Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Патріарші надбання і Патріарший Фонд

На цю тему доповідав в Нью Йорку, 5 березня 1978 р. о. мітрат Іван Музичка. Доповідь, що відбулась заходами Т-ва Свята Софія — Комітету Патріяршого Фонду відкрив голова того ж фонду д-р Роман Осінчук, представивши присутнім гостя з Риму о. мітрата д-ра Івана Музичку. Т-во Свята Софія запросило о. Ів. Музичку з доповіддю на цю тему, з якою доповідач виступив й в інших осередках українського поселення, тут в США і в такий спосіб зактуалізував проблему Патріяршого Фонду серед нашої громади.

Якщо ж ідеться про представлення цілої проблеми, себто патріярших надбань і Патріяршого Фонду то доповідач це зробив вдало. Доповідач не тільки розказав самі факти про патріярші надбання, але поруч цього підкреслив їх функційне значення в наш час, а ще більше у перспективі на майбутнє. Подав широке тло цих питань так, що присутні на залі побачили, яке це має важливе значення. Наголосив, що кожна річ, яка хоче жити, хоче існувати і розвиватись мусить бути в якійсь формі плекана, піддержувана, бо в іншому випадку зникне з лиця землі або сама по собі занидіє. Так само мається справа з патріяршими надбаннями. Щоби вони не заниділи, але росли й розвивались потребують повсякчасної опіки — піддержки, бо без цього не може існувати ні Український Католицький Університет ім.: св. Климентія, ні музей, ні Свята Софія, ні патріярший двір і т.д. Все це потребує піддержки — кажучи на простій мові фінансової допомоги. Ця фінансова допомога не може бути одноразова, але повинна бути постійна і безперебійна. Це може статись тоді, коли збереться відповідна сума грошей з відсотків якої можна б було все це вдержувати й розвивати. При цьому слід взяти до уваги, що всі ці надбання, які постепенно основував Патріярх Йосиф не приходили легко. Вони вимагали багато праці й зусиль. Це створено для того, щоби в різних аспектах дати повну й основну піддержку нашій Помісній УКЦеркві, щоби зберегти її спадщину, бо багато з цього вже затратилось на протязі довгих років, багато знищили наші вороги, тому треба хоч зберегти те, що ще осталось і є ще можливе до збереження, це і ніщо іншого мав на увазі й меті Патріярх Йосиф, коли основував ці неоцінені вартості-надбання. Тепер вже буде залежати, чи ми всі разом зуміємо все це вдержати на рівні та ще більше поглибити і розгорнути ці надбання. Без цього трудно буде говорити про перспективи майбутнього нашої Помісної УКЦеркви.

Після доповіді присутні ставили низку питань на які доповідач давав вичерпні й вдалі відповіді. Слід завважити, що питання до доповідача не заторкували проблем, які порушував у доповіді о. Ів. Музичка, але торкались подій навколо нашої Церкви в Великій Британії та ситуації нашої Церкви в загальному і фактичне наставлення Ватикану до неї. Це був показчик, що миряни таки слідкують за подіями навколо нашої Церкви і ці справи для них не є бай­дужими. Вичерпні відповіді доповідача задовільняли присутніх. Керуючий вечером д-р Р. Осінчук щиро подякував за цікаву доповідь о. Іванові Музичці, а учасникам за участь. Вечір закрито спільною молитвою.

М. Г.

Поділитися: