Патріархальне свято в Озон-Парку, Н.-Й.

Неділя 19 лютого 1984 р. надовго залишиться в пам’яті українських мешканців Озон-Парку, Н.-Й. Громада відзначила 92-річчя їх Блаженства, Патріярха Йосифа, а рівночасно і 21-річчя побуту на волі, між своєю паствою, розсіяною по цілому світі. 92 роки по відбутій 18-ти річній каторзі на Сибірі — це неабиякий час, лише Божа воля хотіла того, що ми вже 21 рік втішаємося Його опікою аж досьогодні і сподіваємось, що з ним відсвяткуємо 1000-ліття християнства на Україні. Благодарственну Літургію в наміренні Ювілята відправив наш парох о. крилошанин Любомир Мудрий. Літургію закінчено многолітствієм для дорогого Ювілята. Зараз по Службі Божій заходом місцевого Патріярхального Відділу відбулась святочна академія в честь дорогого Ювілята. Місцевий хор під орудою проф. Т. Білостоцького відспівав дві пісні: «Як сильний славний» — Д. Бортнянського та «Молитву за Патріярха» — І. Недільського. Академію відкрив заступник голови т-ва М. Білейчук, привітавши о. Л. Мудрого, представників місцевих організацій та всіх присутніх, що прийшли віддати пошану Патріярхові Йосифові. Пригадав зібраним той пам’ятний 1963 рік, коли Блаженніший з’явився серед нас. Також відмітив великий вклад Патріярха для нашої Церкви і народу. Молитву за Патріярха продеклямували Зоряна і Софія Крупки, «Привіт Патріярхові» виголосила знана нашій громаді В. Палчинська.

Головною точкою програми була доповідь про життя і діяльність Патріярха Йосифа, яку виголосив голова місцевого Відділу Патріярхального Т-ва Роман Крупка. Його доповідь не була довга, дуже добре опрацьована і добре виголошена. Доповідач дуже докладно опрацював часи Блаженнішого як ректора львівської теології та як найбільше довіреного співпрацівника Блаженнішого Митрополита Андрея, опісля його наслідника на львівському престолі. Почерез тернистий шлях в’язня радянських концтаборів, чудесного звільнення та прибуття у вільний світ, де знову, хоч і знесилений, міг посвятитися для Церкви і свого стада, розсіяного по цілому світі. Його праця на протязі 21 літ у Римі дала дуже обильні плоди. Його виступ перед зібраними отцями на Ватиканському Соборі II в обороні нашої Церкви був такий переконливий, що ось вперше Його вітали довготривалими оплесками та поставанням з місць. І тут Він вперше висунув пропозицію признати нашій Церкві належний їй Патріярхат. Історія нашої Церкви запише Блаженнішого Патріярха Йосифа золотими буквами в своїх аналах. Патріярх Йосиф є гідним наслідником князя нашої Церкви, Блаженнішого Митрополита Андрея. Закінчуючи свою доповідь, доповідач сказав, що відзначенням 92-річчя Патріярха Йосифа наша Церква і народ прямують в майбутність з Його духа печаттю.

Поезію власного монтажу п.н. «Наш Патріярх» вдало продеклямував М. Вітенко.

Програму закінчив церковний хор піснею Р. Купчинського «Боже, вислухай благання», до якої долучились усі присутні. Гарно прибрану залю відповідно до хвилі належить завдячувати господарському референтові М. Новосадові.

В. З.