Комунікат

про відзначення 60-річчя священства Блаж. патріярха Йосифа, наради владик Помісної Української Кат. Церкви і про авдієнцію у Святішого Отця папи Павла VI.

На запрошення Блаж. патріярха Йосифа, з нагоди св. Климента Папи, патрона УКУ в Римі та з нагоди близького ювілею 60-річчя священства нашого Блаж. патріярха та маючи на увазі дуже трудне положення нашої Церкви та деякі наші пекучі проблеми, на день 8-го грудня прибули до Риму наступні владики: митроп. Максим Германюк, Кир Василь Лостен, адміністратор митроп. Філядельфійської єпархії, Кир Ніль Саварин, Кир Ісидор Борецький, Кир Іван Прашко, Кир Ярослав Ґабро, Кир Дмитро Ґрещук. Деякі владики з огляду на стан здоров’я чи невідкладні заняття не могли прибути, але вони заявили свою солідарність з присутніми владиками, передаючи навіть свої повновласті, а від деяких владик ще не прийшла відповідь.

В день св. Климента Папи в патріяршому соборі св. Софії була відслужена торжественна св. Літургія при участі присутніх владик, митратів, архимандритів, крилошан і всіх священиків. На св. Літургії була присутня вся українська колонія: всі монаші чини, питомці наших Духовних семінарій, миряни, а також деяке число вірних з Англії, Америки і Німеччини, які спеціяльно на це торжество приїхали. Цілу св. Літургію співали всі вірні під проводом питомців з Малої семінарії св. Йосафата. Блаж. Патріярх Йосиф виголосив проповідь про життя і мученичу смерть св. Климента Папи, про його зв’язок і значення для України та про найдавніші початки християнства на наших землях.

Опісля була гостина, де владики, священики і миряни висловлювали Блаж. патріярхові Йосифові свої почування, подяку, признання і побажання з нагоди такого радісного, незвичайного і важливого ювілею.

Маючи на увазі вагу того ювілею, бо тих 60 літ священства Блаж. патріярха так сильно пов’язані з історією нашої Церкви, владики висловили бажання, щоб відзначення цієї події продовжати в 1977 p., а спеціяльне відзначення буде в днях від 28-го серпня до 4-го вересня, бо якраз у день празника Успення Пресв. Богородиці 1917 p. С. Б. митроп. Андрій Шептицький в Уневі рукоположив нашого Ювілята.

В днях 9, 10 і 11-го грудня відбулися наради наших владик під проводом Блаж. патріярха Йосифа. Предметом нарад були різні проблеми нашої Церкви, з яких деякі вимагають предложення Святійшому Отцеві папі, а інші були докладно обговорені та аналізовані.

Рішено звернутися з проханням до Св. Отця папи: визнати наш патріярхат; не забороняти нам уживати титулу «патріярх» у Літургії; не забороняти нам відбувати Синоди; відкликати заборону в справі хіротонії жонатих кандидатів до священства; зробити звернення до наших переслідуваних братів в Україні.

Крім того обговорено важливі пекучі справи; Як протиставитися латинізації та асиміляційним впливам у країнах нашого поселення; матеріяльне забезпечення і проблеми Укр. кат. університету і його філій та Патріярший фонд. Довше обговорювано сумний стан нашої Церкви в Україні та деякі нові внутрішні труднощі в країнах нашого поселення, як Англія і Філядельфійська єпархія. Ті та інші різні справи були основно обговорені, аналізовані та дані напрямні, але вирішення деяких справ залишено до відповідного часу, коли буде наш слідуючий Синод.

Між іншими рішеннями уповноважено ВПреосв. митрополита Максима Германюка, щоб на Комісії ревізії кодексу Східнього права обстоювати наші права, а головно, щоб патріярх чи верх, архиєпископ мав юрисдикцію над своїми вірними поза своєю територією.

Маючи на увазі великі проблеми у зв’язку з релігійним і національним вихованням молоді (українські школи, навчання релігії, методологія, підручники) рішено відбути в Римі в останніх днях серпня 1977 р конгрес чи семінар педагогів, щоб основно запізнатися з проблемою і шукати за розв’язкою.

Рим, 11 грудня 1976.

Ніль Саварин, Іван Прашко — секретарі нарад.