Польський уряд фаворизує Православну Церкву

(УПБ, Рим) — Швайцарський інститут «Ґлявбе ін дер Цвайте Вельт» подав до відома, що варшавський православний митрополит, архиєпископ Василій, з нагоди свого 70-ліття, дня 1 березня 1984 р. одержав в Уряді Релігійних Справ (у Варшаві) друге найвище відзначення відродження Польщі «Командорський хрест із зіркою».

Святочне відзначення в згаданому уряді провів заступник голови Державної Ради проф. д-р К. Секомський. У святкуванні взяли участь члени президії Польської Екуменічної Ради, православні єпископи, голова Адвентистів Сьомого Дня, як також президент ХСС К. Моравський, член Державної Ради і керівник Уряду Релігійних Справ, міністер Адам Лопатка та інші члени уряду.

Митрополит Василій подякував польському урядові за високе відзначення і за побажання. В імені Екуменічної Ради промовляв голова Євангельсько-Лютеранської Церкви єпископ І. Наржинський.

Дотепер цей же митрополит Василій одержав такі відзначення: лицарський і офіцерський хрести відродження Польщі, медалю з нагоди 30-ліття заснування Польської Народньої Руспубліки і відзначення польського національного Комітету Об’єднаного Фронту з нагоди тисячоліття польської держави.

Подаючи цю вістку про митрополита Василія «Ґ2В» описує Польську Православну Церкву. Вона, після римо-католицької, є другою щодо кількости вірних християнською спільнотою у Польщі, а слід пам’ятати, що таких спільнот у Польщі є біля 30. Крім митрополита діє чотири єпископи, а один є емеритований. Їм підлягає 250 громад, з яких 226 є парафіями. Священиків у Польській Православній Церкві є 345. В посіданні православних є 301 церков, каплиць та молитовниць і 220 катихитичних осередків, де навчається дітей і молодь релігії. Під цю пору будується 11 нових храмів. Існує один чоловічий манастир з 19 монахами і 1 жіночий з 15 монахинями. В духовній семінарії нараховується 72 питомці, 27 — студіює у православній секції Християнської Богословської Академії у Варшаві. Регулярно появляються православний квартальник і місячник. Православна Церква в Польщі займається також харитативною діяльністю. Згідно з «Ґ2В» понад мільйон поляків (3% населення) є православними, з яких 600,000 є членами Польської Православної Церкви.

Немає сумніву, що польський уряд фаворизує Православну Церкву, і то дуже часто коштом греко-католиків, які й рідко знаходять зрозуміння серед римо-католиків. Приміром може послужити призначування церковних забудувань для вжитку вірних.