Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Лист до Святішого Отця Івана-Павла ІІ

(Копія Президентові Леонідові Кучмі)

25 листопада (XI) 1998 р.

До Вашої Святости звертаються вірні Греко-Католицької Громади міста Ужгороду, що належить до ужгородського Преображенського (Цегольнянського) храму, та представники вірних Закарпаття — в дуже важній справі.

Звертаємося до Вашої Святости щиро від душі, вітаючи Вашу Святість в році Світлого Ювілею 20 років Вселенського Служіння та 50-ої річниці наукового докторату, вітаємо в щирих молитвах як свого першого Духовного Батька, приєднюючись до привітання наших паломнків, що в серпні цього року в Кастельґандольфо сердечно вітали Вашу Святість в цьому Світлому Ювілейному році й були щасливі почути батьківські вітання і благословення з уст Вашої Святости, проводячи паломництво до Вічного Міста Риму, молячись разом з Вашою Святістю і всіма християнами доброї волі за святу Єдність християн в 3-му тисячоріччю та за Святу Єдність закарпатських греко-католиків Мукачівської Епархії з усіма греко-католиками всієї України і всього світу, з якими закарпатські греко-католики є не тільки однієї віри і одного обряду, але в загальній більшости й однієї мови, що в основній більшости етнологічно приналежать і в основній більшості признають себе приналежними до того самого русько-українського етносу, що разом творять єдину Помісну Церкву Київську, що є найбільшою гілкою між Східними Церквами в Єдиній Вселенській Церкві.

Вже 10-ий рік вірні нашої громади моляться під голим небом і на дощі і на морозі біля свого храму, що має назву Преображенський (Цегольнянський) храм міста Ужгороду. Парафія цього храму була заснована в 1575-му році як греко-католицька парафія Мукачівської Епархії, а кам’яна Преображенська церква побудована в 1678-му році. Після ліквідації Греко-Католицької Церкви на Закарпатті в 1949-му році Преображенський храм був переданий радянською владою Ужгородському державному університету для обчислювального центру університету. Після легалізації Греко-Католицької Церкви в листопаді 1989-го року Закарпатська обласна адміністрація в 1991-му році незаконно передала Преображенський храм так званій православній громаді Московського патріярхату всупереч існуючому закону.

Вже 3 роки православні проводять богослужіння в новозбудованому храмі, однак за підтримкою влади не повертають греко-католикам їхній історичний храм, а навіть не погоджуються на почергове моління. Молячися в своєму новому храмі, в нашому храмі з них моляться в дуже малому числі, щоб тільки по їхньому «християнському» баченні нам не давати можливосте. Ми з ними готові молитися й почергово, бо ми так гаряче бажаємо, щоб між нами і ними була правдива християнська любов, «щоб світ бачив», що ми разом християни, учні Христові. Однак, вони спокійно дивляться, що наша громада, понад 400 осіб, проводить богослужіння на подвір’ї храму і під час дуже несприятливої погоди.

Біля храму поховані греко-католицькі священики, в тому числі й Михайло Лучкай.

Закарпаття і вся Україна в цьому році починає святкувати 60-річчя Карпатської України з закарпатською столицею в Хусті й святкує 125-річчя з дня народження батька національного відродження Закарпаття, папського прелата, президента Карпатської України, монсеньйора о. д-ра Августина Волошина, який свою священичу діяльність починав як парох цього Преображенського храму міста Ужгороду.

Уклінно просимо Вашу Святість, щоб спільно з нашим Високодостойним Президентом Леонідом Кучмою — допомогли нам, щоб ми мали право і могли, бодай почергово, молитись в нашому власному історичному храмі. Маємо велику надію, що й Господь Бог змилується над нами з нагоди таких світлих урочистостей.

Ще раз уклінно просимо Вашу Святість ласкаво повідомити нашого Президента про батьківське піклування Вашої Святости про нашу історичну Преображенську громаду міста Ужгороду.

З великою надією щодня очікуємо той благословенний День, коли прибуття Вашої Святости на землю України принесе щедре Боже благословення для всіх її громадян, в тому числі й на Мукачівську Епархію, оскільки Ваша Святість ставиться з повагою і вирозумінням до всіх національностей і конфесій, зміцнюючи своєю присутністю і молитвами в кожному народі дух Єдности, Любови і Братерства, дух правдивого християнства, правдивої людськости.

Щиро віддані в Христі з синівською відданістю і любов’ю
від імені громади і вірних Закарпаття

Іван Марґітич,
єпископ-сикел для українців Закарапаття,

о. Павло Федака, парох,
Ганна Мартиненко, голова.

Поділитися: