Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Пам’ятаймо про цьогорічні ювілеї УКЦеркви і Патріярха Йосифа

Цього року, від 20-24 вересня, в Римі будуть відзначені три важливого значення ювілеї, які заслуговують на особливу увагу:

1. Відзначення 50 річчя синоду українських єпископів під проводом Слуги Божого Митрополита Андрея Шептицького, що відбувся 21-29 жовтня 1929

2. Відзначення 40-річчя єпископської хіротонії Блаженнішого Патріярха Йосифа, що відбулось 22 грудня 1939 р. і

3. 10 річчя посвячення собору Святої Софії в Римі.

З приводу цих трьох ювілеїв на вересень ц.р. року заповіджені нашими владиками на чолі з Патріярхом Йосифом величаві святкування в Римі. Ювілейні святкування в Римі відбудуться у рамках заплянованих святкувань тисячоріччя хрещення Руси-України. Цим небуденним відзначенням будуть зроблені перші підготовчі кроки до величного відзначення хрещення Руси-України. Тут насуваються такі знаменні євангельські слова: «Блаженні ваші очі, що бачать і ваші уші, що чують. Бо кажу вам, що багато пророків і праведників бажали бачити те, що ви бачите і не бачили, чути те, що ви чуєте і не чули». (Мат. 13:16). Парафразуючи ці правдиві і святі євангельські слова можна сказати, що не одні перед нами і не одні після нас бажали б бути безпосередніми свідками цих величних ювілейних святкувань в Римі та почути Світоча Вселенської Христової Церкви Патріярха Йосифа, але їм не було дано цієї можливості, яка перед нами стоїть відкритою. Тому не пожаліймо троха труду і троха гроша та постараймось, якнайбільш численно прибути до Риму і бути безпосередніми свідками на цих історичного значення святкуваннях.

Під час цих святкувань будуть відпорошені історичні факти нашої історії Церкви, творцем якої був наш незабутній Слуга Божий Митрополит Андрей.

Зокрема пригадаймо собі той складний час в якому приходилось діяти та керувати Церквою нашому Митрополитові Андреєві. Властиво будемо відзначати і заразом відкривати самі для себе факти історії нашої Церкви, себто синод українських єпископів, який відбувся під проводом Митрополита Андрея 50 років тому, в жовтні 1929 р. в тому самому Вічному Місті — Римі. Та при цій святочній лагоді помолимось за прославу нашого Слуги Божого Андрея.

Приїхати і скласти доземний поклін нашому Патріярхові Йосифові, який подивугідно 40 років держить владичий жезл Помісної УКЦеркви. Пригадаймо собі цю обставину, як в 1939 р. о. д-р Йосиф Сліпий був тайно висвячений у митрополичій каплиці. Святителем був Митрополит Андрей, а співсвятителями Владика Н. Будка і Владика М. Чарнецький. Сталось це без розголосу без парад. Тоді Блаженніший Йосиф прийняв на себе не почесті й гонори, але відповідальність й обов’язки, які Блаженніший Йосиф гідно сповнив.

Це був шлях встелений терниною, по якому приходилось не легко ступати. Треба було мати силу волі, витривалість й терпеливість, щоби вдержатись на горизонті, мало цього, але задержати гідність владики. Блаженнішому Йосифові не приходилось багато легше стояти в кермі Помісної УКЦеркви на волі, в діяспорі. Тут були труднощі й перешкоди з різних сторін чужих і своїх. Блаженніший Йосиф видержав. Завдяки посвяті й відданості Блаженнішого Йосифа наша Церква в діяспорі обновилась і зробила поворот допрадідних прав та традицій. Сьогодні наша Церква живе повним життям. Треба визнати, що ми сучасники не маємо потрібної перспективи, щоби могти зробити й дати всесторонню, правильну оцінку. Для цього потрібно часу. Тому ми повинні з приводу згаданих ювілеїв взяти участь у святкуваннях та виявити нашу солідарність та вдячність, а це матиме також свою вимову, так для нас внутрі, як також на зовні. Важливість цих святкувань повністю заслуговують на повну піддержку. Тому ми повинні взяти численну участь у святкуваннях в Римі.

На святкування є передбачена відповідна програма від Архиєрейської св. Літургії всіх владик з Блаженнішим Йосифом на чолі починаючи, що є найголовніше, святочним концертом і евентуальною авдієнцією у Папи Івана Павла II кінчаючи. У святкуваннях буде заступлена ціла українська діяспора.

Для утвердження ювілейних святкувань у вересні 1979 року заходами Українського Патріярхального Світового Об’єднання вже є приготована, з окремою присвятою «Ювілейна стрічка», яку випрацював наш відомий меценат Патріяршого Фонду і ентузіаст Патріярхального руху, заходами якого вже появилось багато різних пропам’ятних стрічок, поштових марок і жетонів д-р Роман Смик. Він приготовив з присвятою жертви при співпраці також відданого патріярхальному русі мистця Завадовича. Зразки цих пропам’ятних стрічки і жетону містимо побіч. Віримо, що наші миряни набудуть їх і запишуть собі, як пам’ятки історичних подій нашої Церкви, що відбудуться в Римі у вересні 1979.

Постараймось кожний з окрема і всі разом, щоби ці наші історичні ювілейні святкування випали найбільше достойно, гідно й величаво. Хай це буде наш вияв на скільки ми є спроможні. Ніхто серед нас не може бути байдужим до надходячих ювілейних святкувань, що відбудуться у вересні ц.р. у столиці Вселенської Католицької Церкви — Римі. Скажім собі — до побачення в Римі.

Поділитися: