Комунікат

З ініціативи Крайового Союзу Братств і Сестрицтв у ЗСА та заходами Світового Товариства Священиків Святого Андрея, відбулася в суботу 30 жовтня 1976 року в Торонто, Онтаріо, Канада, в приміщенні Дому ім. Тараса Шевченка, КОНФЕРЕНЦІЯ, в якій взяли участь представники таких організацій: Світового Товариства Священиків Святого Андрея, Товариства Священиків Святого Андрея у ЗСА, Українського Світового Патріярхального Об’єднання «За Єдність Церкви і Народу», Товариства за Патріярхальний Устрій Помісної Української Католицької Церкви у ЗСА, Крайової Ради Українських Організацій за Патріярхат Української Католицької Церкви в Канаді, Крайового Союзу Братств і Сестрицтв у ЗСА, Централі Комітетів Оборони Обряду, Традицій і Мови Української Католицької Церкви в Канаді і ЗСА та парафій Святих Володимира і Ольги в Чікаґо, Покрова Пресвятої Богородиці в Клівленді й Святого Архистратига Михаїла в Філядельфії, з їхніми душпастирями й представниками парафіяльних рад.

Учасники Конференції опрокидують закиди проти Його Блаженства, Блаженнішого Патріярха Йосифа, що їх зробив Єпископ Василь Лостен, Апостольський Адміністратор Філядельфійської Архиепархії, у листі до Блаженнішого Патріярха Йосифа, під наголовком «Офіційне з Консисторії», поміщеному в тижневику «ШЛЯХ», Філядельфія, Па. з 10 жовтня 1976 і у «ЗВЕРНЕННІ», оприлюдненому в щоденнику «АМЕРИКА», Філядельфія, Па. з 22 жовтня 1976. У цих виступах єпископ Кир Василь закидає прямо, або посередньо, Блаженнішому Патріярхові Йосифові, розбивання єдности Помісної Української Католицької Церкви. Проти таких тверджень ми гостро протестуємо.

Протестуємо проти противорічного відношення Єпископа Лостена до особи Блаженнішого Патріярха Йосифа тому, що єпископ Кир Василь у згаданому «ЗВЕРНЕННІ», з одної сторони підносить гідність і заслуги Його Блаженства — з другої намагається принизити його владу й авторитет та нехтує його розпорядками. Стверджуємо, що єпископ Василь Лостен, опрокидуючи розпорядки Блаженнішого Патріярха Йосифа, заперечує його права, що їх визнав йому Папа Павло VI окремою деклярацією з 23 грудня 1963 (гл. Acta Apostolice Sedis, vol. LVI, 1964), як Верховному Архиєпископові, які то права є патріярхорівними.

Ми протестуємо проти твердження єпископа Кир Василя, неначе б то миряни надуживали авторитету Його Блаженства та неправильно інтерпретували рішення Другого Ватиканського Собору щодо помісности й патріархального устрою Української Католицької Церкви.

Стаємо в обороні священиків і парафій, що є під юрисдикцією Блаженнішого Патріярха Йосифа. Ці парафії, із-за їхньої постави, відлучується від Церкви, а їх душпастирів позбавляється права священодіяти. Зазначуємо, що ці священики не були під юрисдикцією Ієрархів Філядельфійської Архиепархії. Ми стверджуємо, що Галицькі Митрополити Сильвестер Кардинал Сембратович і Слуга Божий Андрей Шептицький, виконували свої митрополичі права на теренах ЗСА й Канади. Цей історичний факт підтверджує право й обов’язок їх спадкоємця й наслідника, Блаженнішого Патріярха Йосифа, виконувати свою юрисдикцію на цих теренах.

Ми звертаємося до всього українського громадянства станути в обороні Ісповідника Віри, Його Блаженства Блаженнішого Патріярха Йосифа й об’єднатися під його високим проводом у спільній дії за справжню помісність Української Католицької Церкви.

Торонто, 30 жовтня 1976.

Світове Товариство Священиків Святого Андрея — Головна Управа й Управа Канадійської Области:
о. д-р Микола Комар голова
о. Роман Набережний секретар

Українське Патріярхальне Світове Об’єднання «За Єдність Церкви і Народу»:
інж. Сидір Тим’як, заст. голови
Роман Данилевич, секретар

Товариство за Патріярхальний Устрій Помісної Української Католицької Церкви у ЗСА:
д-р Мирослав Навроцький, голова
д-р Леонід Рудницький, секретар

Крайова Рада Українських Організацій за Патріярхат Української Католицької Церкви — Канада:
д-р Михайло Марунчак, голова
д-р Борислав Білаш, секретар

Крайовий Союз Братств і Сестрицтв у ЗСА:
Орися Гарасовська, заст. голови
Мирон Панчук, секретар

Централя Комітетів Оборони Обряду, Традицій і Мови Української Католицької Церкви у Канаді і ЗСА:
мґр. Карпо Микитчук, голова
Григорій Головатий, секретар

Парафіяльна Рада собору свв. Володимира й Ольги в Чікаґо, Ілл.:
д-р Роман Кобилецький, секретар
д-р Олександер Фаріон, головний радний

Парафіяльна Рада церкви Покрова Пресвятої Богородиці в Клівленд-Пармі, Огайо:
д-р Зенон Голубець, головний радний
Дарія Городиська, секретар

Парафіяльна Рада церкви Архистратига Михаїла у Філядельфії, Па.:
Іларіон Мазепа, головний радний
Богдан Геврик, секретар

Свіжий номер

6 (494) 2022