Лист єпископа номіната Василя Філевича до Блаженнішого Патріярха Йосифа

Їх Блаженство Блаженніший Патріярх Йосиф Ватикан

30 грудня 1983 р.

ХРИСТОС РОЖДАСТЬСЯ!

Ваше Блаженство!

У глибокій покорі прошу Ваше Блаженство про прийняття моєї щирої подяки і про Патріярше Благословення моєї майбутньої праці на ниві Христа як Єпископ Саскатуну.

Перед кількома роками Ваше Блаженство зволили наділити мене митрою, а сьогодні, напередодні моєї хіротонії, прошу Ваше Блаженство про Патріярше Благословення для єпископського служіння Українській Церкві й Українському Народові.

У цей святий час Різдва Христового у наших церквах гомонять слова чудової колядки:

«Глянь оком щирим, О Божий Сину,
На нашу землю, на Україну,
Зішли їй з неба дар превеликий,
Щоб Тя славила во вічні віки».

Під гомін цих слів в моїй душі, ще змалку, було зродилося бажання стати українським священиком і працювати для українського народу й для Української Церкви, закріплювати наші релігійні й національні ідеали, щоб, коли прийде відповідна хвилина, принести їх в Україну, щоб вона славила Божого Сина «на вічні віки».

Було б для мене великою честю і радістю, якщо б Ваше Блаженство змогли уділити єпископську хіротонію в Торонті, але силою обставин, похилого віку і суворої зими,годі навіть мріяти про це. Тож щиро прохаю, щоб хоч Патріярше Благословення Вашого Блаженства спочило на мені.

З нагоди Свят Різдва Христового і надходячого Нового Року прошу прийняти від мене якнайкращі побажання.

Нехай Боже Дитя кріпить Ваше Блаженство на многі літа.

Відданий у Христі духовний син
Василій Філевич, Єпископ-номінат

 * * *

Відповідь Блаженнішого Патріярха Йосифова
Владиці-номінатові Саскатунської єпархії

Христос Рождається!

Рим, 31 січня 1984 р.

Владико Номінате!

Спасибі Вам за різдвяні побажання і молитву та духовну злуку з Вашим Главою і Отцем. Радію, що у Вашій Достойній Особі наша Українська Помісна Церква дістає ревного Архипастиря, що як дотепер жертвенно працював для українського народу і його Церкви, так і далі буде закріплювати релігійні і національні ідеали, зокрема серед вірних Саскатунської Єпархії, з любов’ю до свого обряду і до своїх древніх традицій. Вашою хіротонією і вступленням на владичий престіл Саскатунської Єпархії Ви стаєтесь членом нашого Священного Синоду і співвідповідальним за долю цілої нашої Церкви. Сьогодні в обставинах переслідування релігії на матірних українських землях і небезпеки секуляризації на поселеннях, завдання наше, Владик Української Католицької Церкви, особливо трудне і відповідальне. Нехай світлом для Вас, як нового апостола на Христовій українській ниві будуть світлі постаті великих наших Архиєреїв Іларіона, Йосафата, Веніямина, Андрея й інших наших Ісповідників двадцятого століття, що душу свою положили за стадо своє.

Дякую за запрошення на Вашу хіротонію до Торонто. Очевидно, що в моїм віці вже неможливо мені подорожувати та ще й після важкої недуги. Але я духом з Вами і молю Христа Спасителя, що прийшов спасти люд свій весь, щоб благословив великими успіхами Ваше архиєрейське служіння в Його винограднику в нашій Церкві й серед нашого народу.

Благословення Господнє на Вас!

+ Йосиф, Патріярх і Кардинал