Огайський деканат в Пармі вшанував Патріярха Йосифа

Клівленд був одним з перших осередків, що виявився беззастережним звеличником діяльности звільненого з сибірської каторги Галицького Митрополита, Ісповідника віри Йосифа. Про те, назвати б чудесне, звільнення клівлендське громадянство довідалося в неділю 10 березня 1963 р. на загальних зборах т-ва «Рідна школа» від його голови Костя Мельника,— і зразу більшість його стала відданими й жертвенними послідовниками свого великого сина Теребовельської Землі, в якому відчула Божого післанця для терплячого українського народу.

Від травня 1965 р. в нашому місті старанням відділу Патріярхального т-ва або Комітету оборони мови і традицій, відбулося дуже багато зібрань, доповідей, освідомних і протестних акцій, переведено збірки, відбуто один бенкет і кілька концертів на пошану Глави Помісної Церкви, Блаженнішого Йосифа.

По довгих стараннях членів наших товариств, поборовши всі перепони, Блаженніший Патріярх Йосиф зміг відвідати нашу громаду 15-17 травня 1973 р. та бути нашим дорогим гостем у північнім Огайо та в місті Клівленді, що його посадник Ралф Перк приймав і гостив як голову держави. Вдруге Блаженніший Патріярх прибув до нас 14-15 жовтня 1976 р. і посвятив будову нової парафії Покрова Пресв. Богородиці в Пармі. З тих обох нагод залишились незабутніми спогади і гарні місцеві пам’яткові видання.

90-ліття Патріярха Йосифа дало нам чергову нагоду висловити йому нашу любов і вдячність. На зарядження Митрополита парохи відправили в неділю 21 лютого благодарственні Літургії та перевели в церквах спеціяльні збірки на Дар Любови для Патріярха Йосифа. Обидві радіопередачі: студентська та громадська, а також радіопрограма «Публічної служби» присвятили Патріярхові Йосифові окремі радіопрограми.

Завершенням святкувань дев’ятдесятріччя уродин була святкова академія, що відбулась в неділю 28 березня у великім Святопокровськім Осередку в Пармі, заходами Церковно-Громадського Комітету.

Святкування запляновано і переведено під моттом «Великий Клівленд і Огайський Деканат у поклоні Блаженнішому Патріярхові Йосифові у 90р. життя і 65р.священства» та відповідно до нього укладено програму й підібрано виконавців та декоровано сцену. До участи у святкуванні Комітет запросив братів із Закарпаття, приналежних до єпархії в Пармі за посередництвом їх Владики Преосв. Еміля і всіх 12 парохів у районі. Також вечірний щоденник Клівленд Прес у колюмні ред. Елеонори Прек у числі з 24 березня поінформував американців про цю урочистість та надрукував деякі дані з біографії і світлину Патріярха Йосифа.

Академію відкрив декан і голова ЦГК о. шамб. М. Федорович та віддав поклін Блаженнішому Ювілятові від Огайського Деканату. Його красномовні й щирі слова любови і вдячности надали змісту дальшій програмі, в якій звеличено «борця за слушні права Української Церкви і за єдність Церкви й народу», світоча українського народу і Вселенської Церкви.

З’єднані хори парафій: Покрови, св. Йосафата, св. Марії і св. ап. Петра і Павла та хору «Дніпро» відспівали під дириґентурою Євгена Крука «Отче Наш» і Многоліття Патріярхові, а діловий заступник голови, д-р Б. Футей, прочитав листа з благословенням від Блаженнішого Патріярха Йосифа і від митроп. Стефана та Проклямацію посадника міста Юрія Войновича, якою проголосив він неділю 28 березня 1982 «Днем Кардинала Йосифа Сліпого у Клівленді».

В довшому листі з 21 березня Блаженніший Патріярх написав до Комітету таке: «Хай цей святковий день буде днем глибокої і молитовної призадуми над долею нашої Церкви в цім бурхливім двадцятім столітті. Повне воно було наших терпінь, переслідувань, частинної руїни, але Бог благословив нас серед тих хрестів і геройськими вчинками наших Владик, священиків і вірних, що засвідчили ісповідництвом і готовністю на жертву за Христа і Божі права в світі. Серед боротьби багато ми здобули. Все те разом є важним забезпеченням нашої майбутньости, коли прийдеться нам наново будувати Христове Царство на нашій вільній землі. До цього нам треба готовитись всіми силами, не очікуючи ласк від нікого, а тільки від милосердного Бога».

Від наймолодшого покоління виступили діти З-ої і 4-ої кляс Школи Українознавства т-ва «Рідна Школа» та віршами й співом вшанували Ювілята та кожен з них поклав квітку у вазу перед портретом Патріярха.

Головною метою академії було підкреслити заслуги Митрополита Йосифа, Патріярха Помісної Церкви. Отець д-р Ізидор Нагаєвський у своїй цікавій змістом і формою промові змалював діяльність Блаженнішого Отця Йосифа для нашої Церкви.

Хор парафії св. Андрія під дир. Михайла Кнапа, виконав «Богородице Діво» і «Величає душа моя Господа» із сольом Олени Хміляк. Христина Сушків деклямувала вірш «Патріярхові в альбом» Богдана Стефанишина і дир. Генріх Штайнгаґен деклямував «Глава і Патріярх» Євгена Крименка, а відомий скрипаль д-р Ярополк Ласовський, професор Стейтового Університету в Кларіон, Па. при акомпаньяменті своєї доньки Оксани грав по одному творові Й. Брамса, В. Барвінського і М. Лисенка. Їх виконання завжди приносить їм велике признання, а слухачам — насолоду.

Виготовлену Комітетом 12-сторінкову «Грамоту«, тобто «Ювілейний поклін Блаженнішому Патріярхові Йосифові від українців великого Клівленду і Огайського Деканату» відчитав інж. Іван Фур. У цьому привітанні підписані священики, монахині, члени Комітету і 68-ох організацій виявляють іменем цього району «поновно спільно і публічно свою вдячність і любов улюбленому Архипастиреві» — «та в покорі просять благословення на дальшу релігійну й народню працю для збереження нащадків українського роду для Матері Церкви і для рідного народу». Цю Грамоту зараз вже вислано до Блаженнішого Патріярха Йосифа в Римі.

Цю вдалу, належно приготовану й переведену академію виконувало 98 осіб. Академію, на якій були присутні понад 600 осіб, закінчено піснею «Владико неба і землі», «Молитвою за Патріярха» та «Боже великий, Творче всесильний», що їх виконав хор під дир. Євгена Садовського (із солями Юрія Оришкевича і Володимира Боднара) при фортепіяновому супроводі Зірки Шокалюк.

Степан Кікта

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Свіжий номер

2 (477) 2020 2-2020-internet-web