Лист з Караганди про приїзд владики Василя Медвітя

Друкуємо листа, який прийшов факсом і в деяких місцях неможливо прочитати, тому просимо вибачення.

Слава Ісусу Христу!

Караганда, 25 грудня 1996 р.

21 грудня 1996 р. о год. 20.15 Преосвященіший Владика Василій І. Медвіт, Апостольський Візитатор для українців католиків у східній Азії прилетів до Караганди. На летовищі Владику зустріли представники української греко-католицької громади Караганди, генеральний вікарій Апостольської Адміністрації римо-католиків у Казахстані о. Едуардо Канетта та о. Збігнєв, який душпастирює для наших вірних на час відсутносте священика нашого обряду.

Після зустрічі на летовищі Владика Василій разом з особами, які його зустріли від’їхав на короткі відвідини до Апостольської Адміністратури.

22 грудня 1996 р. о годині 11.00 Владика Василій, у супроводі о. диякона Василя Говери, відвідали дитячий садок, у якому відбулося свято св. Миколая. Свято підготовили членкині українського товариства у Караганді.

Українські діти підготовили гарний концерт на честь св. Миколая. Після концерту до дітей завітав з пакунками сам Миколай. На закінчення свята до дітей та присутніх батьків із словом звернувся Владика Василій, який висловив кілька слів про св. Миколая, якими захопив усіх присутніх та роздав їм образочки.

О год. 14.00, у римо-католицькому костелі, у Караганді, у якому тимчасово почергово відправляються св. Літургії для наших вірних. Владика Василій разом з о. Збігнєвом та о. дияконом Василем Говерою відслужили св. Літургію у східньому обряді для вірних Української греко-католицької Церкви. На св. Літургії було понад 200 мирян. Владика Василій привітав присутніх від імені УГКЦеркви (нерозбірно). Розказав про свій приїзд і місію у Казахстані. У свойому виступі Владика подякував вірним за вірність, збереження українського обряду і традицій, які, наші вірні, незважаючи на важкі умовини плекали впродовж багатьох років лихоліть і поневірянь на чужині.

Після св. Літургії Владика Василій відбув візиту Апостольському Адміністраторові римо-католицької Церкви у Казахстані і середній Азії єп. Іванові Ленґе. В атмосфері братньої любови і взаєморозуміння владики обмінялись думками щодо ситуації римо-католицької і греко-католицької Церков у Казахстані та про дальшу їх співпрацю.

24 грудня 1996 p., Преосвященніший Владика Іван Ленге запросив Владику Василія та о. диякона Василя Говеру на Святу Вечерю, на якій були присутні члени (нерозбірно) римо-католицької Церкви та запрошені гості. Варто відмітити, що у Казахстані римо-католицька Церква має 54 громади, які обслуговують священики з Польщі, Італії та США. Крім цього тут працюють сестри-монахині чину св. Францішка та інших чинів, які провадять катехизацію серед дітей та молоді, під час яких є присутні не тільки вірні римо-католицької Церкви.

З прикрістю мусимо підкреслити, що наша Церква під сучасну пору не має жадного священика. Отець Збіґнєв, який опікується нашими вірними є священиком згромадження отців маріянів і окрім наших вірних має ще римо-католицькі парафії. Богослужіння у римо-католицькій церкві відбуваються у російській, польській та німецькій мовах. Можна сказати, що в Караганді та її околицях проживає понад 40 тисяч українців, які, як зазначено вище, не мають свого священика.

Субота, 28 грудня 1996 p.: Після офіційних зустрічей Владика Василій приступив до своїх душпастирських обов’язків, оскільки громада наших вірних в Карагадні немає свого постійного душпастиря. Як ми згадували вище, громаду обслуговує римо-католицький священик, який має право біритуалізму. Тому окрім офіційної візити Владики Василія, як Апостольського Візитатора, в обов’язки якого входить ознайомлення із організаційно-душпастирськими проблемами і потребами наших вірних у Казахстані, Владика виконує обов’язки пароха церкви у Караганді. Тому о годині 10.00 ранку Владика відправив св. Літургію за померших у римо-католицькій церкви для наших вірних, як рівнож розпочав передріздвяну сповідь.

Неділя 29 грудня 1996 р. О год. 14.00 (час відправ св. Літургії, далі нерозбірно) Владика Ва­силій і о. диякон Василь Говера відслужили св. Літургію для наших вірних, під час якої Владика Василій виголосив проповідь, у якій звернув увагу вірних на їхні обов’язки, які випливають з покликання вірних, як християн, членів Церкви. Спираючись на причту про господаря, який запрошує гостей на бенкет. Владика пояснив вірним важливість позитивної відповіді на це запрошення.

Рівнож Владика пригадав, що треба зробити все можливе, щоб якнайшвидше відкрити свою церкву, яка вже від пів року жде на відкриття і посвячення. Також пригадав вірним, що треба це зробити якнайшвидше. Тут окремо треба пояснити, що півроку тому німецька організація «Реновабіс» поставила малу дерев’яну церковцю з готових бльоків для наших вірних у одному з районів Караганди, який називається Майкодук. З організаційно-технічних причин, як рівнож з браку священика ця церква до сьогодня пустіє. Розмір цієї церкви 7 метрів на 12, але на початок для розвитку душпастирської праці у повні вистачає. Можливо колись у майбутньому, якщо душпастирська праця буде успішно розвиватись можна буде думати над питанням побудови нової церкви, згідно із законами нашого обряду. Владика Василій говорив про збільшення активности нашої громади в Караганді і конечність відкриття церкви.

Владика звернув увагу на те, що в офіційних та неофіційних розмовах підкреслюється велике число наших вірних у інших містах (тут знову нерозбірно) потрібна активніша праця вірних, щоб офіційно зареєструвати там наші громади та у міру можливости висвятити для них священика. Ця ініціятива повинна виходити від самих вірних. Наші українці у тих місцевостях повинні точно визначити до якого віроісповідування вони належать, бо наголосив Владика, ніхто тут не приїхав спеціяльно намовляти на католицизм, а нести духовну обслугу вірним, які вважають себе католиками. На разі, на території цілого Казахстану у одній Караганді офіційно діє одна зареєстрована греко-католицька громада.

Після Літургії Владика Василій ще приватно говорив з членами громади, які виявляли журбу про дальшу діяльність громади.

Цей тиждень буде душпастирським для наших вірних, які немають змоги ходити до церкви будуть могли приступити до різдвяної сповіді.

О годині 24 у римо-католицькій церкві Караганди Владика Василій на запрошення Владики Івана Ленґе відслужив різдвяну святу Літургію для вірних римо-католицької церкви. Під час св. Літургії Владика Василій виголосив слово до вірних, у якому наголосив, що помимо того, що християни святкують Різдво Христове у різних датах…нерозбірно… не треба творити своїх приватних вертепів. На щастя у Казахстані, казахській землі християни, члени різних Церков живуть мирно і в згоді, і дав би Бог, щоб так було завжди.

Користаючи з нагоди Владика Василій подякував від імені УГКЦ єпископові Іванові Ленге та священикам за братню опіку над вірними греко-католиками.

І. Федак