Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Кестон Коледж — дослідна установа про стан релігії під комунізмом

Вже понад десять років існує в Англії науково-дослідна установа, Кестон Коледжу, яка займається вивченням положення різних релігійних спільнот в комуністичних країнах. Засновником і промотором цієї установи є д-р Майкел Бурдо, англіканський священик, автор низки праць про переслідування релігії зокрема в СССР. Кестон Коледж має міжконфесійний характер, а серед його фінансових спонзорів є Архиєпископ Кентебрійський, кардинал Кенінґ, головний рабин Англії та інші. Головою керівної ради Коледжу став відомий історик і знавець комунізму, Сер Джан Лоренс.

Кестон Коледж діє в окремому будинку на передмістях Лондону, де міститься його обширна документація, бібліотека та де ведеться головна дослідна праця. Для дослідження окремих проблем існують секції, напр., румунська, литовська, п’ятидесятників тощо. У пляні було заснувати окрему українську секцію, але з уваги на фонди тимчасом цей плян відкладено, хоч в Кестон Коледжі зберігається поважна українська документація. Також у свій час був плян відбути з рамені коледжу окрему конференцію, присвячену Церкві і релігії в Україні. Але не знайшовся з української сторони відповідний фінансовий спонзор.

В Америці Кестон Коледж має афілійовану установу — Society for the study of religion under communism, що має свій осідок у Вітон Коледжі, Ілліной. «Американське Товариство для вивчення релігії під комунізмом» існує вже п’ять років. Останнім часом пожвавило свою діяльність та має намір її поширити. Американське Товариство адмініструє видання Кестон Коледжу, як також веде свою власну видавничу і дослідну діяльність. 15-16 квітня відбуто успішну конференцію на Університеті Норт Дам, Індіяна, присвячену становищу Католицької Церкви у Східній Европі після вибору Папи Івана Павла II. В грудні Товариство спонзорувало поїздку з доповідями в Америці о. М. Бурдо, а в березні-квітні — поїздку православного письменника-дисидента А. Левітіна-Краснова. В пляні є видання окремих монографій, в тому евентуально також про о. Василя Романюка.

Товариство для дослідження релігії під комунізмом поширює тепер сітку своїх членів, якими можуть бути індивідуальні особи та інституції. Членська вкладка на рік виносить 30 дол., за що члени отримують журнал квартальник «Religion in Communist Lands», видаваний в Лондоні Кестон Коледжом, організаційний бюлетень та окремий листок «Right to Believe». Важливо, щоб серед членів Товариства було багато українців та наших установ, бо цим можна б мати вплив на напрям дослідження та публікації Кестон Коледжу. Досі співпрацюють з Товариством Філія УКУ в Чікаґо, кілька наших парафій та окремих осіб з Української Католицької Церкви та з Українського Євангельсько-Баптистського Об’єднання. На останніх річних зборах до ради директорів Товариства вибрано директора Філії УКУ, д-р В. Маркуся (заступник голови). Є можливість відкрити українську дослідну секцію при Керстон Коледжі, якщо буде більше зацікавлення з української сторони. Так само в пресових комунікатах, що їх розсилає коледж про стан релігії в СССР, може бути більше українських матеріялів, якщо буде більша співпраця з української сторони.

Тому заохочуємо відділи нашого Українського Патріярхального Товариства, українські церковні організації й окремі парафії та особи ставати членами цієї важливої установи, яка вже виробила собі марку солідної документаційної й інформаційної інституції про становище релігії під комунізмом. Пригадуємо, що річна вкладка виносить 30 дол. Просимо писати до бюра Товариства і там зголошувати своє членство на адресу:

Society for the Study of Religion under Communism
Box 171 Wheaton, Illinois 60187

Поділитися: