Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Прес-комунікат УГКЦ з приводу зустрічі представників Римського Апостольського Престолу та Московського Патріярхату

Нижче друкуємо текст «Прес-комунікат УГКЦ з приводу зустрічі…»,
а також «Повідомлення для преси» за російськими джерелами у справі
відбутої зустрічі 14-15 січня 1998 р. у Москві представників Ватикану
з представниками Московського Патріярхату. Як сказано у обидвох документах
там ішла мова про УКЦеркву в Західній Україні.
До речі «Прес-комунікат УГКЦ…» є своєрідним поблажливим протестом.

В останньому часі у пресі появились вістки про те, що президент Борис Єлцин
10 лютого був на авдієнції у Папи Івана-Павла II. Звичайно з приводу цього можна тільки радіти, що зустрінулись державний муж Борис Єлцин з вселенським архиєреєм Папою Іваном-Павлом II і взаїмно обмінялись подарунками. Борис Єлцин спрезентував папі два томи поезій папи у перекладі на російську мову, а Папа Іван-Павло II вручив Єлцину дво футову статую Божої Матері з дитятком на руках у бронзі. Тим разом не ставилось питання про те, якими дивізіями диспонує Апостольська Столиця, чи Ватикан, але поруч іншого Борис Єлцин не забув згадати про справу УКЦеркви у Західній Україні, мовляв там Російській православній Церкві діється кривда, бо УКЦерква забрала церкви РПЦ МП. Ні більше, ні менше, це стоїть на перешкоді росту третього Риму – Москви. Це тільки говорить, що УКЦерква є проблемою не тільки для Московського Патріярхату, але і президента Бориса Єлцина, і сучасного Кремля. До цього питання повернемо у наступному числі, бо цеї справи не можна поминути мовчанкою.

Редакція

На підставі повідомлення для преси виданого спільно Папською радою з питань християнської єдності та Російською Православною Церквою з приводу зустрічі представників Римського Апостольського Престолу та Московського патріярхату, яка проходила 14-15 січня ц.р. у Москві. (Такі зустрічі між представниками обох Церков відбуваються двічі у рік. Минулорічна зустріч проходила 7-8 травня у м. Барі, Італія.)

Делегацію Римського Престолу очолив Президент Папської ради з питань християнської єдності кардинал Едвард Кассіді. Делегацію Московського патріярхату очолив Голова Департаменту Зовнішніх Церковних відносин Московського патріярхату митрополит Смоленський і Калінінградський Кирил.

До управління УГКЦ надходить багато запитів щодо інформації офіційно поданої у вищезгаданому комунікаті. Подаємо деякі уривки з цього документу:

Сторони, зокрема, констатували, що міжконфесійні відносини у Західній Україні, на жаль, не змінилися на краще з часу останньої двосторонньої зустрічі в м. Барі (Італія) в травні 1997 р.

Були погоджені спільні дії, спрямовані на швидше подолання труднощів, які існують у взаємовідносинах між православними та греко-католиками в Україні.

Хочемо зазначити, що на зустрічі в Барі, у якій брали участь представники УГКЦ, було вирішено створити комісію на рівні єпископів, яка б займалася вивченням та розв’язанням конфліктів між УГКЦ та УПЦ МП. Від греко-католицької сторони у комісію увійшов екзарх Києво-Вишгородський владика Василь Медвіт, а з боку УПЦ МП — єпископ Донецький і Маріюпольський Іларіон. Однак, з часу створення і до сьогодні, засідання комісії не відбулося, оскільки жодного разу не було заяв про конфлікти.

На думку єпископату УГКЦ існування такої комісії є дуже доцільним, оскільки, на рівні ієрархій українських Церков, які відповідають за добро Церкви, ця комісія дає можливість вирішувати міжконфесійні конфлікти, які існують на теренах України.

Греко-католики в Західній Україні не створюють ніяких перешкод для УПЦ МП організовувати своє церковне життя і будувати свої храми. Як приклад можна навести те, що восени минулого року, митрополит Володимир Сабодан торжественно посвятив новозбудований храм УПЦ МП у м. Жовкві й греко-католики з цього приводу не виявляли ніяких протестів.

Щоправда, українці греко-католики з болем дивляться на храми побудовані їхніми батьками, насильно у них відібрані комуністичною владою й передані РПЦ в 1946 році й до сьогодні їм не повернені. Однак, вищезгаданий біль не породжує насильства й тому закиди переслідування православних греко-католиків не мають об’єктивної підстави.

Хочемо також підкреслити, що УГКЦ дуже болюче сприймає, коли про неї говорять чи домовляються не запрошуючи її до участи і не беручи до уваги дійсного стану речей та не зважаючи на потреби і бажання самої УГКЦ.

Конференцію проводив Владика Юліян Гбур, секретар Синоду Єпископії. Вона відбулася 27 січня в конференційній залі Секретаріяту Синоду.

ПОВІДОМЛЕННЯ ДЛЯ ПРЕСИ

14-15 січня 1998 року у Москві в рамках регулярних зустрічей відбулася чергова щорічна зустріч представників Апостольського Престолу і Московського Патріярхату. Делегації очолювали відповідно Едвард Ідріс кардинал Кассіді, Голова Папської Ради з питань християнської єдности та Митрополит Смоленський і Калінінградський Кирил. Голова Відділу зовнішніх церковних зносин Московського Патріярхату.

Під час зустрічі були розглянуті двохсторонні відношення як на міжнародному, так і на місцевому рівнях, включно зі становищем в Росії та інших країнах СНД.

Сторони, зокрема, констатували, що міжконфесійні відносини у Західній Україні, на жаль, не змінилися на краще з часу останньої двохсторонньої зустрічі у м. Барі (Італія) в травні 1997 року.

Були узгоджені спільні дії, направлені на якнайшвидше подолання труднощів, існуючих у взаємовідносинах між православними та греко-католиками в Україні.

Сторони признали доцільність на рівні православно-католицького діялогу продовжити розгляд богословських проблем, порушених у Баламандському документі 1993 року, з огляду на критику на адресу цього документу в обидвох Церквах.

Були розглянуті також інші проблеми, що стосуються, зокрема, відносин обидвох Церков до Всесвітньої Ради Церков і екуменічного руху в цілому, відношення між православними і католиками в Росії та інших країнах СНД. наближення 2000-літнього Ювілею християнства.

15 січня 1998 року обидві делегації були прийняті Його Святістю, Святішим Патріярхом Московським і всієї Русі Алексієм II.

(переклад з російської Прес-комунікат зустрічі делегацій Російсь. Прав. Церкви і Апост. Столиці)

Поділитися: