Похорон митрополита Амврозія Сенишина

У Філядельфії, ЗСА, в суботу 11-го вересня 1976 p., о год. 3:57 по пол., помер Амврозій Сенишин ЧСВВ, митрополит Української Католицької Церкви в З’єднаних Стейтах Америки, член Постійного Синоду Помісної Української Католицької Церкви. Покійний Митрополит народився 23-го лютого 1903 р. в Старому Самборі, в Україні. Був рукоположений на священика в 1931 p., іменований єпископом у 1942 p., став митрополитом у 1961 р. Був організатором Евхаристийного Конгресу для Церков східніх обрядів у Чікаґо в 1941 р. і Марійського Конґресу у Філядельфії в 1954 р. За його почином вірні побудували Собор Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії у Філядельфії.

В понеділок, 13-го вересня, о год. 6-ій веч., тіло помершого Митрополита перенесено з манастиря Сестер Місіонерок, де він жив в останніх місяцях, до митрополичого собору, при участи Кир Василя Лостена, священиків і вірних. У вівторок, 14-го вересня, о. год. 7-ій і 9:30 рано, відслужено Богослужби, а вечером, після св. Літургії і Панахиди католицького духовенства, також митрополит Української Православної Церкви Мстислав відслужив з православними священиками Панахиду. В середу 15-го вересня, о год. 10:30 рано, відбулася архиєрейська св. Літургія для шкільних дітей, а вечером, о год. 7-ій, архиєрейський парастас.

Патріярх Йосиф взяв участь у похоронах

Вже в понеділок, 13-го вересня, наспіла вістка, що Блаженніший Патріярх ПУКЦеркви Йосиф і заповів свій приїзд на середу 15-го вересня, щоб взяти участь у похороні члена Постійного Синоду ПУКЦеркви. Негайно по приїзді о год. 6-ій веч., Патріярх взяв участь у відправі парастасу над домовиною Покійного.

Похоронні відправи почалися в четвер, 16-го вересня, о год. 11-ій рано. Відправу біля відкритої домовини започаткував Патріярх Йосиф, а в сослуженні взяли участь митр. Кир Максим Германюк, митр. Русинів-Закарпатців Кир Йосиф Коціско, Кир Михайло Дудик, Кир Еміль Міхалік, Кир Іван Білок, Кир Саварин Ніль, Кир Андрій Роборецький, Кир Ізидор Борецький, Кир Йосиф Шмондюк, Кир Ярослав Ґабро, Кир Августин Горняк, Кир Іван Прашко, Кир Василь Лостен, Кир Єронім Химій, Митрополит Української Православної Церкви Владика Мстислав і латинники кардинал Ян Кроль, представник кард. Коді з Чікаґа єп. Абрамович, єп. Кеннер з Ґрінсбурґу і єп. Ґрагам з Філядельфії.

В похороні взяли участь представники УККА на чолі з проф. П. Стерчом та ок. 200 мирян. «Провидіння» заступали о. шамб. М. Харина, д-р О. Білик, Богдан Казанівський, М. Баранецький, С. Вовчак і д-р Я. Бернадин, а «Америку» — ред. 3. Матла і Ігнат Білинський.

Над домовиною промовляли митр. Мстислав, який сказав, що «ми одна Церква і один народ, і ніхто нас не розлучить».

По закінченні Соборної архиєрейської похоронної Служби Божої виголосив пращальне слово Патріярх Йосиф. Він пригадав, що Патріярхат ПУКЦеркви існує, чи хто цього хоче, чи ні, від цього нема повороту і наша Церква є об’єднана в Патріярхаті. «Хай запечатана Його (Митрополита) домовина символізує і запечатання (заверешення) нашої єдности в одному Патріярхаті».

Тіло Покійного зложено в крипті митрополичого собору, де вже спочивають тлінні останки Кир Сотера Ортинського і митрополита Кир Константина Богачевського.

Слово Патріярха

По похороні відбулася жалібна трапеза, під час якої промовляв Блаженніший Патріярх Йосиф, закликаючи до єдности, бо Церква і нарід — це одне, і всі ми є українці. Православні і католики це те саме і нас завжди роз’єднювали Москва і Варшава. Треба вивчати історію українського народу і не спорити за малі речі. Наша Церква є Помісною Церквою із своїми окремими правами, забезпеченими Берестейською Унією, і їх треба зберегти.

Держіть високо стяг нашої Церкви, як українці, зокрема в Америці, де є свобода, будьте одним народом, однією Помісною Церквою, з одним Патріярхом — закінчив свою промову Блаженніший Патріярх Йосиф.

Блаженніший Патріярх проводив молитвами на початку і при кінці трапези.