Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Лист Апостольського Нунція до Голови УПСО Апостольська Нунціятура

Ч. 11. 073

Брюссель, 25. серпня 1975

Пане Професоре,

Його Еміненція Жан Війо, Секретар Держави, доручив мені повідомити Вас, що він одержав Вашого листа з 20 липня 1975 р., який був відгуком Конгресу українських католицьких мирян з дня 15 липня в Кастельґандольфо.

В його імені я можу запевнити Вас, що Апостольська Столиця не лише взяла собі до серця боронити свободу релігії і прав людини підчас різних фаз Конференції про Безпеку і Співпрацю в Европі, в часі підготовчих нарад у Гельсінках та під час другої фази в Женеві, але також і на кінцевій сесії в Гельсінках, про які я Вам залучую тут тексти для Вашої інформації.

Ви можете ствердити, що св. Отець пригадує про необхідність «респектувати законні права людини та її основні свободи». А саме Він пише: «Між цими правами Апостольська Столиця радо бачить, що підчеркнено в особливий спосіб свободу релігії, рівночасно вона (А. Столиця) розглядає з неменшою увагою можливості охорони і розвитку людини, та що такі свободи означають для одиниці, громад, емігрантів, етнічних груп, національних меншостей та для населення кожного краю».

У своїй промові дня 1 серпня ц.р. в Гельсінках, М. Й. Монсеньйор Касаролі вважав за відповідне ствердити, що Конференція є завершенням обдуманого і розумного рішення «яке не означає ограничитись лише до самого негативного аспекту мира» (тобто відсутності війни), і яке «старається охоронити також позитивні аспекти співпраці між народами Европи на основі принципів прийнятих усіми і на визнанні прав людини та основних свобід». Для Апостольської Столиці мир має творитись у справедливості: «Є необхідним, щоб всі взяли собі до серця примінювати дійсно, точно і повно принципи Конференції, які урочисто стверджують права всіх народів і всіх людей в Европі».

Останній акт цієї Конференції, підписаний дня 1 серпня ц.р. представниками 35-ти країн має, між іншим, деклярацію про принципи, які нормують відносини між державами — учасниками. Сьомий принцип звучить: «Респект прав людини і основних свобід, а в тому свободи думки, совісти і релігії».

Оссерваторе Романо,з 4-5 серпня 1975, помістив текст в італійській мові — тут залучений.

Ці міркування вистарчаючо висвітлюють велику вагу, яку Конференція про Безпеку і Співпрацю в Европі присвятила релігійній свободі і правам людини взагалі, як теж і позитивний вклад Апостольської Столиці в тій ділянці.

Відносно питання Українського Патріярхату, видвигненого багато разів різними членами Української Церкви, які живуть поза їхньою країною походження, я мушу звернути Вашу увагу на факт, що право встановлення нового патріярхату належить Папі і Вселенському Соборові. Отже 7 липня 1971 р., тепер останньо 25 травня 1975 р., Отець подав до відома своє відмовне рішення, принайменше під сучасну пору, у справі створення Українського Патріярхату.

Прийміть, Пане Професоре, запевнення моєї відданости в нашому Спасителі.

+ Г. Е. Кардіналь Апостольський Нунцій Вп.

Пан проф. д-р П. Зелений
Бурсетстр. 14 2600
Берхем-Антверпен

Поділитися: