Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Лист до кардинала Жана Війо

Рим, 15 липня 1975 р.

Слава Ісусу Христу!

Еміненція кардинал Жан Війо,
Рада для публічних справ Церкви Рим — Ватикан

Ваша Еміненціє,

Зібрані на Конгресі українських католицьких мирян, що відбувся 15 липня 1975 р. в Кастель Ґандольфо, розглянувши сучасну важку ситуацію Української Католицької Церкви на землях України, звертають увагу Святої Столиці на деякі аспекти цієї ситуації.

Вже тридцять років ця найбільша в лоні Вселенської Католицької Церкви Східня Українська Церква переживає свою найбільшу трагедію від часу її з’єдинення з Апостольським Престолом. Про мартирологію Української Католицької Церкви добре відомо керівним чинникам Апостольської Столиці, якої найвищі речники в минулому нераз підносили голос в Її обороні. Ми вдячні тим Вселенським Архиєреям та високим достойникам Апостольської Столиці, які щиро підносили свій голос в обороні переслідуваної Української Церкви. Зокрема ми глибоко вдячні за заходи світлої пам’яті Папи Йоана XXIII за звільнення з совєтського ув’язнення дорогого нам усім Первоієрарха, Ісповідника віри Кир Йосифа Сліпого, нині всенародньо визнаваного Патріярхом нашої Помісної Церкви.

Ваша Еміненція знає, що Українська Католицька Церква в СССР фактично не зліквідована насильними актами з 1946 і 1949 рр. В Україні діє Церква в катакомбах з її єпископами, священиками та багатьма тисячами вірних. Всі вони свідчать про свою глибоку віру, їх прив’язання до своєї Церкви й готовість приймати мучеництво за неї. Все це відбувається в умовах колоніяльного поневолення України та нових репресій проти діячів української культури та проти інших прошарків українського населення.

Є крайньо ненормальним і парадоксальним, що Російська Православна Церква, яка стала знаряддям совєтського режиму у формальній ліквідації Української Церкви, сьогодні заанґажувалася в екуменічні зв’язки з Католицькою Церквою. Є також ненормальним, що совєтський уряд, який заборонив і переслідує існування нашої Церкви, сьогодні в ім’я політики відпруження і коекзистенції ставить вимоги до визнання статус кво і невтручання у внутрішні справи Совєтського Союзу. Представники СССР на поточних конференціях про Европейську безпеку і співробітництво противляться спробам впливати на відпруження внутрішніх відносин контролі і релігійних репресій в комуністичних країнах.

З прикрістю стверджуємо, що представники Европейської конференції не поставили виразно справи повної свободи релігії в країнах Східньої Европи. Зокрема жаліємо, що, на відміну від справи вільної еміґрації з СССР, не була поставлена проблема відновлення заборонених релігійних спільнот.

Українська Католицька Церква є сьогодні поза законом в СССР. Її вірні домагаються леґалізувати відкриту діяльність цієї Церкви, згідно з існуючим законодавством та в ім’я прав людини. Це домагання повинно б бути підтриманим представниками Апостольської Столиці. Якщо акти про Европейську безпеку і співробітництво будуть підписані представником Апостольської Столиці без зобов’язань з боку уряду СССР респектувати вільне здійснювання релігійної свободи, ми будемо уважати це великим знехтуванням основних моральних принципів та обов’язків Вашого високого уряду і Вашої Особи.

Ми бажаємо бути поінформованими, що зроблено Апостольською Столицею в напрямі відновлення в правах нашої Церкви в Україні. Очікуємо запевнення від Вашого Уряду, що інтереси нашої Церкви в Україні будуть боронені та що Апостольська Столиця зробить все, щоб рятувати нашу Церкву і її вірних перед дальшими репресіями.

Залишаємося із запевненням нашої відданости в Христі Господі.

Члени президії Українського Патріярхального Світового Об’єднання за єдність Церкви і народу:

Петро Зелений голова
Володимир Попович заступник голови
Кирило Митрович секретар
Сидір Тимяк скарбник
Члени головної ради:
П. Біланюк
Р. Осінчук
Я. Кривяк
О. Бережницька
О. Сидоряк
М. Марунчак
В. Маркусь
В. Пасічняк
С. Ворох
 

Поділитися: