Листи до Папи Івана Павла ІІ

Нью Йорк, 9. лютого 1979

Слава Ісусу Христу!

їх Святість Папа Іван Павло II
Ватикан, Італія

Ваша Святосте!

Крайова Управа Товариства за Патріярхальний Устрій Помісної Української Католицької Церкви в ЗСА прохає Вашу Святість ласкаво прийняти нашу сердечну подяку за те, що Ваша Святість у своїй різдвяній привітальній промові — урбі ет орбі — себто до цілого світу, зволили піддержати на дусі й український народ, який у царстві сатани — в СССР змагається за Христа і Його Церкву. Наша подяка випливає з глибини сердець ще й тому, що Ваша Святість промовили до українців у цілому світі, а в Україні зокрема, нашою рідною, українською мовою.

Ми дякуємо теж Вашій Святості за смілий Ваш осуд тих усіх, які переслідують Христове вчення і Його святу Церкву! Ми не сумніваємося в тому, що тверді слова засуду переслідувань, які Ваша Святість отверто висловили, дійшли до наших братів і сестер в Україні, які мимо жорстокої дійсности, що її створив атеїстичний комуністичний уряд, зберегти вірність Христовій Церкві та апостольському престолові святого Петра в Римі! Хай Вселаскавий Бог винагородить Вашу Святість щедрими Божими ласками, кріпким здоров’ям і силами в боротьбі за Христову правду в цілому світі!

Дозвольте, Ваша Святосте, висловити одне велике прохання, а саме: Господь покликав до Вічности Митрополита Української Католицької Церкви в ЗСА Йосифа Шмондюка. Ми гаряче прохаємо Вашу Святість устійнити Його наслідника з Головою Помісної нашої Церкви, їх Блаженством Отцем Йосифом Сліпим. Наша Церква від часів Київської Митрополії була помісною, рядилася своїми законами, хоч була в орбіті візантійського патріярхату. Точніше наша Церква в минулому була помісною з власною ієрархією, соборами й синодами. Наша Церква не приймала активної участи в церковному роздорі 1054 р. Ці права нашої Київської Церкви потвердив папа Климент VIII при укладенні Берестейської Унії в 1596 р. булею «Magnus Dominus et Laudabilis». А коли Київська Митрополія, об’єднана з Римом, була насильно скасована російським урядом, то папа Пій VII булею «Іn Universalis Ecclesiae Regimine» в 1807 р. відновив Галицьку Митрополію і наділив Галицького Митрополита всіма правами Київської Митрополії. Ми хочемо, Ваша Святосте, підкреслити, що Вселенський Собор Ватиканський II схвалив Декрет про Східні Католицькі Церкви, в якому врочисто сказано «привернути Східним Церквам давні їхні права, які вони мали впродовж століть». Папа Павло VI підписав цей Декрет 21. листопада 1964 р. Введення цього Декрету в життя Папа Павло VI передав східнім патріярхам і нашому Блаженнішому Отцеві Йосифові. Отже права нашої помісної Церкви спираються на артикулах Берестейської Унії та на постановах Декрету про Східні Церкви.

Ваша Святосте, Святійший Отче, наша свята Церква на рідних землях скапує кров’ю мучеників і страждає у багряниці. З усіх наших Владик, ув’язнених атеїстичним совєтським урядом у 1945 р. і засуджено на каторжні страждання, остався у живих, дякуючи Божому Провидінні, їх Блаженство Отець Йосиф Сліпий. Їх Блаженство упродовж 18-ти річної неволі не зрадив Христової Церкви, додержав вірности Апостольському Престолові св. Петра, хоча атеїстичний уряд спокушував нашого Ісповідника Христа ради православною-патріяршою митрою і волею.

Ми усильно благаємо Вашу Святість не дозволити довше Східній Конґреґації нехтувати правами Голови Помісної нашої Церкви. Уся українська спільнота так на рідних землях, як і у вільному світі, вірить, що Ваша Святість узгіднять з їх Блаженством Отцем Йосифом справу наслідника на митрополичний престіл у Філядельфії на добро цілої Вселенської Церкви та нашої Помісної Церкви Страдниці. Спільне рішення ще більше скріпить єдність Києво-Галицької Митрополії з Престолом св. Петра.

У синівській відданості та пошані, прохаємо ласкаво благословення Вашої Святости.

Василь Качмар, /голова/
Микола Галів, /секретар/
Ярослав Пастушенко, /скарбник/
 

* * *

 

Слава Ісусу Христу!

Ню Йорк, 29. січня 1979 р.

До їх Святости, Святішого Отця Івана Павла II у Ватикані

Ваша Святосте!

Просимо вибачити, що Вас турбуємо нашим листом, яким, тільки бажаємо долучитись до великого вінка щирих побажань для Вас, Ваша Святосте, з приводу вибору Вашої Святости на Престіл св. Апостола Петра. Просимо приняти, Ваша Святосте, хоч спізнені, але не менше щирі наші побажання. Редакція журнала «Патріярхат» привітала Вашу Святість, безпосередньо після вибору на Престіл св. Петра у Римі в свойому журналі «Патріярхат», який в залучені пересилаємо.

Для нас було найбільшою приємністю і ми раділи разом з Вами, Ваша Святосте, що вперше в історії Вселенської Христової Церкви на Престіл св. Апостола Петра вибрано слов’янина — поляка у Вашій цінній Особі, Ваша Святосте. Хоч всі люди мають душу і тим самим народи, але ми глибоко переконанні, не вогнів нікому, що ментальність слов’янських народів є відмінна, більше чутлива, а подекуди навіть містична. Вибір Вашої Святости на це найбільш відповідальне місце в Христовій Церкві нам дуже близький.

Ми переконано віримо, що Ви, Ваша Святосте, будете до всієї пастви — широкої Христової Родини відноситись однаково по батьківськи. Ті, що справді потребують помочі й піддержки, відчують Вашу, Ваша Святосте, батьківську опіку. Ми також переконано віримо, що Ви, Ваша Святосте, цілком припинете ватиканську «остполітік», яка для Вселенської Христової Церкви нічого корисного не принесла, але в наслідок якої крім інших, наша Помісна Українська Католицька Церква найбільше потерпіла. Сподіємося, що наша Церква не тільки знайде у Вас, Ваша Святосте, зрозуміння, але й всесторонню піддержку.

В останньому часі Філядельфійська Митрополія в США втратила ненадійно і передчасно Митрополита Йосифа Шмондюка.

Сподіємося, що Ви, Ваша Святосте, при номінації нового митрополита будете порозуміватись з Головою нашої Помісної Церкви Патріярхом Йосифом Кардиналом Сліпим. Ми переконано віримо, що Ваша Святість знають складність і важливість цього життєвого питання для нашої Помісної Української Католицької Церкви.

Віримо, що наша щира віра до Вас, Ваша Святосте, наші щирі молитви і прохання у цій важливій хвилині для нашої Помісної Церкви, будуть Вашою Святістю належно вислухані і реалізовані.

Заносимо наші гарячі молитви до Всевишнього Господа Бога і Пречистої Діви Марії, щоб нагородили Вас, Ваша Святосте, своїми щедрими ласками, щоб Ваша Святість могли справно керувати Христовою Церквою на Славу Божу і добро всього людства.

Прохаємо Вашу Святість благословення і остаємось з синівською відданістю та любов’ю

За Редакцію журнала «ПАТРІЯРХАТ»
Микола Галів
Володимир Пушкар

Свіжий номер

2 (477) 2020 2-2020-internet-web