Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Не лякайтесь, не лякайтесь, не лякайтесь

Це слово неодноразово наголошував і повторяв Папа Іван-Павло II під час свого тріюмфального і величавого побуту в США на його східньому побережжі. До речі, це слово «не лякайтесь» — одне з перших слів його знаменної книжки «Переступи поріг надії». Це слово має глибокий євангельський зміст і широке значення у релігійно-церковному житті і чи тільки?..

Ось це слово «не лякайтесь» відкриває перед нами життєвий шлях. Воно утверджує віру у нас самих, у наші сили і в Того, що прийшов на землю, щоб нас спасти, щоб нам показати дорогу нашої дочасности до того небесного, вічного життя. Ми пригадуємо з Євангелії, як після трагічної Великої П’ятниці, розп’яття Христа і Його воскресіння, коли Христос після воскресіння з’явився серед апостолів, Його першим словом було — «не лякайтесь». Цим словом Христос старався привернути віру в апостолів, яка у них після його розп’яття була сильно захитана і навіть заламалась.

Папа цим словом «не лякайтесь» бажав також підкреслити — не журіться, що погана дощова погода зустріла під час його приїзду на летунському майдані в Ньюарку, а водночас воно було звернене до всіх присутніх і всіх, що його чули, щоб не лякались перед життєвими проблемами, але з непохитною вірою ішли вперід.

Без найменшого сумніву, якби хто не дивився на приїзд Папи Івана-Павла II до США, але це був і залишився чимось надзвичайним і неповторним. Літописець запише це, як одну велику подію вселенського значення. Він приїхав до всіх, щоб сказати дуже вагоме Боже слово. Щоб це слово висловити на форумі Об’єднаних Націй в Нью-Йорку з нагоди п’ятидесятирічного ювілею ОН і заговорити до світової спільноти. Виголошена промова на форумі Об’єднаних Націй була дбайливо і всесторонньо опрацьована, яка залишила глибокий слід.

Під час побуту, до речі, дуже короткого, Папи Івана-Павла II виявилось багато цікавих і незаперечних фактів, а в першу чергу — велика присутність людей. Чи це було під час його приїзду на летунському майдані, чи на Джаєнт стадіоні у стейті Нью-Джерзі, при поганій погоді, безперервному дощі (80 тисяч осіб), чи в Центральному Парку в Нью-Йорку (125 тисяч), так само було і в Балтімор. Ця багатотисячна участь є багатомовною. Ось ця капіталістична країна, якою є США, про яку багато переконано вірять, що тут живе народ, що для них доляр є всім, що, мовляв, кожний «молиться» до доляра. Так воно не є, і це можна було побачити під час побуту Папи Івана-Павла II. Напевно, серед учасників були такі, як і прийшли тільки з цікавости, але подавляюча більшість прийшла, щоб разом з Вселенським Архиєреєм бути на Службі Божій, під час якої багато приступило до Святого Причастя. До речі, треба підкреслити, щоб бути учасником на цих торжествах, треба було мати квитки вступу, які були безплатні, але не всі могли одержати, бо було обмежене число. Було чимало таких, які бажали бути учасниками цих торжеств, але не могли одержати квитків.

Ось цей народ, який, як декому видається, поза доляром нічого іншого не визнає, що, мовляв, до цього доляра «молиться», виявив стільки глибокого почуття віри. Прийшов, щоб послухати не все приємних слів Вселенського Архиєрея Папи Івана-Павла II. Він говорив про тисячі, а може мільйони ненароджених дітей, про тих, що є бідними і бездомними, про дискримінацію народів і націй, про етнічні кровопролиття і говорив про основну і головну Божу заповідь — Любов. Папа говорив мовою правди. Він також підкреслив, що американський уряд, а це значить американський народ, все є першим, як десь станеться катастрофа, землетрус і повені чи щось подібного. Без сумніву, промови Папи Івана-Павла II залишили глибокий слід у слухачів. У словах папи відчувалась якась незбагненна Божа сила. Навіть польську колядку, яку папа заспівав, яка не мала особливого пов’язання, учасники прийняли ентузіястично.

Слід підкреслити і висловити признання господарям, а саме Римо-католицькій Церкві в Америці, а зокрема, якщо йдеться про Нью-Йорк, то Кардиналові О’Коннорові, що під технічним оглядом все грало. Можна сказати, що ввесь Нью-Йорк був на ногах. Було зроблено все можливе, щоб Папа Іван-Павло II міг зустрінутись з різними деномінаціями, яких в Нью-Йорку є багато. Треба було тільки подивляти витривалість і посвяту папи, що він для усіх мав час сказати добре слово, поговорити і все це робив під кутом Господньої благовісти «щоб усі були одно». Президент Клінтон з дружиною Гіларі приїхав на летунський майдан в Ньюарку, щоб привітати Папу Івана-Павла II та побажати йому успішного і гарного побуту в США.

Папа Іван-Павло II виявився на престолі св. Петра одним з перших папів, який пішов слідами апостолів Петра і Павла, які йшли в народ і проповідували Христову науку. Папа Іван-Павло II пішов їх слідами і своєю відданою з посвятою працею, проповідуванням Божого слова здобув собі загальне визнання серед усіх народів і релігій, як непересічної великої людини, справжнього Робітника у Божому Винограднику. Хай Всевишній Господь благословить його працю і нагородить довгим життям і кріпким здоров’ям.

М. Г.

Поділитися: