Свіжий номер

2(502)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Понівечений, але не зневірений Донецький екзархат УГКЦ

Перші постріли, вибухи, зруйновані будинки і життя людей… Перші удари та жахіття російсько-української війни переживав Донецький екзархат Української Греко-Католицької Церкви ще в 2014 році. Понівечений, тимчасово та частково окупований, він щодня потерпає від російських атак уже впродовж десяти років. За цей час було втрачено чимало, але віра й дотепер рухає людьми, щоби допомагати одне одному та свідчити про Бога за будь-яких обставин.

Свій текст про соціогуманітарну діяльність Донецького екзархату УГКЦ я побудую так, що спершу розповім про служіння (роботу з дітьми, молоддю, працю катехитів, спільнот «Лицарі Колумба» та «Матері в молитві», благодійного фонду «Карітас»), відтак – про соціальні ініціативи (проєкт «Крила», постачання питної води та гарячої їжі прифронтовим містам Донеччини) і наостанок – про наші поточні потреби.

Служіння

Робота з дітьми

«Війна краде дитинство. А діти війни потребують особливої уваги, соціального служіння, душпастирства учнів Христа. Бо діти під час війни – це одна з найбільш вразливих спільнот категорії нашого суспільства», – зауважив якось Блаженніший Святослав.

Тож у Донецькому екзархаті докладають усіх зусиль, щоб діти відчували любов, підтримку, щастя і радість, коли, здавалося б, його довкола вже немає. Організовуючи різноманітні заходи, табори, створюючи дитячі центри та проводячи недільні школи, ми сприяємо всебічному розвитку дітей, розвиваємо їхні таланти та допомагаємо будувати стосунки з Богом. Розповім про декілька наших парафій, які активно працюють із дітьми.

Отже, в Запоріжжі при парафії Матері Божої Неустанної Помочі працює дитячий центр «Ангелятко», де діти мають можливість відвідувати різні гуртки: англійська мова, логопед, школа вокалу, недільна школа, студія живопису, фортепіано, фітнес та інші.

У Кривому Розі при парафії Святого Миколая проводять цікаві майстерки та забави для дітей, а також уроки катехизації. Налагоджена співпраця зі скаутською організацією «Пласт Кривий Ріг». Разом вони організовують молодіжні зустрічі, табори, волонтерства та різноманітні навчання.

Малеча і підлітки в Дніпрі теж мають простір для розвитку та спілкування при парафії Святого Миколая Чудотворця. Для них організовують психологічні тренінги, арттерапію, майстерки та розваги.

Активно займаються з дітьми і в Кам’янському, де при парафії Преображення Господнього створили дитячий центр із різними гуртками та недільною школою, яку регулярно відвідують близько 20 дітей.

Праця з молоддю

Незважаючи на складні часи та численні виклики, молодь Донецького екзархату УГКЦ не втрачає запалу й жаги до життя. Завдяки різноманітним заходам, які організовують для них, хлопці та дівчата мають можливість всебічно розвиватися й укріплювати свою віру.

Комісія у справах молоді Донецького екзархату УГКЦ активно працює з молоддю в різних напрямках, організовуючи щомісячні зустрічі. Зокрема, не так давно, 25 лютого, розпочався новий проєкт «Академія душі та серця». Його мета – допомогти молоді глибше пізнати себе та свій духовний світ, а також укріпитися у вірі. Учасники матимуть два модулі впродовж року, по чотири зустрічі, які будуть наповнені тренінгами, лекціями, іграми, вікторинами, зустрічами з цікавими людьми та багатьма іншими подіями.

Ще одним із важливих напрямів діяльності Молодіжної комісії є організація та проведення щорічних курсів християнських аніматорів. Під час них молодь краще пізнає себе, свою роль аніматора і навчиться основ командної роботи через ігри, заняття та комунікацію. На курсах аніматори вивчають і практикують такі теми:

  • Хто я? (бути собою – бути індивідуальним);
  • Хто такий аніматор? (анімувати – дарувати себе іншим. Особисте щастя приходить, коли людина робить щасливими інших);
  • Командотворення («можливо, ми всі прибули на різних кораблях, але зараз ми в одному човні»);
  • Ігрологія (як достукатися через гру) та інші важливі теми.

Після закінчення курсів християнського аніматора випускники проходять практику в реальних умовах, проводячи літні дитячі табори на своїх парафіях.

Але для того, щоби бути ефективними, потрібними та цікавими, самі члени Молодіжної комісії активно займаються саморозвитком, проводять онлайн- та офлайн-зустрічі, щоб удосконалювати програму заходів для молоді, а також беруть участь у всецерковних форумах, останній із яких проходив у Києві 9–11 лютого і був присвячений розробці стратегії розвитку молодіжного душпастирства в нашій Церкві до 2030 року.

Катехитичне служіння

Бути катехитом означає свідчити про віру, передавати її, допомагати духовно зростати дітям, молоді, дорослим. А ще бути для людей тою ниточкою, яка веде до Бога.

Тому з роками кількість катехитів у Донецькому екзархаті УГКЦ збільшується, що тішить. Благословення на катехитичну діяльність у 2023–2024 роках отримала 51 особа, що майже вчетверо більше, ніж за рік до того. Станом на сьогодні в екзархаті офіційно відкрили вже сім катехитичних шкіл

Катехити не втрачають можливості підвищувати рівень своїх знань та здобувати нові навички. Вони проходять різноманітні курси, відвідують семінари і практикуми. Зокрема, нещодавно найактивніші катехити взяли участь в навчальній програмі з психологічного супроводу людей із травмами війни, яку організував Папський салезіянський університет.

«Лицарі Колумба»

«Лицарі Колумба» – це найбільша в світі католицько-братерська організація, заснована в США блаженним отцем Майклом Джозефом Маꥳвні в 1882 році. Членами спільноти є понад 1,8 мільйона чоловіків, зібраних у 14 країнах світу. Лицарями можуть бути лише практикуючі чоловіки-католики віком від 18 років. Діяльність братів-лицарів охоплює чи не всі сфери життя: віра, родина, громада, молодь.

У Донецькому екзархаті є дві ради «Лицарів Колумба» та два осередки. Спільно брати-лицарі допомагають розвивати парафії та займаються волонтерською діяльністю, формують і роздають продуктові набори людям у потребі.

«Матері в молитві»

«Матері в молитві» – це спільноти, об’єднані щирою вірою та прагненням служити Богу. Їхня мета – виконати заповіт Ісуса Христа «щоб ніхто з них не був загублений». А їхні щирі прохання спрямовані на спасіння душ своїх дітей, близьких та всіх людей.

Спільноти моляться не лише за своїх дітей, похресників і племінників, а й за дітей-сиріт, дітей вулиці, за всіх дітей, які потребують молитви, за родини, за священників, за кращу долю для України, підтримуючи зв’язки з матерями інших спільнот. Беруть участь у прощах, паломництвах, з’їздах спільнот і організовують або долучаються до волонтерських ініціатив.

У Донецькому екзархаті працюють до 12 спільнот «Матерів в молитві». Хтось перебуває в окупації, хтось на підконтрольній території України, але це не заважає їм зустрічатися щотижня задля спільної молитви й мети. Більша частина спільнот збирається разом офлайн, а ті, котрі з різних причин не мають такої можливості, єднаються онлайн.

Соціальні ініціативи в Донецькому екзархаті

«Крила» надії в часі війни

Війна докорінно змінила життя багатьох українців, показуючи щодня свої жахіття дорослим і дітям, зокрема на багатостраждальних теренах Донецького екзархату. Обстріли, евакуації, втрати – все це позначилося на фізичному й духовному стані людей. Тому центри підтримки «Крила», які діють при Донецькому екзархаті УГКЦ, стали справжньою надією і допомогою для нужденних. За сім місяців своєї діяльності (з липня 2023-го по січень 2024 року) допомогу отримали понад 800 людей, які постраждали від війни.

Серед послуг, які надають «Крила», духовна підтримка, психологічні консультації, а також кваліфікована допомога у вирішенні юридичних питань. Проєкт діє за підтримки фонду L’Oeuvre d’Orient.

Перший центр розпочав свою діяльність у липні 2023 року при парафії Покрову Пресвятої Богородиці в Дніпрі. За місяць по різну допомогу сюди звернулися близько 40 людей. Згодом кількість почала зростати, і тепер послуги підтримки отримують як мінімум 50 людей на місяць.

Пізніше відкрилося ще п’ять центрів: у Кривому Розі (парафія Святого Миколая Чудотворця), в Кам’янському (парафія Преображення Господнього та парафія Матері Божої Неустанної Помочі), в Запоріжжі (парафія Матері Божої Неустанної Помочі) та в Першотравенську (парафія Різдва Пресвятої Богородиці).

До центрів звертаються по допомогу люди різного віку з різними проблемами. Хтось втратив будинок, хтось шукає роботу, а хтось просто потребує, щоб його вислухали і розрадили.

Бесіди зі священниками, духовна підтримка і поради допомагають зцілитися від душевних ран та повірити в майбутнє. Групові та індивідуальні психологічні зустрічі допомагають у подоланні психологічних травм, тривоги, а також у налагодженні стосунків з близькими. Зокрема, відбуваються зустрічі з родинами полеглих захисників, які допомагають їм пережити втрату, знайти підтримку та просто поспілкуватися з людьми, які пережили подібний досвід. Натомість консультації з юристами дозволяють роз’яснити людям ті чи ті тонкощі законодавства або вирішити інші юридичні питання.

Команда центрів підтримки «Крила» – це досвідчені священнослужителі, кваліфіковані психологи та юристи, які щиро прагнуть допомогти людям, які опинилися в складній життєвій ситуації.

Питна вода та гаряча їжа для прифронтових міст Донеччини

Через постійні обстріли жителі Донеччини не мають повноцінного доступу до водопостачання. Що ближче до лінії розмежування, то важче забезпечити людей як технічною, так і вкрай необхідною питною водою. Завдяки співпраці Донецького екзархату УГКЦ і благодійної організації «Карітас Маріуполь», а також фінансуванню Міжнародним фондом Renovabis від серпня 2023 року на Донеччині вже є 22 локації, де можна безкоштовно набрати очищеної питної води. Щотижня волонтери привозять 40 тонн води. Цією кількістю вдається забезпечити до 4000 жителів сіл і містечок.

Водночас у трьох об’єднаних територіальних громадах Донеччини –  Селидівській, Покровській та Новогродівській нужденних, переважно восени та взимку, забезпечують повноцінними гарячими обідами (перша страва, гарнір, хліб і чай із печивом). По такі обіди приходять переважно старші люди, особи з інвалідністю та малозабезпечені. Для них допомога у вигляді гарячих обідів є вагомою підтримкою, бо власних коштів, яких небагато, не завжди вистачає на забезпечення всіх потреб, до того ж у домівках через обстріли інколи відсутні газ і світло. Тільки у жовтні минулого року гарячими обідами нагодували близько 2200 людей.

«Карітас»

При парафіях Донецького екзархату УГКЦ діє сім осередків благодійного фонду «Карітас Україна», які активно допомагають потребуючим та внутрішньо переміщеним особам одягом, гігієнічними, продуктовими та дитячими наборами; пропонують юридичну й психологічну підтримку; забезпечують місцями компактного проживання внутрішньо переміщених осіб, підтримують людей у потребі необхідними речами і надають тимчасовий прихисток.

Потреби Донецького екзархату УГКЦ

Шкода, якої завдала ця війна, чимала. Маємо зруйновані та понищені храми, будинки парафіян і отців. Але це не зупиняє нас – ми служимо й далі. Парафії розвиваються, храми будують, волонтерська діяльність триває. Матеріальних потреб у екзархату багато, як, напевно, і в кожного. Якби хтось мав бажання матеріально підтримати наші парафії, це можна зробити безпосередньо через отців, які поширюють інформацію про потреби на своїх фейсбук-сторінках.

Та все ж таки ми як екзархат маємо бажання, чи навіть мрію, відновити давню традицію обміну молоддю на час свят чи просто для відпочинку і духовного досвіду. Суть цих обмінів полягає в тому, що молодь із певної парафії Донецького екзархату хоче приїхати на Великдень в інше місто, наприклад у Чернівці, щоби спільно розділити радість Христового Воскресіння, допомогти в підготовці до святкувань, поділитися своїм досвідом і збагатитися досвідом сторони, яка приймає. А вона, натомість, теж може відправити свою молодь у Донецький екзархат у той самий чи якийсь інший час. Головне відкрити свої двері, серця та обійми для людей, які щиро прагнуть побачити, здобути щось нове, відновитися й укріпитися духовно та культурно. Для нашої молоді, яка щодня чує виття сирен та звуки вибухів, це стало б чудовою можливістю відновитися.

Якщо матимете бажання спільно втілити таку ініціативу чи просто хочете сповістити, що готові до такої співпраці, повідомте нас про це електронним листом на поштову скриньку press.don.ugcc@gmail.com. Будемо надзвичайно раді!

Також просимо всіх небайдужих молитися за мир в Україні, за наш екзархат, за всіх тих, що страждають від війни, за навернення грішників та зневірених.

Ангеліна Вовк, прессекретарка Донецького екзархату УГКЦ

Поділитися:

Популярні статті