Крайова Управа УПТ в США відбулося засідання

9 липня 1994 року крайова управа Українського Патріярхального Товариства в США відбула своє чергове пленарне засідання. Голова управи Олександер Пришляк привітав усіх присутніх і подав порядок нарад, який без змін прийнято. Протокол з попереднього засідання прочитав секретар Ігор Гайда, що його за незначними діловими поправками прийнято. Поодинокі члени управи подали інформативні звіти з проведеної праці. Довший звіт з праці склали голова О. Пришляк і Микола Галів з редакційної праці, який був доповнений поточними інформаціями д-ром Володимиром Пушкарем. М. Галів вказав на особливі труднощі журналу та просив, щоб члени управи думали над майбутнім журналу «Патріярхат». При цьому відмітив, що журнал вдержується завдяки безкорисній праці редактора й адміністратора журналу, а також наших відданих кольпортерів, які також безкорисно займаються кольпортажею. Підкреслено, якщо б не щедрі пожертви на пресфонд, а останньо щедра пожертва десять тисяч долярів бл. п. Ірини Щербанюк, яка була довголітнім членом Патріярхального Товариства, а покійний Ярослав був довголітнім головою відділу УПТ в Нью-Йорку, як також членом крайової управи, то журнал мав би фінансові труднощі. «Ця щедра пожертва багато нам допомогла», — підкреслив д-р Володимир Пушкар.

Наголошено велику потребу вдержання журналу, який сповняє особливе завдання в Україні. При цьому також обговорено питання листа папського нунція Антоніо Франко. Управа одноголосно схвалила правильність надрукування цього листа в журналі «Патріярхат». Також було висунено кілька пропозицій, щоб провести в цій справі стосовні акції.

Голова Ради Мирян при крайовій управі УПТ-ва Рома Гайда подала свій звіт з праці, як також намітила плян на майбутнє. Рада Мирян заплянувала відбути відповідну конференцію з запрошеними доповідачами на осінь ц.р. у Філядельфії. Навколо звіту Р. Гайди і її плянів розвинулась широка дискусія, під час якої було вияснено багато питань та узгіднено становище крайової управи до заплянованої конференції, що її бюджет виявився понад спроможності управи.

У плянах праці висунено такі справи: в першу чергу слід мати на увазі належні відзначення 50річчя з дня смерти Слуги Божого Андрея і десятріччя смерти св. п. Патріярха Йосифа. Поодинокі відділи повинні в цьому напрямі провести відповідну підготовку, щоб ці дати гідно відзначити. М. Галів поінформував, що заходами управи відділу, його голови Ю. Малаховського створено в митрополії Нью-Йорку громадський комітет, який очолив Микола Галів. Цей комітет заплянував відзначити цю дату у трьох площинах: церковній, науковій і громадській. Для цього проводиться дуже інтенсивна підготовка. Вже є намічена наукова конференція з добірними доповідачами, мистецька виставка під керівництвом Ярослави Геруляк і святочна академія, що є заплянована на неділю, 4 грудня ц.р. Коли ж ідеться про 10-річчя смерти св. п. Патріярха Йосифа, то рішено це відзначити ширшими святочними сходинами з присвяченою доповіддю. При цьому порушено ще справу видання на багатьох мовах у мистецькому оформленні «Завіщання» Патріярха Йосифа. Для цього обрано чотиричленну комісію, яка має цим зайнятись. Також підкреслено, що цього року проминає тридцять років з того часу, як після появи Ісповідника Віри Митрополита Києво-Галицького Блаженнішого Йосифа Сліпого на волі постав мирянський патріярхальний рух за піднесення нашої Помісної УКЦеркви до гідности патріярхату. Це окрема нагода, щоб оживити і відсвіжити ідеї нашого Товариства.

Під час нарад підкреслено, що через два роки сповниться 400 років Унії нашої УКЦеркви з Римською Католицькою Церквою. Це нагода, щоб спокійно, без пристрастей проаналізувати цю подію і відмітити, на скільки наші київські владики, які творили, приймали і підписували Унію з Римом в той час, були правильними. До цього треба проводити солідну підготовку і влаштовувати солідні наукові конференції. Після обговорення всіх цих складних питань голова управи Олександер Пришляк подякував усім за активну участь у засіданні, і молитвою закінчено наради.

М. Г.