Католицька Пресова служба про Й. Терелю

Католіше Нахріхтен Агентур (Католицька Пресова Агенція) №116, п’ятниця, 20 травня 1983 р.

Український заклик до голови ЦК — допоможіть. Під такою назвою Католицька пресова агенція подала німецькою мовою слідуючі інформації.

Київ, 19 травня (КНА). Один розпачливий крик «допоможіть» сказав голова Ініц. Групи для оборони прав вірних і Церкви, засуджений Йосиф Тереля до президента Центрального Комітету німецьких католиків, проф. д-ра Ганца Маєра. В цьому документі, що тількищо появився на Заході, Тереля скаржиться, що Українська Католицька Церква ще дальше є заборонена на Україні, а її вірні є переслідувані.

Українська Католицька Церква, що є у єдності з Римом, у 1946 році була примусовим способом підкорена московському патріярхові. Всі єпископи, майже весь клир і багато переважаюча частина вірних залишились вірними папі і за це були з того часу переселені, тяжко і часто кровожадно переслідувані. Ініціятивна Група, що крім Терелі складається ще з священиків і одної жінки, що бажає стати монахинею, старається здобути легалізацію і рівні права їх Церкви. В одному Меморандумі до влади Української РСР, що рівночасно появився на Заході, було поставлено один новий пункт програми, у якому домагались, щоб справа Церкви і церковні влаштування були повернені Українській Католицькій Церкві. Рівночасно зобов’язали себе, ця група, «придержуватись всіх законів держави», шанувати і до цього також заставляти вірних. Так звичайно голова Церкви «святіший папа римський» в релігійних справах не може бути під одною «субординацією радянської влади».

В листі до президії ЦК Тереля вирахував численні порушення релігійних свобід в Україні й нарікає, що його Церква ще дальше мусить бути «підземельною Церквою», незважаючи на те, що Радянський Союз є сиґнатором Гельсінкських угод. Рівночасно він остерігає, щоб католики на Заході не повірили у московську пропаганду. «Москва постійно поширює страх за атомну війну. Християни є зобов’язані бути свідомими цієї пропаганди і прийняти з певною дозою критицизму, це підкреслено у листі. З 39 років життя Тереля 10 років відбув у радянських таборах, тюрмах і психіятричних заведеннях. Як він в листі пише до Маєра, що його молодший брат Борис, 10 червня 1982 року був замордований, через це він сам себе поставив під пресію. В грудні 1982 р. він був арештований і в січні поновно опинився в одному психіятричному заведенні. В цю хвилину його доля є невідома. Треба взяти до уваги, ним скомпонований лист без дати був написаний до президії ЦК ще перед арештом Терелі.

(KNA – 300А/83 FS-Voraus)