Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Laudatio (похвала)

Львів, 7.09.1999

Преосвященний Владика Василь Г. Лостен,
Епарх Української Католицької Епархії у Стемфорді,
штат Коннектикат. США

Василь Лостен народився 11-го травня 1930 року у місцевості Чесапік Сіті, у штаті Меріленд, США у багатодітній і багатій родині (Василь був 10-ою наймолодшою дитиною) Івана і Нелі Лостенів — емігрантів з Галичини.

Початкову освіту здобув у Елктон, Меріленд, а середню і початкові студії філософії й теології у заведеннях Стемфордської епархії для українців католиків візантійсько-українського обряду. Вищі богословські студії закінчив 1957 р. на Американському Католицькому Університеті у Вашінгтоні із ступенем магістра, чи кандидати богословських наук (диплом: Ліценціят Теології). Цього ж року був висвячений на священика. Після кількох років душпастирської праці у парафіях Філядельфійської архиєпархії-митрополії, у 1962 р. молодий священик починає працювати в адміністрації архиєпархії, займаючи з роками по черзі різні посади й відповідальності.

У 1966 році о. Василь номінований папським шамбеляном із титулом монсеньйора, а 1971 р. наступає номінування на титулярного єпископа міста Аркадіополіс із назначенням на єпископа-помічника (суфрагана) Філядельфійської архиєпархії. У 1976 Кир Василь перебирає уряд апостольського адміністратора (sede plena) із-за недуги правлячого митрополита, а 1977 р. він покликаний на епарха правлячого єпископа Стемфордської епархії, яка включає Нью Йорк і штати Нової Англії, себто східне побережжя США. Кир Василій був першим із двох владик Української Католицької Церкви, що були уродженцями США і в часі свячень — наймолодший віком.

Клич (легенда), що його бачимо під гербом Владики Василя звучить: «Мужність». Мужність (Fortitudo) — це одна із богословських чеснот. Ця чеснота допомагає нам переборювати з Божою поміччю труднощі, що їх зустрічаємо на шляху нашого життя. Дотеперішнє життя і діяльність Владики засвідчують недвозначно, що він вірний його кличеві життя – йому ніколи не бракувало мужности й відваги в його житті. Одною з вимог єпископського служіння — це дар чесноти володіння, чи адміністрування: virtus administrandi.

Якраз як вмілий, успішний адміністратор, організатор і суспільно-громадський діяч, відзначився у своїй Церкві й українській громаді Кир Василь Лостен. За його почином у Філядельфії були збудовані доми-приюти старших громадян, відомі під назвою «Вознесіння». У Стемфорді Владика розбудовує Український Церковний Музей і бібліотеку, як і навчальні заклади: Колегію св. Василія і середню школу. Він також почав видавати із 1986 року епархіяльний часопис «Сівач» — українською і англійською мовами. Крім цього видав ряд книг із церковної тематики українською і англійською мовами.

На вирізнення заслуговує також діяльність Високопреосвященного Владики Лостена, як і окремі дії (акції), в обороні прав Української Католицької Церкви в Україні перед розвалом СРСР та допомога — у різних формах — цій матірній Церкві під сучасну пору. Дуже важливою є допомога в цілі виховання кандидатів до священичного сану. Владика Василій з тою метою оснував малу семінарію у Бразилії і спроваджує питомців з України, щоб дати їм змогу закінчити студії у CШA.

Владика Лостен є членом і був учасником багатьох соньмищ владик, т. зн. синодів, конференцій (різного рівня американської римо-католицької єрархії), комісій — ватіканських і українських, де він гідно й активно репрезентував Українську Католицьку Церкву й обороняв її помісні права й привілеї.

Особливо енергійну діяльність Владика Василь Лостен проявив перед і під час святкувань великого ювілею українського народу — Тисячоліття Хрещення Руси-України, забезпечивши великолюдні моління у своїй єпархії, як римське паломництво під проводом ієрархії нашої Церкви. Пригадаю, що в тому часі Владика Василь Лостен довершив надзвичайно мужнього діла: він домігся вміщення на стінах (однієї із ніш) папської базиліки св. Петра в Римі золотосяйних мозаїк свв. Ольги й Володимира, володарів України.

Цей подвиг недвозначно свідчить про велику любов і пошану до України, країни звідки вийшли його батьки, й до Української Католицької Церкви. Саме цей подвиг, це велике діло, як і вся дотеперішня діяльність Високопреосвященного Владики Василя Лостена на добро українського народу й Церкви та ще особлива прихильність до Українського Вільного Університету, вплинули на рішення Ректора й Сенату УВУ вшанувати Високопреосвященного Василя Лостена званням почесного доктора УВУ: — (Doctor honoris cavsa).

Проф. д-р Мирослав Лабунька — Промотор

 

З особливою приємністю вітаємо і гратулюємо Владиці Василеві Лостену за присвоєння йому титулу почесного доктора «Гоноріс Кавза», за його особливі заслуги для Української Католицької Церкви та українського народу. Бажаємо Владиці Василеві багато Божих ласк, кріпкого здоров’я, щоб міг дальше успішно працювати на славу Божу, для розвитку нашої Помісної УКЦеркви і для добра українського народу. Щасти Вам Боже, Владико Василій.

Редакція

 

Поділитися: