Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Патріярх Йосиф своєю участю вшанував ювілей Української Колегії у Римі

Власна кореспонденція

Заходами ректора Української Папської Колегії св. Йосафата при Джіянікольо в Римі, о. Софрона Мудрого, ЧСВВ, відбулись ювілейні святкування 85-річчя від заснування Колегії і 50-річчя перебування у сучасному приміщенні при Джіянікольо, які тривали від 10-12 листопада 1982 р. На святкування прибули українські владики, як також владики Карпато-руської Церкви і багато священиків — вихованців семінарії. Величаві святкування розпочато 10 листопада 1982 р. архиєрейським Молебнем до св. Йосафата, який відправив Владика Коадьютор Мирослав Любачівський в сослуженні митрополитів: Владики Максима Германюка з Вінніпегу, Владики Степана Сулика з Філядельфії, Владики Степана Коціска з Пітсбурґу, архиєп. Мирослава Марусина — Рим, єпископів: Владики Андрія Сапеляка з Арґентіни, Владики Василя Лостена з Стемфорду, Владики Єроніма Химія з Вестмінстер, Канада, екзарха А. Горняка з Англії, о. ректора С. Мудрого при співучасті понад 20 священиків. Між запрошеними гостями були: кард. Владислав Рубін, сучасний префект Священної Конгрегації для Східніх Церков і два попередні префекти кард. Фюрстенберґ і кард. Філіпе, кард. Россі і кард. Ґантін.

Після архиєрейського Молебеня відбулась мистецька частина — концерт, який започаткував хор студентів Колегії піснею «Пісню слави заспіваймо». Семінарист А. Продивус виконав сольо «Месія», речитатив і арія Й. Ф. Генделя, а також «Владико неба і землі» з опери «Запорожець за Дунаєм». Ректор Української Папської Колегії, о. Софрон Мудрий, виголосив коротке вдумливе слово в італійській мові, що в ньому підкреслив вагоме значення Української Папської Колегії у вихованні нових носіїв Божого слова — священиків. Хор Василіянської обителі в Римі виконав дві пісні: «Славна Приснодіво» і «Слава-Єдинородний» — Бортнянського. Привітальне слово виголосив протоархимандрит о. Ізидор Патрило, ЧСВВ, в якому підкреслив великий вклад Василіянського Чину для Української Папської Колегії, отці якого на протязі 79 років керують колегією.

Хор Сестер-Служебниць під дириґентурою Тетяни Ари-Шуфлин виконав дві церковні пісні: «До Йосафата нині» і «Маріє Діво, благословенна». Соліст диякон Роман Чолій виконав твір Ґ. Пуньяні-Крайслера. Довше слово від імени студентів колегії виголосив о. Ю. Джуджар, який спочатку навів слова св. Йосафата. В дальшому зупинився над вкладом, який дала колегія студентам, підготовляючи їх до праці і закріплюючи в них тверді основи українського обряду. В заключенні дякував отцям-професорам, попереднім і зокрема сучасному ректорові о. Софронові Мудрому за його дбайливе і батьківське піклування студентами. Після цього хор Малої Семінарії, що міститься в сусідстві з Українським Католицьким Університетом, виконав пісню «Мадонна моя» — слова і обробка о. С. Небесняка. Також учасники Малої Семінарії виконали танки «Запорожець» і «Чумак».

Солістка Тетяна Ара-Шуфлин виконала дві пісні: «Богородице Діво» — Ріґіні і «Люблю тебе, Україно» — Анатольського. Обидві пісні виконала з глибоким почуттям, настроєво і мелодійно. Заключне слово італійською мовою виголосив префект Східньої Конгрегації кард. В. Рубін. Мистецьку частину святкувань закінчено молитвою «Боже Великий».

У четвер, 11 листопада 1982 р. у базиліці св. ап. Петра в Римі при гробі св. Йосафата відбулася архиєрейська Свята Літургія, яку відправив Владика Мирослав Марусин, а співслужителями були вищезгадані всі владики, за винятком Владики Мирослава Любачівського, який був відсутній. Співслужило біля 33 священиків, протоігумен о. Ізидор Патрило, ЧСВВ, і ректор о. С. Мудрий. В Службі Божій взяла участь українська громада в Римі. Владика Мирослав виголосив дбайливо опрацьовану проповідь. Подав історичне тло, на якому народжувався український церковний виховно-вишкільний осередок в центрі християнства в Римі. Сьогодні відзначено 85 років з дня постання Української Папської Колегії, що була заснована в 1897 р. при храмі Пресвятої Богородиці, чудотворної Жировицької Богоматері та святих Сергія і Вакха, при П’яцца Мадонна деї Монті, 3 (сьогодні це є Патріярший Двір). Це був головний осередок Української Католицької Церкви в Римі. Тут часто бував Слуга Божий Митрополит Андрей, такі визначні українські історики, як професори Михайло Грушевський, Томашівський, Малиновський, Щербаківський й інші.

Осередок на Мадонна деї Монті має свою історію. Коли приміщення на Мадонна деї Монті виявились замалі для наших цілей, тоді наша ієрархія звернулась з проханням до Папи Пія XI, щоб він дав згоду і благословення на нову будову для семінарії. Проханя було здійснене, і на протязі кількох років був побудований будинок при Джіянікольо для Української Папської Колегії, а 12 травня 1932 року Священна Конгрегація для Східніх Церков передала ключ настоятелям семінарії. Папа Пій XI при відкритті у своїй промові говорив: «щоб ми всі, його дорогі діти, не були в Римі тільки гістьми і чужинцями, але мали свою власну хату…». Отже, з того часу по сьогодні минуло вже 50 років, і за цей час вийшло немало наших відданих священиків. Владика Мирослав підкреслив, що Українська Папська Колегія за 85 років дала не менше як 256 священиків, в тому 12 архиєреїв.

У вечірніх годинах того ж самого дня відбулась Велика Вечірня, а після Вечірні — спільна вечеря, під час якої мав слово ректор колегії о. Софрон Мудрий. У п’ятницю 12 листопада 1982 р. була відправлена архиєрейська Служба Божа у семінарійній каплиці при Джіянікольо. У пообідніх годинах того ж дня були передбачені відвідини Папи Івана Павла 11,але, як довідуємось з певних джерел, то папа нічого не знав, що має бути на святкуваннях, і також нічого не знав, що його участь була відкликана. На заключення святкувань 12 листопада був відправлений Молебень, на який прибув Патріярх Йосиф у асисті о. Петра Стецюка. Патріярх Йосиф прочитав щиросердечні побажання з нагоди радісного ювілею . В загальному святкування пройшли достойно і величаво.

Поділитися: