Отець Іван Негребецький: «намагався інших запалити до праці заради загального добра»

Окремою сторінкою життя отця Негребецького стала його публіцистична і видавнича діяльність. Він був автором численних і різнопланових публікацій у авторитетному часописі «Діло». Своїми статтями священник пробуджував українство до нового життя. Приміром, у роботі «Руска політика опортунізму перед лицем христіяньскої морали» від 16 травня 1894 року журився долею тих українців, що опинилися на «мазурах» і в часі так званої політики опортунізму не могли повноцінно почуватися «русинами» та практикувати свій обряд, терплячи кпини поляків. Автор статті декларує, що стає на захист національних і релігійних потреб знедолених. У тому ж «Ділі» була опублікована його критична стаття з приводу вбивства сином одного місцевого аристократа священника Ардана. Цим матеріалом отець Негребецький викликав неприязнь польського духовенства… В іншому матеріалі, «Товариство взаїмних убезпечень «Днїстер» від 25 червня 1892 року, він пропагував необхідність страхування майна «русинів» від частих пожеж.

Не менш важливою темою та одною зі справ життя стало для отця Негребецького заснування часопису для духовенства та інтелігенції. В «Ділі», у статті «Про потребу независимої часописи для інтересів рускої церкви і єї клира» від 26 лютого 1890 року, адміністратор парафії у Заліссі наголошував, що попри наявність переважно інформаційних часописів про Церкву наші суспільні кола спраглі періодичного видання, яке відображало б потреби греко-католицького духовенства. Основне завдання такого друкованого органу отець Іван вбачав у захисті прав духовенства на територіях, де служив як священник. Душпастир закликав у майбутньому не шкодувати фондів на таке видання і сам приступив до втілення гасел у життя. В 1897 році він заснував у Перемишлі місячник «Прапор», адресований українському греко-католицькому духовенству. Редактором видання став громадський діяч, адвокат Теофіл Кормош. У Прапорі» було приділено чимало уваги завданням та обов’язкам священства в церковній та суспільно-політичній сферах. Цей часопис активізував працю українського духовенства, але деякі церковні кола не сприйняли відповідні ідеї. Наслідком стало те, що в 1900 році отець Негребецький перестав його видавати.

Повністю матеріал читайте у друкованій версії журналу

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Свіжий номер

2 (477) 2020 2-2020-internet-web