Лист до папи, який учасники прийняли під час панелю в Нью-Йорку

Слава Ісусу Христу!

Нью-Йорк, 19 грудня 1982 р.

До їх Святости
Святішого Отця Папи Івана Павла II у Ватикані

Ваша Святосте!

Ми, українські миряни, ось цією дорогою бажаємо донести до Вашого відома наші болі, протести і домагання у справі нашої Помісної Української Католицької Церкви. Сподіваємось, що у Вас, Ваша Святосте, як Душпастиря народів, знайдемо зрозуміння до проблем нашої Помісної Церкви та оправдану й давно очікувану допомогу.

Ми, українські миряни, зібрані на панелі 19 грудня 1982 р. на тему: «Чотири роки понтифікату Папи Івана Павла II і Помісна УКЦерква», що його улаштувало Українське Патріярхальне Т-во в Нью-Йорку. В аналізі Вашого чотирирічного понтифікату ми почули від поодиноких панелістів низку різних питань, а між ними був порушений лист з 6 липня 1982 р. префекта Священної Конгрегації для Східніх Церков, Кардинала Владислава Рубіна, що був розісланий до всіх наших Владик, з окремим заадресуванням до Патріяршої Канцелярії. Поминаючи процедуру заадресування листа, яка не була додержана, нас сильно вразив незгідний з правдою зміст листа Кардинала В.Рубіна. Нам болюче було читати цього листа, не тільки тому, що він образливий для нашого Патріярха Йосифа, нашої Церкви й українського народу, але й тому, що його написав Кардинал В. Рубін, на особу якого, як також на особу Вашої Святости, наша Церква, себто ввесь Божий Люд, покладали великі надії. Стверджуємо, що дотепер наша Церква такого змістом і формою образливого листа з Апостольської Столиці не одержала.

1. Висловлюємо наш протест проти листа Кардинала В. Рубіна.

2. Протестуємо проти намагання роз’єднування нашої Церкви й ієрархії.

3. Потверджуємо наше незмінне домагання, щоб нашій Церкві були привернені її історичні права, якими вона користувалась і які були за нею забезпечені під час унії з Римською Церквою в 1596 р.

4. Неподільно визнаємо «де факто» існуючий Патріярхат Помісної УКЦеркви і Патріярха Йосифа І та терпеливо чекаємо на офіційне визнання Апостольською Столицею.

Сподіваємось, що Ваша Святість візьме наші прохання до уваги та їх позитивно розв’яже для добра нашої Церкви і Божого Люду, бо наші прохання сперті на християнських і національних основах, щоб повніше служити на Славу Божу та святу Церкву.

Копії одержують: Патріярх і Кардинал Йосиф і Кардинал Владислав Рубін.

Микола Галів,
Ведучий панелем
Підписи мирян (слідує 150 підписів)