Лист Священної Конґреґації

Священна Конгрегація для Східніх Церков

00193 Рим, 17 вересня 1984 р.
вія делля Консіліяціоне, 34

Ваше Преосвященство,

З жалем виконую обов’язок, щоб звернути увагу Вашого Преосвященства на відсутності й надужиття, які від довшого часу відбуваються у Вашій єпархії… і які є сильним затривоженням для Святої Столиці.

1. Деяке число священиків нелегально після права або з надужиттям закону висвячені, тому вони є автоматично самим Божим правом суспендовані, але продовжують далі відправляти богослуження і виконують душпастирську працю з великим згіршенням для вірних. Прошу Ваше Преосвященство представити цій Священній Дикастерії список всіх тих священиків, — разом з точними даними — коли, де й ким вони були висвячені, і чи вони не переступили якоїсь (канонічної) перешкоди-незаконности перед або після священичих свячень.

Загально принято, що до їхнього звільнення від суспензи вони не можуть виконувати душпастирських обов’язків.

2. Відносно питання українського патріярхату я є певний, що Ваше Преосвященство не відмовиться додержувати рішень інструкції Святої Столиці, які спираються на нормах Ватиканського Екуменічного Собору II та на зарядженнях найвищих архиєреїв. Інша поведінка Вашого Преосвященства у цій матерії і у цій такій делікатній хвилині була б причиною поважного замішання для багатьох вірних і великою шкодою для української Церкви, особливо тієї, що на Батьківщині.

3. Між духовенством української єпархії… починає пробиватися невдоволення через брак дисципліни і духовного життя, тому що домінує псевдо-патріотизм, небезпечний для церковного життя. Обов’язком Вашого Преосвященства, як доброго пастиря, є навести мир і згоду з поміччю Спасителя Христа.

З сантиментом особливої шани залишаюсь Вашому Преосвященству

Найвідданіший у Господі
Владислав кард. Рубін
Мирослав Марусин