Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Несучи добрі новини з України

«Своїм теплом і розумінням українська діяспора заохочує нас, українців в Україні, до подальшої праці. Ті мости зв’язку, які налагодились впродовж нашого візиту, сьогодні, в такий нелегкий нас динамічних змін і критичного положення, надзвичайно важливі для усіх нас. Ми повинні триматися разом», — так висловився з приводу візиту до Північної Америки віце-ректор Львівської Богословської Академії о. Борис Ґудзяк.

Понад місяць ректор Львівської Богословської Академії о. Михайло Димид та віце-ректор о. Борис Ґудзяк провели у Північній Америці, відвідуючи українські парафії, наукові та освітянські організації, культурні осередки, зустрічаючись з епархіяльними священиками, представниками мирянських організацій, патріярхальним урядом, ієрархами християнських церков та прихожанами. Виступаючи з доповіддю на тему «Українське християнство напередодні третього тисячоліття: традиція, візія, провідництво», вони відвідали чимало міст Сполучених Штатів Америки та Канади, таких як: Вашінґтон, Стемфорд, Нью-Йорк, Бостон, Детройт, Чікаґо, Норт Порт, Сиракузи, Ютика, Гартфорд, Бофало, Оттава, Торонто, Ошава, Сейнт-Кетерінс, Міссісауґа та інші.

Теплі зустрічі відбулись в Науковому Товаристві ім. Шевченка в Нью-Йорку та Чікаґо, в Українському Науковому Інституті Гарвардського Університету та Інституті Східно-християнських студій ім. Митрополита Шептицького Університету Св. Павла в Оттаві, де делегацію щиро вітали о. Андрій Чировський, о. Петро Ґаладза, о. Андрій Онуферко, д-р Андрій Кравчук. Вони розповіли про розвиток цієї інституції та проблеми, що стоять перед Церквою в діяспорі.

Ректорат Академії супроводжували президент Української Католицької Освітньої Фундації проф. Джеффрі Вілс, що вже чотири роки приїздить в Україну викладати в Богословській Академії і віддає їх всі свої сили і час, а також екзекутивний директор Фундації Ілля Лабунька, який займався підготовкою цієї поїздки. В цілому Фундація прагне максимально інформувати ширшу громадськість про Академію і організовувати для неї всебічну допомогу фінансову, забезпечення книжками, стажування студентів та викладачів Академії за кордоном тощо. Минулого року за її сприяння тридцять студентів Академії стажувалося в США Канаді і Англії.

У різних містах відбулась презентація книги о. Бориса Ґудзяка «Криза й реформа: Київська митрополія, Царгородський патріярхат і ґенеза Берестейської унії», виданої у Гарвардському університеті. У ній порушено одне з найбільш дискусійних у наукових та богословських колах питань з східно-слов’янської історії, а саме — проблему інтерпретації Берестейської унії, прийнятої у 1596 році між україно-білоруськими ієрархами та папським престолом. Одна з презентацій відбулась у бібліотеці Конгресу, де українська делегація зустрілась з бібліотекарем Конгресу Джеймсом Біллінгтоном – славістом, який добре знає слов’янську історію, історію України і цікавився Львовом та діяльністю Львівської Богословської Академії. Багато допоміг в організації Юрій Добчанський, який займається україністикою в Конгресовій бібліотеці й надає консультації бібліотеці ЛБА, і сприяє налагодженню обміну інформацією.

Окрім того, отці мали кілька ділових зустрічей, зокрема, в Білому Домі з п. Мелан Вервір — керівником адміністрації Гіларі Клінтон. Рік тому, разом з першою лейді Сполучених Штатів Вервір перебувала з візитом у Львові й дуже добре його пам’ятає, зокрема відвідини собору Святого Юра, виставку про підпілля Греко-Католицької Церкви, зустріч з представниками підпільної церкви, а тому розпитувала про розвиток міста, працю мера Львова, діяльність Академії. «Ми відчули надзвичайно прихильне ставлення, бажання допомогти і співпраці», — зазначає о. Борис Ґудзяк.

Плідними були зустрічі з духовенством, зокрема, з нью-йоркським архиєпископом Римо-Католицької Церкви Джаном кардиналом О’Конором, чікаґським архиєпископом Римо-Католицької Церкви кардиналом Френсісом Джорджем, владиками Василем Лостеном, Ізидором Борецьким, Корнелієм Пасічним, а також Миколою Галівим — головним редактором журналу «Патріярхат», професором Василем Маркусем — головним редактором «Енциклопедії Української Діяспори» та представниками Українського Патріярхального Світового Об’єднання Василем Колодчином (Голова), Ромою Гайдою (Бриджпорт), Олександром Пришляком (Гартфорд), о. диякон Ю. Малаховський і Оксаною Бережницькою (Бофало).

«Нас надзвичайно тепло і приязно вітали в кожній парафії, — говорить о. Борис Ґудзяк.

Сьогодні українська діяспора чує мало доброго про реалії України — це і розладнаність політичної системи, і суспільні проблеми, тому будь-яку добру новину з України сприймали з великою радістю. Ми зустрічалися також з багатьма неукраїнцями — церковними лідерами, науковцями — і знайшли серед них велике розуміння».

Справді, велике зацікавлення виявили до української делегації і неукраїнці — представники церковної ієрархії, духовенства та мирянських організацій, просто усі ті, хто так чи інакше зацікавився такою державою як Україна, українською церквою, яка в столітті, що минає, виявила особливу форму свідчення, приклад звитяги, жертвенності й сили духу. Одним з важливих висновків з цього візиту стало розуміння того, що Львівська Богословська Академія цікавить багатьох людей, які не мають українського походження. Україна та її доля в XX столітті, особливе свідчення Греко-Католицької Церкви — це те, що промовляє до сердець неукраїнців різних конфесій. Теплі зустрічі української делегації з Римо-Католицькими кардиналами стали підтвердженням цього. Джан кардинал О’Конор обіцяв сприяти розвитку Академії і виявив бажання її відвідати. Кардинал Френсіс Джордж віддавна цікавиться Україною, він виявив добру обізнаність з міжконфесійним станом на її теренах і написав відкритого листа, інформуючи десятки тисяч католицьких активістів-мирян про Львівську Богословську Академію, УГКЦ і Україну в цілому та закликаючи американське суспільство допомогти їй. Таким чином, поширенню інформації про Україну сприяє один з найбільших авторитетів Римо-Католицької Церкви в Сполучених Штатах. Оскільки Кардинал збирається до поїздки у Царгород, його дуже зацікавила книжка о. Бориса Ґудзяка, з якою він плянує ознайомитись до своєї поїздки.

У своїй доповіді ректор Львівської Богословської Академії о. Михайло Димид розповів про діяльність цієї інституції, історичне тло її створення, сучасний стан богословської освіти в пострадянській Україні, сповістив про міжнародну акредитацію Академії, надану їй Конгрегацією Католицької Освіти в Римі й наголосив на важливості цієї події для усього українства.

«Завдяки Львівській Богословській Академії, за визнанням як своїх, так і чужих, українська наука, і не лише богословська, зробила великий крок вперед, і це історичний момент. Вже п’ять років Академія успішно діє для України завдяки трудам багатьох людей і різної фінансової допомоги добродіїв з діяспори, імена яких будуть назавжди закарбовані в історії українського богослов’я та державотворення», — зазначив у своїй доповіді о. Михайло Димид, висловлюючи щиру подяку жертводавцям Львівської Богословської Академії.

Отець Борис Ґудзяк відвідав своє рідне місто Сиракузи, де відправив Службу Божу в парафії Св. Івана Хрестителя. Тепла зустріч відбулась з українською громадою Детройту та низкою інших місць.

Побачити зблизька життя семінаристів, молодих людей, що присвятили своє життя служінню Богові, розповісти про їхніх українських ровесників — студентів Академії, було завданням відвідин семінарій у Стемфорді та Оттаві.

«Нашою метою було відвідати українців за межами України і розповісти про себе, — зазначив о. Михайло. — Ми наблизились до діяспори. Перебуваючи на українських парафіях, ми відчули, і хотіли б, щоб це відчули і там, що Львівська Богословська Академія — це інституція не лише для України, але і для діяспори. Саме це і повинен виявити подальший зріст Академії. Ми дуже задоволені цим візитом і у вересні плянуємо підготувати поїздку, яка репрезентувала б Львівську Богословську Академію у більш розширеному складі — викладачі, студенти, які відвідають українські громади, несучи їм добрі новини з України».

Сьогодні вкрай необхідним є створення спеціяльних діяспорних програм – культурних та навчальних, які обіймали б невеликі осередки, адже люди прагнуть живого спілкування, обміну досвідом, враженнями. І свій внесок у розробку і втілення таких програм може внести Львівська Богословська Академія — заклад, що покликаний формувати змістово нове покоління українства, яке нестиме світло Христової науки, гідно презентуючи себе і свою країну в світі.

Олена Артемчук, Львів

Поділитися: