Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Комунікат з Патріаршої канцелярії

Вірні нашої Церкви потребують інформації про те, що діється в житті нашої Церкви на тлі найновішого її розвитку, Щоб повідомити нарід про важніші і актуальні справи, не чекаючи на офіційно видані документи, подаємо цей комунікат до загального відома про найновіші події, пов’язані з підготовкою до синоду наших владик,що його скличе за благословенням Папи Блаженніший Патріярх Йосиф.

Як відомо, по Надзвичайнім Синоді, що його скликав Папа Іван Павло II для вибору коадьютора і наслідника Блаженнішого Йосифа в березні 1980 року, нашій Церкві визнано давні власті для дальших синодальних зібрань наших владик під благословенням Вселенського Архиєрея.

Цими Синодами наших Владик во главі із Блаженнішим Йосифом, «що їх він може скликати, коли зайде потреба і одержавши згоду Вселенського Архиєрея» (із проповіді папи Івана-Павла II 24. 3. 1980 на початку Надзвичайного Синоду), тепер кермується наша Церква, бо ці Синоди скликатимуться для полагоджування справ («де неґоцііс трактандіс») і для вибору кандидатів на єпископів.

До підготовки найближчого Синоду наших українських католицьких Владик у вільному світі приступлено в травні ц. р.

Тому, що нагромадилося багато справ і пекучих питань в житті нашої Церкви, потрібно вибрати єпископів для філядельфійської митрополії і чікаґської єпархії. Підготова потребує довшого часу. Щоб цю підготовку провадили відповідальні особи, Блаженніший, згідно із приписом екуменічного права, почав старання до створення постійного синоду, що складаєтеся з п’ятьох членів:

Блаженніший, два єпископи найстарші хіротонією, один єпископ назначений Блаженнішим і один вибраний всіма єпископами. Блаженніший, на приватній авдієнції 26-го червня 1980 року, повідомив Святішого Отця про свій намір покликання до життя постійного синоду для підготовки синоду владик і просив дозволу, щоб одного члена постійного синоду, що його вибирають самі єпископи, наші владики вибрали голосуванням листовно або телеграмами. Покищо нема відповіді.

Під час загальної авдієнції Блаженніший теж подав Святішому Отцеві ще кілька інших важних справ, які треба розв’язати перед синодом владик. У міжчасі наші владики одержали проект нарад найближчого синоду, що його виготовив владика-коадьютор Мирослав Любачівський із проханням висловити свої думки та уваги і подати свої додаткові справи, що їх вони уважають конечними для нарад в часі нашого синоду. Більша частина наших владик, свої уваги і доповнення прислала. Ці уваги і матеріяли буде розглядати постійний синод. Також для деяких важливих питань життя нашої Церкви Блаженніший поручив трьом владикам синоду наших єпископів, щоб вони зладили обширніші реферати, які будуть предметом дискусій і належних постанов та рішень Синоду. До таких питань належать:

1. Питання священичих покликань і виховання молоді. — Кир Андрій Сапеляк.

2. Питання мирян у нашій церкві і світлі наших традицій і постанов; — Митрополит Максим Германюк.

3. Приготування до ювілею 1000-ліття хрещення Руси-України — Кир Іван Прашко.

Згадані Владики працюють вже над поданими їм питаннями.

Важливою справою є вибір кандидатів на єпископа для Філядельфії (що буде рівночасно митрополитом) і для Чікаґо. Приготовляється вже список кандидатів, щоб перевірити їхні вимагані Церквою прикмети та чесноти.

Щоб улегшити частинно підготову синоду у Вінніпегу, Канада, у днях 2-го до 4-го вересня мали зібратись за благословенням Блаженнішого Патріярха наші владики Північної Америки для обговорення деяких підготовчих питань синоду — зокрема вибору кандидатів на єпископів. Дата майбутнього синоду наших єпископів ще не встановлена і зробиться це тоді, коли все буде приготоване. Тоді Блаженніший подасть зладжену програму Папі, для благословення враз із датою скликання синоду. Синод, за вже наміченою програмою, може потривати два тижні… Прохається наших вірних у спокої, рівновазі, молитвами допомогти, щоб цей найближчий синод був черговим кроком для закріплення єдности і творчої праці нашої Церкви в Україні і на поселенні.

Рим 1 вересня 1980

Поділитися: