До 25-річчя відомої літургійної «інструкції»
Торік УГКЦ разом зі своїми Церквами-сестрами відзначила 25-річчя «Інструкції застосування літургійних приписів Кодексу канонів Східних Церков», яка свого часу з’явилася в Римі. Важливість цього документа важко переоцінити. Промайнула чверть століття, а ця інструкція й далі залишається актуальною та водночас маловивченою, незасвоєною як слід. Виникає враження, що більшість священників перечитали її дуже поверхово або просто переглянули, а тому й не можуть ані збагнути, ані сприйняти більшість її положень.
Поки що одну з основних пропозицій цієї «Інструкції» – опрацювання «Літургійних довідників» для кожної помісної Церкви зокрема – досі не вдалося зреалізувати. І це стосується не лише УГКЦ, а й інших Католицьких Церков, які дотримуються східних обрядів. Ніхто не спромігся пояснити докладніше приписи канонів та межі, які не бажано порушувати.
Часто згадую тези світлої пам’яті отця Роберта Тафта, мого професора, який не раз повторював, що методика вивчення богослужінь дуже схожа на методику філології. Адже, подібно до того як лінгвісти покликані до плекання розвитку мови, літургісти покликані до плекання богослужіння, очищення його від невластивих форм, неприродних додатків тощо. Пересічній людині іноді важко відрізнити різноманітність, різнобарвність мови від суржику чи невластивих слів. Так само людині, яка дуже мало тямить у літургіці, непросто визначити, правильно чи неправильно відбуваються відправи в церквах. Часто люди керуються власними стереотипами, які склалися під враженнями від богослужінь у храмі, з певного досвіду дитинства чи з якоїсь спільноти. Як визначити межі літературних норм у правописі й захистити його від суржику? Як уберегти відправу від руйнівних змін в її структурі? Апостол Павло свого часу писав, що «буква вбиває, а дух животворить». Однак свої послання він змушений був усе-таки писати буквами.
Щоби дійти до критеріїв правильності лінгвістичних (чи літургійних) норм, потрібно знати, вивчати і розуміти, чому саме відбувається те чи те дійство.
Повністю статтю читайте у паперовому варіанті.
Також можна придбати електронний варіант нашого видання.