Навколо поїздки папи Івана Павла ІІ до Польщі архиєп. Кассаролі офіційно відвідав Варшаву

Архиєп. Кассаролі дальше діє, як міністер зовнішних справ Ватикану. В такому характері відбув поїздку до Польщі, яка тривала від 22 до 26 березня 1979 p., конферуючи з польськими комуністичними чинниками, як також прелатами польської Церкви.

«Трибуна Люду» за 23 березня 1979 р. подала, що архиєп. Кассаролі прибув до Польщі на запрошення польського міністра зовнішних справ Еміля Войташека для обговорення різних проблем в інтересі обидвох сторін. В повідомленні не було жадної згадки про кардинала Ст. Вишинського, тоді, коли Ватикан за 22 березня подав, що Папа Іван Павло II посилає архиєп. Кассаролі до Польщі на бажання польського Примаса.

Західні агенції (AFP I DPA) подали, що на летовищі у Варшаві Кассаролі привітали міністр зовнішних справ Е. Войташек, його заступник Йозеф Чирек і голова релігійних деномінацій (віровизнань) міністр. Казімєж Кароль, як також секретар польського Єпископату єп. Броніслав Добровські. Цієї деталі, яка має свою вимову не подала «Трибуна Люду». Вона подала, що пообіді 22 березня Кассаролі мав розмову з Е. Войташеком у присутності К. Чирека і К. Кароля, які репрезентували польський уряд. З сторони Ватикану польсько-мовний представник Церкви монсіньйор Юліюш Паетц. На передовій сторінці «Трибуна Люду» подала за 24 і 25 березня, що Кассаролі був принятий державними чинниками Генриком Яблонським і прем’єром Пйотром Яросевичем. Відносини між Польщею і Ватиканом були дискутовані з Яблонським. Розмови проходили в дружній атмосфері з урахуванням інтернаціональної ситуації миру і детанту і в напрямі співпраці Польщі і Ватикану. Зустріч з П. Яросевичем, під час якої були присутні К. Чирека і Казімєжа Шаблєвського проходила в атмосфері «спільної дружби і порозуміння».

Цікаво, що «Трибуна Люду» реферуючи розмови, зустрічі конференції не було згадки про приїзд до Польщі Папи Івана Павла II, (візита має тривати від 2-10 червня 1979 p.). В тому відношенні було більше акуратне комюніке комуністичного щоденника «L’Unita», за 23 березня. Там було відмічено, що в справі заплянованої візити Папи Івана Павла до Польщі вислано Кассаролі, який має узгіднити певні відносини між Ватиканом і Польщею. Кассаролі є одним з тих, що старається відсунути і відмежувати поїздку Папи Івана до Польщі від локальних полемічних проблем в справі ліття св. Станіслава, а поставити його візиту в ширшій площині, що повинно об’єктивно причинитись до миру і детанту. (Цікаве підмічення, яке має невтралізаційний характер старої політики).

Вичувається, що комуністичні чинники Варшави стараються небачити, чи не визнавати третього чинника в цих розмовах, це Католицької Церкви в Польщі. Але своєрідний трикутник таки існує.

Західні агенції в англійській мові подали, що Кассаролі також зустрічався з кард. Ст. Вишинським, як також брав участь в деяких нарадах єпископської Конференції, яка відбулась 21-22 і була продовжена до 23 березня, мабуть для того, щоби дати можливість бути на ній Кассаролі.

Ватиканське Радіо за 23 березня подало у свойому комюніке в якому сказано, що єпископи сподіваються, що широкі маси вірних будуть мати можливість взяти участь у всіх святкуваннях під час побуту Папи в Польщі. В цьому напрямі повинна допомогти повна нормалізація відносин Церкви і держави. Ще до тепер не є усталені й домовлені всі деталі візити Папи, якщо це станеться то буде вчасно подане до відома.

Єпископська Коференція також вислала телеграму до Папи в справі енцикліки. В телеграмі висловили надію, що польські державні чинники дадуть більше дозволів на побудування нових церков і будинків. «Слово Повшехне» за 24-25 березня цитує телеграму в справі дозволу для побудування більше церков і будинків. «Слово Повшехне» подає, що на протязі 30 років, побудовано в Польщі біля 1000 нових церков, біля 50 до 60 поправлено і зараз біля дев’ять будується.

«Франкфуртер Альґемайне» інформує, що розмови і нормалізація Ватикану з Польщею мають великі труднощі, хоч Ватикан підкреслює, що вони задоволені з місії Кассаролі в Польщі, що підкреслює «Осерваторе Романо».