготовка катехитів і катехизація в УГКЦ.

Оскільки пріоритетом Церкви є катехизація, рішенням Синоду єпископів однією з перших в УГКЦ була створена Патріарша катехитична комісія. Це був 1996 рік. Того ж року були ухвалені рішення про створення катехитичних комісій при всіх єпархіях та екзархатах УГКЦ. Комісія виконує подвійну функцію – дорадчу і виконавчу. Завдання Катехитичної комісії – моніторити й аналізувати ситуацію в Церкві та допомагати Блаженнішому і Синодові реагувати на потреби і виклики, які постають перед вірними та душпастирями. Аналізувати церковну ситуацію на місцях нам допомагають єпархіальні комісії, які, до слова, створені не лише в Україні, а й по всьому світу, де є вірні нашої Церкви. На сьогоднішній день це чи не єдина комісія, яка має розгалужені діяльні структури. Навіть на теренах, де УГКЦ не має своєї єпархії чи екзархату, є наші координатори, відповідальні за катехитичне служіння.

Згідно з постановами Синоду, катехитичні комісії повинні опрацювати навчально-виховні програми, методичні матеріали, посібники і пропонувати шляхи їх реалізації. Однак у кожній єпархії остаточно відповідальним за це є правлячий єпископ, оскільки він є головним катехитом у єпархії, котрий вирішує, що в катехитичному напрямку робити і в який спосіб. Для кращої реалізації різних програм ми часто залучаємо до співпраці когось персонально, бо в процесі своєї роботи контактуємо з багатьма людьми: під час проведення семінарів, конференцій, опрацювання програм і посібників, зйомок відеофільмів.

Що стосується голів єпархіальних катехитичних комісій України, то вони мають зустрічі приблизно чотири рази на рік. За потреби спілкуємося індивідуально. Особливо ефективно розвивається катехитичне служіння там, де добре налагоджена співпраця катехитів з головою єпархіальної катехитичної комісії та єпископом.

Отже, ми є своєрідним містком, який будує мережу, що поєднує нас навіть із найвіддаленішими парафіями.

Повністю статтю читайте у паперовому варіанті.

Також можна придбати електронний варіант нашого видання.

Свіжий номер

1-2(495-496)2023