Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Патріярх Йосиф у Голландії

Від 19 до 22 листопада 1976, гостював у Голляндії патріярх ПУКЦ — Блаженніший Йосиф.

З найбільшим ентузіязмом вітали великого ісповідника віри понад 200 вірних ПУКЦ з Голляндії, Бельгії і Франції, які спонтанно прибули у проводі свого духовенства і представників громадських і молодіжних організацій. Від імені католиків Голляндії вітали патріярха ПУЩ — примас Голляндії кардинал Віллебрандс і почесний президент Апостоляту з’єднання — о. митрат Сміт. Славний Утрехтський хор, його основник і дириґент — проф. д-р М. Антонович зробили на честь Блаженнішого патріярха Йосифа прийняття.

Несподіваний приїзд

Несподівано прийшла телефонічна вістка, що в п’ятницю, 19 листопада 1976 в переїзді з Канади до Німеччини задержиться коротко в Голляндії патріярх Йосиф. З уваги на ранню годину не можна було вітати Найдостойнішого гостя великою громадою, тому на зустріч вийшла делегація вірних ПУКЦ, Об’єднання українців у Голляндії і Утрехтського Візантійського хору.

При виході з літака привітав їх Блаженство на голляндській землі д-р О. Кушпета і представник секретаря примаса Голляндії о. Берентсена і душпастиря ПУКЦ о. д-ра Алла. Д-р О. Кушпета сказав:

Ваше Блаженство,

Від імені вірних ПУКЦ, Об’єднання українців у Голляндії і тут присутньої делегації маю шану привітати Вас і подякувати Вам за Ваші відвідини.

Для нас усіх є великою честю зустрічати Вас, як патріярха Помісної Української Католицької Церкви. Ми вдячні і горді мати між нами великого ісповідника за Церкву і нарід. Ваш приїзд до Голляндії кріпіть нас морально і наснажує в боротьбі за привернення основних людських прав для українського народу і запевнення йому рівноправного місця у вільних народів колі.

Ваше Блаженство уособлює український екуменізм, гуманність, шляхетність і мудрість нашого народу. Ваше Блаженство — це світлий приклад, якими повинні бути провідники Церкви і народу. Не диво, що народ наш, нерозривною частиною якого є наша скромна громада у Голляндії, з любов’ю і беззастережним довір’ям стоїть за Вами, і що Вас так високо цінять і шанують найвищі представники Заходу, доказом чого є недавні Ваші зустрічі з президентом ЗСА — Фордом і прем’єром Канади — П’єром Трудо.

На кінець хай буде мені вільно запевнити Вас, Блаженніший патріярше, про нашу синівську відданість, побажати многая, многая літа і просити про благословення.

Прадставниця голландської літунської лінії привітала патріярха від дирекції летовища Схіплог і сальону для найвищих особистостей («ВІП рум»).

Коли Блаженніший патріярх переступив поріг приймальні, 14-членна делегація Утрехтського Візантійського хору на чолі з проф. д-ром М. Антоновичем зустріла його величавим «Буде ім’я Господнє», а 13-літня Мирослава Антонович гарно привітала і «в доказ любови вірних ПУКЦ і української громади» передала китицю червоних троянд. Хор відспівав «Многая літа».

Блаженніший патріярх подякував за милу зустріч і сказав хористам, що він вступив до Голляндії, щоб при цій нагоді відзначити 25-ліття їх славного Візантійського хору, якого пісні лунають по всіх континентах і аж до неба.

Хоч патріярх і його вірний та відданий секретар о. д-р Дацько були перевтомлені далекою дорогою, то все ж таки мали присутні нагоду розмовляти з головою ПУКЦ. Зокрема з великою увагою вислухав патріярх Йосиф голову Центрального Патріярхального К-ту ПУКЦ у Великій Брітанії інж. Кудлика.

Після зустрічі від’їхав патріярх до палати примаса Голландської Католицької Церкви в Утрехті.

Св. Літургія в катедрі примаса

Блискавкою розлетілася новина, що в неділю, 22.11.1976 год. 17.00, в катедрі примаса Голландії буде патріярша св. Літургія.

Вже в 16-ій год. почала наповнятися урочисто прибрана квітами архиєпископська катедра. Автами і автобусами приїхало понад 200 вірних. В переважаючій більшості були це українці з Бельгії, хоч не бракувало українських патріотів з Голландії і Франції. Численно була заступлена молодь, а деякі матері взяли зі собою навіть немовлят. Словом, хто лише почув, залишив все, забрав всіх рідних і прибув, щоб засвідчити відданість і любов великому ісповідникові віри і одержати патріярше благословення. Прибули також численно голландці — так, що около 500 людей взали участь в першій патріяршій св. Літургії на голландській землі.

Коли під чудовий спів Візантійського хору під дир. проф. М. Антоновича прийшов до св. престолу Блаженніший із своїми співслужителями о. митр. Смітом, о. Котом, о. Нарожняком, о. Когутом і о. дияконом Гайдамахою, — примас Голландії кардинал Віллебрандс привітав Блаженнішого, підкресливши, що він радо вітає Блеженнішого в своїй катедрі і гостить в своїй хаті. Він пригадав, що Римокат. Церква відзначує якраз свято Христа, в імені якого всі владики провадять Христову Церкву. Наприкінці кардинал побажав всього добра Блаженнішому, нашому народові і нашій Церкві. З його слів виходила пошана і признання для голови нашої ПУКЦеркви.

Дякуючи присутності великого ісповідника, співслужителям і прекрасному співові хору, св. Літургія була для усіх не тільки благодаттю для душ, але і душевною насолодою. Зокрема усіх зворушила і підбадьорила проповідь Блаженнішого.

Проповідь Блаженнішого мала небуденний характер. Це тому, що патріярх скористав з тієї нагоди, щоб подякувати від українців і особисто кард. Віллебрандсові за допомогу при визволенні його з тюрми та, щоб в усій широчині відзначити заслуги Візантійського хору та його засновника і невтомного диригента проф. д-ра М. Антоновича. Патріярх прочитав при цьому листа для хору, в якому між іншими вказується на преважливу ролю і місце пісні в релігії і культурі українського народу.

Слова до вірних були повні батьківської любови. «Я приїхав задля ваших душ — сказав патріярх. — Щоб скріпити вас, щоб ваші внуки і правнуки залишилися українцями і вірними християнами. Ніхто не може так рятувати українців перед загибеллю, як українська Церква. Тому віднова ПУКЦ під проводом патріарха – життєва конечність».

Що люд за патріярхом і жагучий душевної благодаті і батьківської любови, було видно з масового приступлення до св. Причастя. Не менш багатомовні були спонтанні довгоневгаваючі аплодисменти.

Патріархові слава!

По св. Літургії зібралися українці в гостинниці «Гох Брабант», щоб привітати патріярха і хоч хвилину мати його безпосередньо між собою.

Бракує слів, щоб описати радість і схвилювання громади, коли появився під спонтанне «Слава патріярхові» великий ісповідник віри і князь ПУКЦ. Не вгавали оклики і оплески, кожний тиснувся до патріярха. Це не була цікавість, а потреба серця бути якнайближче мученика за Церкву і нарід, потреба засвідчити відданість і вірність патріярхові, потреба віддати честь вельми заслуженому борцеві за права Церкви і народу.

Коли втихли спонтанні оклики, привітав Блаженнішого від вірних ПУКЦ в Бенелюксі голова Світового Об’єднання патріярхальних товариств інж. П. Зелений, і запросив патріярха до Бельгії. Він з натиском підчеркнув, що українці Бенелюксу, як і всі українці, стоять цілою громадою за патріярхом і величають його. Учениця Рідної Школи в гарному народньому строї передала Блаженнішому подарунок, подібне зробили деякі вірні.

Блаженніший подякував за привітання і добрі слова та ще раз закликав бути національно свідомими, виховувати дітей в українському дусі, учитись і в чужинців, але передусім жити і працювати» для Церкви і народу.

Під оклики «Слава патріярхові» і ентузіястичні оплески подався Блаженніший до урочисто прибраної гостинної кімнати, де управа Візантійського хору дала в честь Достойного гостя прийняття. Промовляв голова управи хору. Після того Блаженніший мав розмови з українськими громадськими діячами з Бельгії: мґр. О. Ковалем, д-ром Поповичем, мґр. Когутом, кількома головами філій УДК і сумівцями.

На закінчення була вечеря, на якій Блаженніший ще раз підчеркнув заслуги перед українським» народом Візантійського хору і його дириґента проф. Антоновича. Коротке слово сказав теж проф. І Антонович. Впр. о. Митрат Сміт заступав голляндський Апостолят з’єдинення, д-р О. Кушпета репрезентував українців Бенелюксу.

Патріярх Йосиф в Німеччині

Після кількаденного побуту в Голландії, Блаженніший Отець Йосиф виїхав, в товаристві свого секретаря о. д-ра І. Дацька, до Німеччини.Їдучи до Мюнхену, Патріярх поступив до Дюссельдорфу, щоб відвідати тамошню громаду. Сіллю і хлібом та квітами вітали українці цього міста Голову УПКЦеркви. Біла входу до церкви вітали Блаженнішого Йосифа проф. д-р М. Гоцій від громади, Анна Лопур від ОУЖ, Ігор Хом’як від ОСУМ, а при царських дверях — парох церкви о. ігумен А. Рижак та німецький парох о. Гайнріх Аделькамп. Всі отці разом з Блаженнішим відправили Молебень до Пресв. Діви Марії, в часі якого Патріярх Йосиф виголосив коротку проповідь, закликаючи вірних до ще більшої праці в користь Церкви і народу. На залі в часі перекуски, Блаженнішого Йосифа вітав заступник голови ЦПУЕН Степан Мудрик і поінформував Патріярха про працю в терені і представив приявних на залі церковних, громадських політичних діячів. Ранком наступного дня Патріярх Йосиф виїхав до Мюнхену.

Поділитися: